Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Kérdések és válaszok a biogeN (mIKRo-CELL) felhasználásával kapcsolatban

Biovéd 2005 Kft.

A BIOVÉD szárbontó készítményéről szóló előző cikkünkben azt mutattuk be, hogy egy baktérium készítmény hogyan tud istállótrágyázás szerű hatásokat előidézni a tarlómaradvány átalakításával. Ez az újszerű megközelítés sokak érdeklődését kiváltotta, ugyanakkor kérdések sorát is felvetette. Elkezdődtek az aratások, így az eddig hozzánk érkezett kérdésekből válogattunk, és nyilvános válaszokkal igyekszünk további termelőknek is segíteni.

Ha a Bacillus licheniformis a környezetben gyakran előforduló baktérium, miért kell a biogeN szárbontó készítményt mesterségesen kijuttatni?

Azért, mert a szántóföldön nagy eséllyel jelenleg nincs jelen. Ennek oka, hogy a nitrogén műtrágyázás negatív mellékhatásaként a talajokból eltűntek a hasznos nitrogénkötő baktériumok, amelyek az eredeti, természetes állapotban a nitrogént szolgáltatták a növényeknek. Helyüket kevésbé hasznos vagy éppen káros baktérium fajok foglalták el.

Melyek a biogeN készítmény legfontosabb tulajdonságai?

  • Felgyorsítja a szármaradványok lebontását, ezzel megakadályozza a szintén szárbontásból energiát nyerő kórokozók, mint például a Fusarium fennmaradását és szaporodását. A kórokozók életterének szűkítésével segíti a forgatás nélküli talajművelés megvalósítását.
  • Biztonságos hatóanyag. A Bacillus licheniformis faj szerepel az EU biztonságos mikroorganizmus listáján. Állati probiotikumok hatóanyaga is.
  • A cellulóz energiájának felhasználásával nitrogént köt a levegőből, természetes nitrogén pótlást biztosít, így kevesebb műtrágya felhasználására van szükség.
  • Fokozza a humuszképződést a talajban.
  • Hatóanyag tartalma magas, legalább 1.6 x 109 CFU/g Bacillus licheniformis baktérium.
  • Könnyen kezelhető nedvesíthető por formulázás.
  • Hosszú eltarthatósági idő, nincs szükség hűtött tárolásra.

A WP formátumot nem szokták „korszerűnek” tartani, miért így készült a biogeN?

Ez a formátum biztosítja a hosszú eltarthatóságot és a környezeti tényezőkkel szembeni nagyfokú ellenálló képességet. A formulázásnak köszönhetően a kijuttatott baktérium sejtek hetekig kibírják a szármaradvány felületén, sem az UV sugárzás, sem az esetleges kánikula nem károsítja, így nincs azonnali bedolgozási kényszer.

Mi a legjobb kijuttatási eljárás a biogeN alkalmazására?

A szárbontáskor a térbeli előny megszerzéséhez a tarlómaradványra közvetlenül rá kell permeteznünk a készítményt, ezzel mintegy „beoltjuk” a tarlót. Ennek oka, hogy a talajban eredendően óriási mennyiségű baktérium van jelen. A kijuttatott baktériumunknak meg kellene birkóznia egy nagyjából 10.000-szeres konkurens baktérium populációval. A szalmára történő célzott kijuttatási-technológiával ezt az óriási konkurenciát kerüljük ki úgy, hogy térbeli előnyt adunk a hasznos baktériumunknak.

Mekkora vízmennyiséggel lehet kijuttatni a biogeN-t?

Minél több, annál jobb, de az 1 kg/ha biogeN dózishoz minimum 150 liter víz kell hektáranként.

Érzékeny-e a permetlé minőségére, pH-jára, a biogeN ?

Nem érzékeny. Gyomosodni kezdődő tarlón akár glifozát hatóanyagú termékkel tankkeverékben is kijuttatható.

Milyen körülmények között érdemes alkalmazni a biogeN-t?

A szalma, ill. szár előállítása pénzünkbe kerül, és nem egy szükséges rossz, hanem potenciális tápanyag a következő növénykultúrának. Ahhoz, hogy a megfelelő lebontási folyamat belátható időn belül végbe tudjon menni, érdemes a szármaradványokat beoltani a biogeN készítménnyel. Tehát ha van szalma/melléktermék, akkor már érdemes gondolkozni a biogeN alkalmazásában. Minél több a területen található szalma/szármaradvány mennyisége, annál fontosabb és gazdaságosabb ennek a lépésnek az alkalmazása. A biogeN hatására nem csak a szalma fog „eltűnni” a területről, de a cellulóz energiájának felhasználásával a Bacillus licheniformis hatóanyag nitrogént köt a levegőből, természetes nitrogén pótlást biztosít, így kevesebb műtrágya felhasználására lesz szükség.

Mennyire fénystabil a biogeN?

A kijuttatott baktérium sejtek hetekig kibírják a szármaradvány felületén, sem az UV sugárzás, sem az esetleges kánikula nem károsítja, így nincs azonnali bedolgozási kényszer.

Meddig és milyen módszerrel tárolható a biogeN?

Hűtés nélkül is legalább 1 évig tárolható.

A termék elérhető a Móra-In-put Kft., Maros Farmer Kft. kínálatában.Még ebben az évben megtalálható lesz az IKR AGRÁR portfóliójában, mIKRo-CELL márka-néven.                                                                

Dolgozzunk közösen a zöldebb növénytermesztésért!

Dr. Bohár Gyula,
Biovéd 2005 Kft.,
Pinkamindszent

Raktározás során fellépő problémák - terménytárolási teendők

2024. szeptember 16. 05:40

A raktári károsítók az esetek 99%-ában valamilyen, sokszor banális hiba miatt jelennek meg a betárolt terményekben. Ezeket a hibákat együttesen a raktári higiénia elleni vétségek névvel lehetne jellemezni és szinte ezernyi van belőlük.

Kiváló hibridek Magyaratádon – 25 éves a KWS

2024. szeptember 12. 10:10

Az idei esztendő is megmutatta, hogy a növényvédelmi problémák vagy a toxinok jelenléte a terményben mennyire meg tudja keseríteni az életünket.

Itt vannak a búza és repce posztregisztrációs fajtakísérletek eredményei

2024. szeptember 8. 10:10

A GOSZ-VSZT-NAK kísérletek eredményeiről készült összefoglaló kiadványokat a szervezők nyilvánosan elérhetővé tették ebben az évben is.

3–5 tonnás hozamokkal kezdődött a kukorica betakarítása – nincs már perspektíva a növényben?

2024. szeptember 5. 11:10

Augusztus 28-án hazánk nagy részén 150-200 mm víz hiányzott a felső 1 méteres talajrétegből, és az ilyen évjáratok egyre gyakoribbak lesznek.

Nufarm-prekonferencia Keszthelyen - A növényvédősök munkája az egészséges élelmiszer záloga

2020. január 30. 13:33

A január közepén Keszthelyen megrendezett XXX. Növényvédelmi Fórumhoz kapcsolódóan tartott a Nufarm Hungária Kft. konferenciát a növényvédelem aktuális kérdéseiről.

A változó körülmények új gyomirtási technológiákat követelnek

2023. március 7. 13:45

A gyomosodásban évek óta folyamatos változás figyelhető meg Magyarországon.

A nagy kártétel is kis kártétellel kezdődik!

2021. szeptember 23. 04:41

A rovarkártétel veszélye miatt a gondos gazda napi gyakorisággal járja a területét, keresi a kártevőket, azok kártételének nyomait, rágásnyomokat, hámozgatást a leveleken. De, mit is érdemes figyelnünk?

Újra túlszaporodott a mezei pocok

2020. február 5. 05:41

A mezei pocok elleni védekezés akkor hatékony, ha rendszerbe foglalva, előrejelzésre és megelőzésre alapozva hajtják végre.