Mikor célszerű nyáron szármaradványok bontását végezni, és mikor nem?
A 2025-ös nyár első fele eddig kedvezőbben alakult időjárás szempontjából hazánk jelentős részén. Több alkalommal volt csapadék, a napi hőmérsékleti értékek mérsékeltek és az éjszakák pedig viszonylag hűvösek voltak. A meteorológiai előrejelzések szerint még július hátralévő részében is hasonló időjárás várható. Így az aratás utáni napokban, borongós időjárási körülmények között különösen megfelelő lehetőség nyílik a szármaradványok biológiai bontásának elvégzésére. Azonban nyár végén – ahogy az aszályos periódusok ismét gyakoribbá válhatnak – fokozott óvatosságra van szükség. A betakarítás után azonnal elvégzett, sekély mélységű tarlóhántás segít megőrizni a talajban lévő nedvességet azáltal, hogy lezárja a párolgást segítő kapillárisokat. A mikrobiális tarlóbontók alkalmazása akkor javasolt, ha a maradványokat megfelelően be lehet forgatni a talajba — akár mechanikusan, egy későbbi talajápolási művelettel, és ha hűvös, nedvesebb időjárás követi a betakarítást, vagyis hőségben ne végezzünk szárbontást. A modern munkagépekre szerelhető kijuttató és vezérlő rendszerek egyébként lehetővé teszik, hogy a készítmény kijuttatása és a bedolgozás egy menetben történjen, ezáltal csökkentve a szükséges gépi műveletek számát.
A tarlókezelés jogszabályi keretei is igazodnak az újabb technológiai lehetőségekhez. A HMKÁ 6 szabályozás értelmében 2025-től akár középmély lazítás is megengedett, ugyanakkor a minimális talajborítás fenntartása továbbra is elvárás. A sekély tarlóhántás során az aprított növényi részek elegendő szervesanyagot szolgáltatnak a kijuttatott mikrobiológiai anyagok működéséhez. Ha a gazdálkodó az AÖP keretén belül a „mikrobiológiai készítmények alkalmazása szántóföldön” gyakorlatot választja, akkor akár 10 cm-es mélységben végzett műveléssel is megvalósítható az irányított lebomlás, összhangban a HMKÁ előírásaival.

Miért hasznos a szárbontás nyáron?
Az aratás után visszamaradó szár- és gyökérmaradványok jelentős mennyiségű szerves anyagot tartalmaznak, amelyek lebontása révén értékes tápanyagforrás válik elérhetővé a következő vetés számára. A lebontott biomasszából származó nitrogén, foszfor, kálium és mikroelemek részben kielégíthetik a következő növénykultúra igényeit. E folyamat során kétféle széntartalom keletkezik. Aktív szén, amely gyorsan lebomlik, és azonnali energiát biztosít a talaj mikroorganizmusai számára, ezáltal élénkítve a talajéletet. Stabil szén (humusz), amely hosszabb távon épül be a talajba, és javítja annak fizikai tulajdonságait: vízmegtartó képességét, szerkezetét és szénmegkötési potenciálját. A szakszerű nyári tarlóbontás során emellett visszaszorulhatnak a kórokozó gombák, mint például a Fusarium, amely amúgy kiváló cellulózbontóként ismert. Ez a növényvédelmi költségeket is csökkentheti.
Technológiai ajánlás és kivitelezés
A tarlóbontó készítmények adagolását minden esetben a gyártó által megadott hektáronkénti mennyiségek szerint, 200–400 liter vízben hígítva kell elvégezni, majd egyenletesen kijuttatni az aprított szármaradványokra. A permetezést követően a kezelt anyagot haladéktalanul be kell dolgozni a talajba. A leghatékonyabb gépi eszközök ebben a műveletben a tárcsás talajművelő gépek, grubberek, kultivátorok. Ezek biztosítják az egyenletes eloszlatást és bekeverést, elősegítve a lebomlási és humuszképzési folyamatokat.
Kiemelendő, hogy ha az AÖP-ben már szerepel a mikrobiológiai készítmények alkalmazása mint vállalt gyakorlat, akkor annak teljesítése még ősszel is megvalósítható — akár szárbontásként, akár vetés előtti talajoltásként. A szeptember 10-i határidő azoknak lehet lényeges, akik az egységes kérelemben még technikai módosítást szeretnének eszközölni.
További technológiai kérdések vagy szaktanácsadás kapcsán keresse bizalommal a Magyar Talajvédelmi Szövetség szakembereit!
A Szövetség tagjai
Szakmai együttműködő partnerek:


A kép a szerző felvétele.