PR cikk
Fizetett tartalom

Meghosszabbították az öntözésfejlesztési pályázati felhívásokat

AM Sajtóiroda

Az öntözésfejlesztést, a vízgazdálkodási ágazat fejlesztését továbbra is kiemelt területként kezeli az Agrárminisztérium. A Vidékfejlesztési Program keretében meghirdetett „A mezőgazdasági vízgazdálkodási ágazat fejlesztése" és „Az öntözési közösségek együttműködésének támogatása" című pályázati felhívásokra meghosszabbított határidőig, 2023. június 30-ig lehet a kérelmeket benyújtani.

A beruházásokat támogató kiírás átfogóan biztosít fejlesztési forrást minden, az öntözéshez kapcsolódó tevékenységhez, így többek között tározóterek, új vízkivételi művek kialakításához, új öntözőgépek és csővezetékek telepítéséhez és az elavult öntözőrendszerek elemeinek cseréjéhez. A gazdák ráadásul a mostani, a hosszabbítással egybekötött, módosításnak köszönhetően immár a csatornák kotrásához, karbantartásához szükséges gépek, például önjáró kotrógépek beszerzéséhez is igényelhetnek támogatást.

A részletekért kattintson a képre!

A kormány a rendelkezésre álló vízkészlet hatékonyabb felhasználását is szem előtt tartva ösztönzi a termelők öntözési közösségekbe szerveződését. Az öntözési közösségek együttműködésének támogatására kiírt, szintén meghosszabbított felhívás keretében a meglévő, közös érdekeltségű öntözőtelepek közös üzemeltetésére és az új öntözési beruházások előkészítésére lehet pályázni.

A két kiírás kapcsán már csaknem 50 milliárd forint támogatást kaptak a gazdák, a KAP Stratégiai Terv keretei között pedig 2022 után további 70 milliárd forintot terveznek erre a célra fordítani. A szaktárca és a kormány célja, hogy az öntözött területek nagysága a következő években folyamatosan és jelentősen emelkedjen, hiszen, amint az idei, súlyos aszályhelyzettel érintett évben különösen megmutatkozott, biztonságos termelést alapvetően csak öntözéses körülmények között lehet folytatni.

A pályázati felhívások részletei megtalálhatóak a www.palyazat.gov.hu honlapon.

A szója gyomirtásának sarokpontjai

2025. május 13. 13:10

A szója gyomirtásánál fontos figyelembe venni azokat a befolyásoló tényezőket, amelyek direkt vagy indirekt módon határozzák meg a sikert.

Mit tehetünk a kalászfuzáriózis megelőzése érdekében?

2025. május 12. 13:10

A kalászfuzáriózis elleni küzdelemben az agrotechnikai eszközökön felül kulcskérdés a növényvédő szeres kezelés időzítése.

Ragaszkodjunk a terméshez! – Az Elastiq Ultra szerepe a repceszemek kipergésének megelőzésében

2025. május 9. 15:30

Az Elastiq-kal kezelt növények jobban ellenállnak a betakarítás alatti erős mechanikai hatásoknak is, így kevésbé peregnek el az érett szemek.

Hatékonyság és szelektivitás a kukorica-gyomirtásban

2025. május 8. 13:10

A Laudis felhasználható szemes-, siló- és csemegekukoricában, valamint pattogatni való kukorica és kukoricavetőmag előállítása esetén is.

A szárazság nem kedvez a betegségek terjedésének - károsítanak a vetésfehérítő bogarak és a gabonapoloskák

2019. április 23. 07:18

A tartós szárazság miatt a szántóföldi növények gombabetegségei alig jelentkeznek, hiszen életfeltételeik nem segítik ezt elő. Kártevők közül a vetésfehérítő bogarak és lárváik mellett már feltűntek a vetésekben a gabonapoloskák. Létszámuk egyelőre alacsony, de folyamatos a kártevők betelepedése.

A nap égeti a pénzünket

2022. szeptember 12. 14:37

Az idei év az eddigieknél még égetőbb kérdéseket vetett fel nemcsak a magyar, hanem az európai gazdák számára is.

Az öntözés fontossága

2023. július 24. 17:15

Miért is van szükség öntözésre? A célok szerint megkülönböztetünk tároló, vízpótló, frissítő, trágyázó, fagyvédelmi és talajjavító öntözést.

Mi lehet az oka, hogy nem érnek be a füge termései?

2023. augusztus 26. 04:39

Az eddig bőségesen termő fügefánk idén is sok-sok kezdeménnyel indított. Egy hónapja ezekből tucatnyi beért, de a többi kisszilva méretnél megállt. A miénk egy meszelt fal előtt van, de hasonló jelenségről panaszkodik egy ismerősöm, akié szabadon helyezkedik el. Mi lehet a jelenség oka?