Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Kérdések és válaszok a biogeN (mIKRo-CELL) felhasználásával kapcsolatban

Biovéd 2005 Kft.

A BIOVÉD szárbontó készítményéről szóló előző cikkünkben azt mutattuk be, hogy egy baktérium készítmény hogyan tud istállótrágyázás szerű hatásokat előidézni a tarlómaradvány átalakításával. Ez az újszerű megközelítés sokak érdeklődését kiváltotta, ugyanakkor kérdések sorát is felvetette. Elkezdődtek az aratások, így az eddig hozzánk érkezett kérdésekből válogattunk, és nyilvános válaszokkal igyekszünk további termelőknek is segíteni.

Ha a Bacillus licheniformis a környezetben gyakran előforduló baktérium, miért kell a biogeN szárbontó készítményt mesterségesen kijuttatni?

Azért, mert a szántóföldön nagy eséllyel jelenleg nincs jelen. Ennek oka, hogy a nitrogén műtrágyázás negatív mellékhatásaként a talajokból eltűntek a hasznos nitrogénkötő baktériumok, amelyek az eredeti, természetes állapotban a nitrogént szolgáltatták a növényeknek. Helyüket kevésbé hasznos vagy éppen káros baktérium fajok foglalták el.

Melyek a biogeN készítmény legfontosabb tulajdonságai?

  • Felgyorsítja a szármaradványok lebontását, ezzel megakadályozza a szintén szárbontásból energiát nyerő kórokozók, mint például a Fusarium fennmaradását és szaporodását. A kórokozók életterének szűkítésével segíti a forgatás nélküli talajművelés megvalósítását.
  • Biztonságos hatóanyag. A Bacillus licheniformis faj szerepel az EU biztonságos mikroorganizmus listáján. Állati probiotikumok hatóanyaga is.
  • A cellulóz energiájának felhasználásával nitrogént köt a levegőből, természetes nitrogén pótlást biztosít, így kevesebb műtrágya felhasználására van szükség.
  • Fokozza a humuszképződést a talajban.
  • Hatóanyag tartalma magas, legalább 1.6 x 109 CFU/g Bacillus licheniformis baktérium.
  • Könnyen kezelhető nedvesíthető por formulázás.
  • Hosszú eltarthatósági idő, nincs szükség hűtött tárolásra.

A WP formátumot nem szokták „korszerűnek” tartani, miért így készült a biogeN?

Ez a formátum biztosítja a hosszú eltarthatóságot és a környezeti tényezőkkel szembeni nagyfokú ellenálló képességet. A formulázásnak köszönhetően a kijuttatott baktérium sejtek hetekig kibírják a szármaradvány felületén, sem az UV sugárzás, sem az esetleges kánikula nem károsítja, így nincs azonnali bedolgozási kényszer.

Mi a legjobb kijuttatási eljárás a biogeN alkalmazására?

A szárbontáskor a térbeli előny megszerzéséhez a tarlómaradványra közvetlenül rá kell permeteznünk a készítményt, ezzel mintegy „beoltjuk” a tarlót. Ennek oka, hogy a talajban eredendően óriási mennyiségű baktérium van jelen. A kijuttatott baktériumunknak meg kellene birkóznia egy nagyjából 10.000-szeres konkurens baktérium populációval. A szalmára történő célzott kijuttatási-technológiával ezt az óriási konkurenciát kerüljük ki úgy, hogy térbeli előnyt adunk a hasznos baktériumunknak.

Mekkora vízmennyiséggel lehet kijuttatni a biogeN-t?

Minél több, annál jobb, de az 1 kg/ha biogeN dózishoz minimum 150 liter víz kell hektáranként.

Érzékeny-e a permetlé minőségére, pH-jára, a biogeN ?

Nem érzékeny. Gyomosodni kezdődő tarlón akár glifozát hatóanyagú termékkel tankkeverékben is kijuttatható.

Milyen körülmények között érdemes alkalmazni a biogeN-t?

A szalma, ill. szár előállítása pénzünkbe kerül, és nem egy szükséges rossz, hanem potenciális tápanyag a következő növénykultúrának. Ahhoz, hogy a megfelelő lebontási folyamat belátható időn belül végbe tudjon menni, érdemes a szármaradványokat beoltani a biogeN készítménnyel. Tehát ha van szalma/melléktermék, akkor már érdemes gondolkozni a biogeN alkalmazásában. Minél több a területen található szalma/szármaradvány mennyisége, annál fontosabb és gazdaságosabb ennek a lépésnek az alkalmazása. A biogeN hatására nem csak a szalma fog „eltűnni” a területről, de a cellulóz energiájának felhasználásával a Bacillus licheniformis hatóanyag nitrogént köt a levegőből, természetes nitrogén pótlást biztosít, így kevesebb műtrágya felhasználására lesz szükség.

Mennyire fénystabil a biogeN?

A kijuttatott baktérium sejtek hetekig kibírják a szármaradvány felületén, sem az UV sugárzás, sem az esetleges kánikula nem károsítja, így nincs azonnali bedolgozási kényszer.

Meddig és milyen módszerrel tárolható a biogeN?

Hűtés nélkül is legalább 1 évig tárolható.

A termék elérhető a Móra-In-put Kft., Maros Farmer Kft. kínálatában.Még ebben az évben megtalálható lesz az IKR AGRÁR portfóliójában, mIKRo-CELL márka-néven.                                                                

Dolgozzunk közösen a zöldebb növénytermesztésért!

Dr. Bohár Gyula,
Biovéd 2005 Kft.,
Pinkamindszent

Drónos vetés aratás előtt: időt spórol, de nem kockázatmentes

2025. július 13. 16:10

A drónnal végzett vetés forradalmi megoldásnak tűnik, de csak a megfelelő körülmények között válhat igazán hatékonnyá.

Repcéink egy lépéssel a klímaváltozás előtt járnak

2025. július 11. 14:10

A nemesítésnek több genetikai tulajdonságot egyszerre kell megcéloznia, hiszen ezek együttese biztosítja, hogy a hibridek a stresszhatások széles körének ellenálljanak.

Így válasszon hatékony és stressztűrő repcehibridet!

2025. július 8. 14:10

Sokan felteszik a kérdést maguknak: biztosan jól hasznosítja a műtrágyát a választott repcém? Pedig az eldöntése pofonegyszerű.

Megvan a megoldás a repcetermesztés kihívásaira

2025. július 4. 11:10

A repcetermesztés új korszakba lépett: a RAPOOL hibridjei stabil termést és nagyobb rugalmasságot kínálnak a változó körülményekhez.

Poloskák jelentősége a napraforgóban

2019. március 21. 17:37

A korszerű biológiai alapok nyújtotta potenciál kiaknázásában, kulcsszerepe van a növényvédelemnek. A napraforgóban károsító polifág fajok közé tartoznak a poloskák, amelyek közül a mezeipoloskák és a hozzájuk hasonló kárt okozó bodobácsok érdemelnek említést.

Növényvédelmi célra használható anyagok, amiket a házikertben is bátran alkalmazhatunk - III. rész

2024. május 12. 05:40

Hogyan tudjuk a kertben növényvédelmi célra felhasználni a gyümölcscukrot és a répacukrot? Mire jó a hagymakivonat és a hagymaolaj?

Az uborka peronoszpóra gyógyítása

2018. július 26. 17:51

Noha a bizonytalan piac, és a nagy kézimunkaerő-igény miatt a konzervuborka termőfelület drasztikusan visszaesett, vannak bátor vállalkozók, akik évről évre megpróbálkoznak az uborka termesztésével.

Elkezdődött a parlagfűszezon!

2019. április 25. 07:39

A hatékony védekezések időpontja a parlagfű fő csírázási-kelési időszakában, áprilisban van. Az utóbbi évek tapasztalatai bebizonyították, hogy a parlagfű ellen a virágzást közvetlenül megelőző kaszálás nem a leghatékonyabb védekezési mód.