Házikert

A ciklámen ápolása, igényei

Agrofórum Online

A ciklámen nemzetség több mint 17 évelő fajból áll, amelyek a Földközi-tenger és Kis-Ázsia környéki területekről származnak, és a kankalinfélék (Primulaceae) családjába tartoznak. A virágok vidámságot és frissességet visznek otthonunkba vagy kertünkbe, még a sötétebb napokon is.

A ciklámenek átlagosan 10-15 centiméter magasra nőnek. Szív- vagy nyíl alakú, húsos leveleik általában sötétzöldek, gyakran látványos, világos mintával. A virágok színe a fehértől a rózsaszínűn át a lilásvörösig terjedhet. Lefelé mutató száron állnak, öt ovális sziromlevelük erősen felfelé hajlik.

Szobában vagy kertben?

A ciklámenek a napos vagy félárnyékos helyeket kedvelik, laza, jó vízelvezetésű és meszes talajjal. Fajtól függően lehetnek fagyérzékenyek, illetve szívósak. Ha háborítatlanul hagyják nőni, gumóik az évek során egyre nagyobbak lesznek.

A perzsa ciklámen vagy szobaciklámen (Cyclamen persicum), ahogy a neve is mutatja, a nappaliban lévő cserépbe való választás. A mi téli időjárásunk nem neki való, ezért inkább fedett helyet keressünk számára. Virágzása az őszi és téli hónapokra esik, ami örömet visz a sivár, hideg évszakokba színpompás megjelenéséhez.

Más fajok, mint például a borostyánlevelű ciklámen (Cyclamen hederifolium) vagy az erdei ciklámen (Cyclamen purpurascens) a szabadba is jól érzi magát.

Ciklámen az ágyásban

A ciklámenek az árnyékos vagy félárnyékos helyet kedvelik, humuszban gazdag talajjal.

Az előnevelt ciklámeneket általában virágzás után ültetik ki, amikor a levelek elszáradnak. A cserepes növényeket azonban virágzás közben is át lehet ültetni a virágágyásba. A virágzási időszak a fajtól függ.

Ciklámen a cserépben

Hagyjuk a gumók körülbelül egyharmadát kiállni a talajból. Nyáron a ciklámennek jól fog esni egy árnyékos hely az erkélyen vagy a teraszon. Télen a növényeket védett, fagymentes helyen kell tartani. Azonban a ciklámeneket túl melegen tartva, a növények elszáradhatnak. Fontos a világos, hűvös és szellős, 16 Celsius-fok körüli hely kiválasztása.

ciklámen

Vigyázzunk az öntözéssel!

A ciklámeneknek sok vízre van szükségük, különösen a virágzás időszakában. A hagymát soha nem szabad hagyni, hogy teljesen kiszáradjon. A pangó vizet azonban egyáltalán nem tűrik. Várjunk körülbelül fél órát, amíg a víz leülepszik. A felesleges vizet ezután azonnal el kell távolítani. A legideálisabb, ha a cserepet alulról vagy a mártásos módszerrel nedvesítjük.

A megfelelő ápolása a garancia arra, hogy a növények nem betegszenek meg. A helytelen öntözés teszi a kényes növényeket különösen fogékonnyá a gombás fertőzésekre.

Mikor ültessük?

A kora tavaszi ciklámeneket szeptemberben, a nyári ciklámeneket márciusban, az őszi ciklámeneket pedig áprilisban ültetjük. A gumókat sekélyen, legfeljebb tíz centiméter mélyen rakjuk lazított talajba, és körülbelül két centiméternyi földdel fedjük be.

Szaporítás

A ciklámen magról szaporítható, lehetőleg amint a magok megérnek. Ehhez töltsük meg a magtálcákat virágfölddel vagy virágföld és homok keverékével. Szórjuk ki egyenletesen a magokat a felszínre, és fedjük be egy körülbelül egy centiméter vastag földréteggel.

Gyógyászati felhasználás

A cikláment hatóanyagtartalma miatt ősidők óta használták a légúti problémák, reumatikus fájdalmak és egyéb állapotok enyhítésére. A modern gyógyászat is újra felfedezte hatékonyságát, inhalációs terápiákban és gyulladáscsökkentő készítményekben használják.

Vigyázzunk, mert a ciklámen gumói és levelei mérgezőek, nem szabad megenni őket!

A Magyarországon őshonos erdei ciklámen hazánkban védett, eszmei értéke szálanként 10 ezer forint, így gyűjtése is tilos!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Így válasszunk dísznövényt a munkahelyünkre!

2024. december 22. 05:40

Nem minden növény alkalmas munkahelyi környezetbe. Ha szeretnénk, hogy a növények valóban hozzájáruljanak a kedvező munkahelyi légkörhöz, figyelembe kell venni néhány alapvető szempontot.

Mit tegyünk, hogy a madáritató ne fagyjon be a tél folyamán?

2024. december 21. 16:10

Mivel a hideg évszakban itthon maradnak, a legtöbb vízforrásuk befagy, így friss vizet találniuk ebben az időszakban igencsak nehéz lehet.

A szobai azálea teleltetése: így virágzik újra

2024. december 21. 10:10

Az azáleák egyenletes bimbóeloszlással rendelkezzenek, és a bimbók körülbelül fele már színesedjen. Ez az egészséges növények egyik legbiztosabb jele.

Biodiverzitás a kertben: mit is jelent valójában?

2024. december 21. 05:40

A legtöbb kertészkedő azt gondolja, hogy a biodiverzitás önmagában annyit jelent, hogy sokféle, kesze-kusza növényt, adott stílusban elültetünk, és már minden oké is. De valóban ez az igazság?

Milyen módszerrel szaporíthatjuk a legegyszerűbben a málnát?

2023. november 13. 04:39

Új helyre szeretném telepíteni málnatöveimet. Hogyan szaporíthatnám a legegyszerűbben a málnát?

Legyen saját fűszerkertünk - 4. rész

2019. május 29. 12:52

Hol nevelhetjük házikertünkben sikeresen a bazsalikomot, a citromfüvet és a mentát? Mi a különlegessége ezeknek a fenséges illatú növényeknek, és milyen ínyencségek ízesíthetők ezekkel a fűszernövényekkel?

Hogyan szaporítsuk az aranyesőt?

2024. október 21. 07:10

Az aranyesőt kemény fás dugványokkal szaporíthatjuk késő ősszel és télen. 15-30 centis dugványokat kell vágni.

Hogyan és mikor szaporítható a leander?

2024. szeptember 12. 04:39

Leanderrel kapcsolatos kérdésemre szeretnék választ kapni Önöktől. Hogyan és mikor szaporíthatom ezt a csodás dísznövényt?