Tápanyag-utánpótlás
Fizetett tartalom

Nincs idő tovább halogatni!

Yara Hungária Kft.

A címben szereplő felszólítás a döntések meghozatalára, a vetésszerkezet véglegesítésére, az inputok beszerzésesre vonatkozik.

Vetési sorrend alapján az ősziek tavaszi kezelésével indítom a technológiai sort. Itt is előre hozva a lombtrágyás beavatkozások kérdését. Az őszi káposztarepce és az őszi kalászosok esetében több a hasonlóság, mint a különbség. A legfontosabb a növényfajtákra fejlesztett, növényspecifikus termékek használata, előnyeinek ismerete.

Ezen termékek a magas hatóanyagtartalmat a növény igénye szerinti összetételben biztosítják, ahogy a kalászosoknál a magnézium, mangán, réz, cink, úgy a repce esetében a magnézium, kalcium, bór, molibdén a meghatározó összetevő.

A YaraVita Gramitrel és a YaraVita Brassitrel Pro javasolt dózisa egyaránt 3 l/ha. Ezen termékek tartamhatással, esőállósággal rendelkeznek, érdemes minél korábban kijuttatni őket, a formulázott termékekben lévő sokkal hosszabb hatás kifejtésére lehetőséget biztosítani.

A Gramitrel esetében még 4-5 t/ha takarmánybúza esetében is kétszeresen megtérül a lombtrágyára fordított költség, de az elsődleges cél az ennél magasabb termésszint, valamint a jelenleg preferált minőségi végtermék előállítása.

A Brassitrel a repce estében lényegesen magasabb megtérülést, alapesetben 4-5 szoros szorzószámot generál. A keverhetőség általában problémamentes, vagy könnyen ellenőrizhető a www.tankmix.com felületen. Természetesen az önálló bóros kezelés is nagyon fontos, ilyen esetben a kezelésszám dönti el a dózist, a javasolt termék a YaraVita Bortrac.

Fejtrágyázás

A fejtrágyázás az, amely esetében talán felesleges a címben szereplő felszólítás, itt már nagyon sokan túl vannak az első kijuttatáson, vagy mostanság tervezik azt megvalósítani. A költségtakarékosság jegyében a csökkenő dózisokkal operálva, még inkább megnő a felhasznált termékek minőségének, összetételének kérdése.

A ként és nitrogént egyszerre tartalmazó fejtrágyázás a benne lévő kén segítségével javítja a nitrogén hatékonyságát (kevesebb kell), valamint a növényeknél egyre többször jelentkező kénhiányt is kiküszöböljük. A piacon található termékek közül a YaraBela Sulfan a fizikai paraméterei mellett a S/N arányával is kiemelkedik, javasolt dózisánál a 250 kg/ha az irányadó, de természetesen ezt nagyon sok tényező befolyásolja (kultúra, talaj, termésszint, kezelésszám).

Alaptrágyázás

A tavaszi vetésűek estében az alaptrágyázás az a kulcskérdés, amivel most sokan foglalkoznak.  Az elmúlt pár évben az NPK pótlás teljes egészében elmaradt, így ennek egyre nagyobb a jelentősége. Több feltételnek is meg kell felelni a tavaszi kijuttatás esetén alkalmazott műtrágyának; úgymint kiváló oldékonyság (hektikus csapadék-ellátottság miatt), szemcsekeménység (szóráskép), magas hatóanyag tartalom (csökkenő dózisok), pormentesség (vetéssel egymenetben történő kijuttatás), valamint mindenképpen szükséges a magas foszfortartalom.

Ezt külön kiemelem, mert a gyors kezdeti fejlődéstől a szemképződésig a növények meghatározó csoportjánál kulcs a foszfor elérhetősége. Ezen szempontoknak a YaraMila műtrágyák megfelelnek, ezt már az elmúlt évtizedek alatt bebizonyították.

Két terméket emelek ki, a YaraMila 16-27-7, ami klasszikus starter típusú granulátum, ahol az NPK mellett kén és cink is segíti a növényt. Hasomlóan magas foszfortartalmú, és vele megegyező kálium mennyiség van a YaraMila 10-24-24 összetételű termékünkben. Mindkét termék esetében a nagyon fontos technológiai megoldás a vetéssel egymenetben történő alkalmazás, átlagosan 150 kg/ha dózisban.

A YaraNP Starter 10,5-47 (1,8 % Zn) az egyik legmagasabb foszfortartalmú mikrogranulátum a piacon, ami a célt figyelembe véve igen fontos szempont. 10-15 kg/ha mennyiségben sikeresen lehet ellensúlyozni a hideg talaj okozta foszfor felvételi nehézségeket.

Egyetlen zárógondolat csak: a megfelelő tápanyag-utánpótlás egyrészt magasabb termésszintet, valamint jobban értékesíthető minőséget jelent, illetve a többi input megtérülését is garantálja. A gombamódra szaporodó alternatív megoldások sok esetben segítséget jelenthetnek, de a konkrét, sok éves kísérleti eredményeken alapuló technológiai vizsgálatok hiányában a váltásokkal óvatosan kell bánni.

Gyuris Kálmán

Yara Hungária Kft.

Mogyoróültetvények tápanyagigénye

2025. május 6. 08:10

A hazai mogyoróültetvények fenntarthatóságához tápanyag-utánpótlás, növényvédelem és korszerű talajkezelés szükséges.

Napraforgó és/vagy a kukorica!?

2025. május 5. 13:10

Napraforgó és kukorica tápanyagellátása hatékonyan: célzott Yara technológiák a jobb termésért és stressztűrésért.

Green Last Veg és Natural Force – a minőségi búzatermésért

2025. április 30. 15:10

Létezik univerzális és biztonságos N pótlás lombon keresztül perzselés nélkül? Igen, lehetséges.

A nagy BactoFil®-sztori

2025. április 29. 16:10

Az AGRO.bio Hungary Kft. termékkínálatát 24 éve vezeti a BactoFil® termékcsalád. Az egyik első mikrobiológiai készítmény a hazai piacon.

Hogyan válasszunk nitrogén műtrágyát?

2018. november 21. 03:35

A sikeres növénytermesztés kulcsa, hogy növeljük a nitrogéntartalmú műtrágyák hatékonyságát a kimosódás és a párolgás csökkentésével. Ennek egyik mellékhatása a környezetbarát növénytermesztés!

Kényes, de meghálálja a törődést a burgonya

2019. április 27. 05:36

A sikeres növénytermesztés minden esetben a jól megfontolt fajtaválasztással indul. Nincs ez másképp a burgonyánál sem.

Több műtrágya ára is jelentősen visszaesett

2023. május 13. 10:03

Bár a műtrágya összességében még mindig drágább, mint egy éve, néhány termék ára már a tavalyi szintre csökkent az első negyedévben.

Változik a termésnövelő anyagok engedélyezési rendszere

2020. május 4. 12:38

A jogszabály a legtöbb országban a jelenleginél szigorúbb, ugyanakkor a magyarországihoz képest kifejezetten lazább követelményeket ír elő.