A kukoricakultúrák utáni alapművelésre több szempontból is a forgatásos művelés a legalkalmasabb. A szántás egyik előnye, hogy alkalmassá teszi a talajt az őszi és téli csapadék egyenletes befogadására és tárolására. Emellett a szántás a talaj felső rétegének tökéletes átszellőztetése. Időpontját mindig a talaj állapotának megfelelően kell megállapítani. A túl nedves vagy száraz talaj nem alkalmas a szántásra. Az előbbi esetben az eke hosszú fénylő „szalonnákat” fordít, ami később rögösödéshez és porosodáshoz vezet. A talaj szerkezete romlik a kenés és gyúrás szerkezetromboló hatása miatt. A száraz talajon pedig az eke rögöket, hantokat képez, aminek megint csak porosodás lehet a következménye. A szántáshoz legalkalmasabb talajállapot a nyirkos talaj.
A kukoricatarló mélyre forgatása alapvető növényvédelmi feladata mindenkinek, ezzel lehet akadályozni a kukoricamoly elszaporodását. A szántást magas szakmai színvonalon kell elvégezni korszerű ekékkel és a szántás elmunkálásával. A mezőgazdasági üzemek egyre magasabb követelményeket támasztanak a modern félig-függesztett váltva-forgató ekékkel szemben. A LEMKEN félig-függesztett Diamant 16 ekéje megfelel ezeknek a szigorú követelményeknek a kezelhetőség, a munkaminőség és a termelékenység tekintetében.
A Diamant 16 eke jól manőverezhető. Ez a nagyobb területteljesítmény mellett a keskeny fordulókban is mozgékonyságot biztosít. A „V” modellek könnyen kezelhető hidraulikus fogásszélesség-állítása a legkülönfélébb talajállapotok és időjárási viszonyok között is használható, ez jelentősen hozzájárul a gazdaságos szántóföldi talajműveléshez.
Az ekék kiváló stabilitása nagyobb munkaszélességeknél is megfelelő a traktorok egyre növekvő vonóteljesítményéhez. Az előhántók szerszám nélkül, gyorsan és egyszerűen állíthatók. A Lemken ekefejei hosszabb élettartamot, kisebb mértékű tapadást és alacsonyabb vonóerő-igényt tesznek lehetővé. Mindez az eke használata során költségcsökkenést eredményez. Az „Optiline” beállító rendszer révén akár 10%-os üzemanyag-megtakarítás is lehetséges. A súlyáthelyező rendszer segítségével csökkenthető a kerékcsúszás, és megnövelhető a erőgép hátsó tengelyének terhelése. Ennek eredménye az alacsonyabb üzemagyag-fogyasztás.
A közúti szállítás nagy sebesség esetén is biztonságos és nem jelent nagyobb terhelést a vontató számára. A Diamant széria 5 ekefejtől 9 ekefejig elérhető, 100 vagy 120 cm-es ekefejosztással, 80 vagy 90 cm-es gerendelymagassággal, barázdában járó, illetve tarlón járó kivitelben. A gerendelyeken nem található hegesztés, a különleges acélötvözetnek és acélötvözési eljárásnak köszönhetően egyszerre rugalmas és erős, strapabíró.
A magyar gazdák által leginkább kedvelt felszereltsége a Diamant 16-os ekéknek az egyedülálló 120 cm-es ekefejtávolság, amit szinte minden esetben kombinálnak egy emelt és erősített 90 cm-es gerendelymagassággal. Ez a nagy átáramlási keresztmetszet lehetővé teszi az őszi munkálatok során, hogy szinte egész szezonban eltömődés nélkül, minden nagyobb szármaradvány és szerves anyag átáramoljon az ekefejek és a gerendely között, megkönnyítve ezzel a gépkezelő munkáját. Kedvelt továbbá a réselt és egyben erősített ekefej, aminek egyik kiegészítője a beforgató lemez. Ez segíti a föld hatékonyabb forgatását. A tárcsás csoroszlya, illetve a késes ekenád lehetővé teszik, hogy a barázdát maradék nélkül tudja átfordítani az eke és utána tiszta legyen a barázdafal.
Az őszi alapművelésnek alkalmazkodnia kell a talaj állapotához és nedvességéhez, mert az őszi talajmunka időzítése hatással lehet a talaj szerkezetére, biológiájára, vízháztartására, és ezzel a következő évi termésre. A kukorica tarlóját betakarítás után hazánkban a legtöbben – helyesen – szántják. Ezzel a nagy mennyiségű szármaradvány elég mélyre kerül a talajban és a kukoricamoly lárvája nem tud tavasszal a felszínre jutni és károsítani. A szármaradvány lebomlásának felgyorsítására további lehetőség annak szecskázása vagy cellulózbontó baktérium kultúrák kijuttatása. A szántás gyakoriságát és időzítését a talajállapotnak megfelelően kell megállapítani. A forgatás nélküli művelésnek a későbbiekben káros következményei lehetnek növényvédelmi szempontból. A kukoricamoly elszaporodásával és kártételével a szántás jelentősége a talajművelésben felértékelődik, mert elejét vehetjük a GMO termesztés szükségességének.
Kiemelt kép: https://lemken.com/