Gyomirtás
Fizetett tartalom

A mechanikai gyomirtásé a jövő!

LEMKEN

A mechanikai gyomirtás visszatérését lehet várni a szántóföldi növénytermesztésben. Az ökológiai gazdálkodásban eddig is alapvető volt, de most már a teljes szántóföldi növénytermesztésben a reneszánszát éli!

Az idők azonban változnak. A vegyszerhasználat szükségessége egyre inkább megkérdőjeleződik, ahogy a gazdasági és politikai nyomás is növekszik. Az engedélyeztetési eljárások megszigorodtak, termesztéstechnológiai szempontból fontossá vált hatóanyagok kijuttatási engedélyét a hatóság nem hosszabbítja meg. Az EU az „Európai Zöld Megállapodás” keretében 50%-kal csökkentené a növényvédőszer-felhasználást. Annak ellenére, hogy a legtöbb esetben a kémiai megoldás még lehetséges, a precíz mechanikus gyomirtástechnikával egyre többen barátkoztak már meg, különösen azok az előrelátó növénytermesztők, akik függetlenítenék gazdaságukat a várható hatóanyag-korlátozások lehetséges hatásától.

Lemken Thulit
Lemken Thulit munka közben

A Lemken Thulit gyomfésűn a bonyolult rugók kombinációja helyett, egy innovatív hidraulikus talajnyomás-állító rendszer biztosítja a fogak kiegyenlített nyomását a teljes munkaszélességében. A művelőfogak egyedi agresszivitása menet közben fokozatmentesen állítható 0,1 és 5 kg között. A talajra kifejtett erőhatása pedig minden egyes pálcának a talaj egyenetlenségektől függetlenül pontosan egyforma. Ennek eredményeként a Thulit precízen követve a talajt, a kívánt talajnyomással, elakadásmentesen „végigfésüli” a bokrosodó kalászos kultúrát és a kelőben lévő 2-4 leveles gyomokat nagy hatékonysággal elpusztítja. A 3,125 cm-es sűrűségű osztással asszimetrikusan elrendezett  művelőpálcák nem tömődnek el. A gyorscserélő rendszer egyszerűvé teszi a pálcák cseréjét.

A gép tervezésekor központi cél volt a váz tömegének a minimálisra csökkentése. Ennek eléréséhez jelentősen csökkentették a mozgó alkatrészek számát a hasonló modellekhez képest, ami lehetővé teszi a Thulit használatát az alacsony emelőkapacitással rendelkező traktorok esetén is. A kezelő munka közben tisztán rálát a boronafogakra, figyelemmel kísérheti a munkaminőséget és menet közben hidraulikusan szabályozhatja a művelőpálcák talajnyomását. Szállításkor a keret hidraulikusan felcsukható,  a művelőelemek pedig automatikusan összecsukódnak a magasabb biztonság érdekében.

Lemken Thulit
Lemken Thulit szállítási helyzetben

A kalászosok gyomirtására minden évben szükség van hiszen a novembertől kelő T1, T2 és T3 életformájú gyomnövények a kalászos növények között lassan növekednek. Tavasszal az esők hatására elkezdenek csírázni a T4 életformájú gyomok is. Az addigra már bokrosodó, de még nem szárba indult kalászos növények fejlődését végig zavarják a jelenlévő gyomnövények.

Lemken Thulit
Praktikus, egyszerű megoldások

A vegyszeres gyomirtást legtöbben az első gombaölő szeres védekezéssel együtt végzik, pedig a két kezelés optimális időzítése legtöbbször nem esik egybe. A gyomok kikapcsolását a gyomnövények fenológiai állapota szerint kell elvégezni, a gombaölő szer és a lombtrágya kijuttatásához pedig meg kell várni egy bizonyos lombfelületet, hogy a szer hatékonyan felszívódjon.

Az alacsony vonóerőigényű gyomfésű használata több okból is előnyös és beleillik a mindenki által alkalmazott termesztéstechnológiába. A gyomirtás időzítését külön lehet választani a vegyszeres kezelés időpontjától és a mechanikus gyomirtással már korai állapotban ki tudjuk kapcsolni a gyomokat, mikor a 0-5 oC hideg miatt a gyomirtó szerek használata még nem ajánlott. Az egyszikűek vagy a gyomirtószer-rezisztens veronikafélék nem jelentenek gondot egy februári napon sem. Ilyenkor a gyomfésű használatának további jótékony hatása, hogy munkája serkenti a kalászosok bokrosodását.

A gyorscserélő rendszer egyszerűvé teszi a pálcák cseréjét
A gyorscserélő rendszer egyszerűvé teszi a pálcák cseréjét

Ha a vegyszeres kezelést követő eső miatt netán a gyomok ismét kelnek, a Lemken Thulit gyomfésűvel a bokrosodás végéig még át tudunk szaladni a táblán és kivehetjük a megjelent gyomokat. A mechanikus gyomirtás magas szakmai szintű visszatérése a növénytermesztésbe új fejezetet nyit a termesztéstechnológia fejlődésében.

Búza mechanikai gyomirtást követően

Műszaki adatok:

  • Gerendelyek száma: 4
  • Sorok száma: 8
  • Gerendelymagasság: 450 mm
  • Művelőpálcák osztása: 31,25 mm
  • Munkaszélesség: 6 m és 9 m
  • Súly: 960 kg és 1440 kg
  • Fogak átmérője: 8 mm
  • Vonóerőigény: 60 LE és 95 LE

További kérdések esetén keressék a Lemken viszonteladókat!

Egynyári perje: így védekezhetünk ellene hatékonyan

2025. június 22. 11:10

A gyorsan terjedő egynyári perje sok gondot okozhat. Mutatjuk, hogyan ismerhető fel, és milyen módszerekkel irtható ki tartósan.

Kínai alkörmös irtása: hasznos tanácsok

2025. június 17. 11:10

A kínai alkörmös gyorsan terjed és mérgező – ne hagyja, hogy átvegye az uralmat a kertben! Mutatjuk, hogyan szabadulhat meg tőle.

Megoldás a klímaváltozás hatására erősödő gyomproblémákra

2025. június 10. 11:10

A Viballa™ és Biloxa® hatékony választ ad a klímaváltozás miatt erősödő gyomnyomásra a napraforgó- és szántóföldi kultúrákban.

Szódabikarbóna gyomok ellen: természetes megoldás

2025. május 31. 13:10

A szódabikarbóna környezetbarát gyomirtóként is bevethető – főként járdák repedéseiben és térkövek között bizonyul hatékonynak.

Sárgarépa és petrezselyem gyomirtása

K. Ágoston kérdése: Az idén vágtam bele sárgarépa és petrezselyem termesztésébe. Hogyan tudom őket gyomirtani?

Gyomirtás akár 80 százalékkal kisebb ráfordítással? Megoldható egy új géppel

2023. október 13. 11:10

Jelentős megtakarítás érhető el, ráadásul környezetbarát (vegyszermentes) módon a gyomirtásban egy új „okosgép” révén.

Újra kell gondolni a kalászosok őszi növényvédelmét

2020. október 16. 09:20

Ha jövedelmezően szeretnénk a jövőben is kalászos gabonát termelni át kell gondolnunk az eddig alkalmazott technológiai elemek hatékonyságát, és ha indokolt változtatnunk/fejlesztenünk kell.

Új megoldás a gazdaságunkban: a búza őszi gyomirtása

2021. május 14. 10:47

Szabó Zoltánék 570 hektáros családi gazdaságában a véletlen hozta úgy, hogy össze tudják hasonlítani az őszi és a tavaszi gyomirtást, hiszen az időjárás miatt az egyik táblájukon még el tudták végezni a kezelést, a másikon viszont már nem - így az kontrollterületté válhatott.

Gyomirtás Videó