Házikert

A leander ápolása teleltetés előtt

Agrofórum Online

Elkezdődött a “mikor vihetem be a leandert?” szezon, vagyis egyre többen dilemmáznak a leander teleltetése miatt. Nézzük is sorra a legfontosabb tudnivalókat!

Augusztus vége óta kezdődik valójában a hobbikertészek fejében a dilemma azzal, hogy vajon meddig tápoldatozzuk, vagy hogyan is legyen ez a szezonvég a leandernél és más mediterrán növénynél, hiszen virággal még lehet, hogy tele van, de mégis érezzük, hogy itt a „nyár vége”.

Egy hosszú ősznél sem szabad abba a hibába esni, hogy azt gondoljuk, hogy a nyár sosem ér véget, mert az időjárás szeszélyes, és ezt a növényeink is “tudják”.

Tápoldatozás: meddig érdemes tápanyaggal öntözni?

A tápoldatozás, akármelyik tápanyaggal öntöztük eddig minden esetben egy csökkenő tendenciát kell mutasson. Ha eddig például egy 10 literes locsolókannába 1 kupakkal tettünk a leandertápból, akkor most kezdjük el a kupakmennyiséget felezni és 1-3 hétig már csak fél kupaknyit tegyünk a vízhez, majd ezt is felezzük meg és a végén elhagyható teljesen a tápoldatos vízzel való öntözés.

Így a növény is észreveszi a finom átmenetet és elkezd felkészülni a télre.

Mikor metszhetem vissza a leandert?

Mindenki másra esküszik, ha a közösségi oldalak zárt csoportjaiban felmerül ez a kérdés. Kicsit visszakanyarodnék az öntözés-tápanyagozás témakörhöz viszont, mert a kettő összefügg.

Ha elvirágzott a leander idénre, akkor érdemes alaposan visszavágni és ezzel egy időben az öntözések gyakoriságát is lehet csökkenteni.

Ha elvirágzott a leander idénre, akkor érdemes alaposan visszavágni (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/gyar-viragzas-virag-novenyvilag-10201573/)

Nem cél ősszel, hogy a sok öntözés és tápanyagozás miatt rengeteg friss hajtás induljon meg rajta, mert ez a kedvence lesz a kártevőknek, mint friss, zsenge salátabár az ő szemükben.

Ami nekem bevált, hogy a nagy dézsányi növényeket kétharmadig visszametszem, a nagyon sűrűsítő belső hajtásokat is levágom, hogy télen ne tudjon elbújni sem a takácsatka, sem más kártevő, és az első fagyokig kint hagyom a töveket.

Van, aki a tavaszi metszésre esküszik, de a virágbimbók a téli időszakban fejlődnek ki, így jobban és szebben virágzik, ha a metszést ősszel tesszük meg. Nekem ez a tapasztalatom az elmúlt hosszú évek során. A tavaszi metszés után – mert bizony teszteltem – például egészen júliusig nem is hozott bimbót, csak zöld hajtástengert.

Meddig hagyhatjuk kint a leandert?

Itt szándékosan nem hónapot és napot írok, mert az manapság semennyi támpontot nem ad. A nappali hőmérséklet sem feltétlenül érdekes. Sokkal izgalmasabb az éjszaka, amikor már 5-9 Celsius-fok körül van a hőmérséklet. A leander -5 Celsius-fokig bírja a hideget, és a tapasztalatom alapján hagyom is addig kint őket, hogy a kártevők és kórokozók “megfázzanak” kicsit. Így a teleltetés során sem lesz nehézségem miattuk. A leanderek meg élnek és virulnak egy átmeneti -5 fokos hidegnél. Egyszer-kétszer megcsípi őket a hideg és mehetnek a teleltetőbe, mely nekem egy világos nyárikonyha, régi melléképületből, ablakkal és fagymentesen.

Miért hervadnak el a balkonvirágok? Öntözési hibák és megoldások

2025. július 14. 14:10

Naponta locsolja, mégis lekonyulnak a virágai? Nem biztos, hogy kevés a víz: összegyűjtöttük a leggyakoribb hibákat és azok megoldásait.

Túl sok a levél, kevés a füge? – így alakítsa a koronát nyáron!

2025. július 13. 13:10

A túlburjánzó fügelomb nyáron a termést is visszavetheti – mutatjuk, hogyan érdemes alakítani a koronát a jobb hozamért.

Nyári metszés – a júliusi kert karbantartása

2025. július 13. 08:10

A nyári metszés nemcsak esztétikai kérdés – segíti a növények egészségét, terméshozamát és ellenálló képességét is a forróságban.

Sövénynyírás, ahogy a profik csinálják

2025. július 10. 08:10

Szeretné, hogy sövénye rendezett és egészséges maradjon? Megmutatjuk az ideális időpontot, technikát és eszközöket is!

Lankadnak, sárgulnak a meggyfa levelei. Mivel tudnám az állapotát helyrehozni?

2023. július 12. 04:36

Meggyfa levelei kókadtak, sárgulnak, méretük fele akkora, mint szokott lenni. Milyen permetezéssel, mivel tudnám ezt az állapotot helyrehozni?

Helyes szórófejválasztás – a szántóföldi öntözés méltatlanul elhanyagolt kérdésköre

2019. január 3. 09:44

A szakszerű öntözéses gazdálkodás alapvetően fontos eleme a megfelelő szórófej kiválasztása. A helyes cseppméret és vízintenzitás az öntözés hatékonyságát és gazdaságosságát befolyásoló tényező.

Miből legyen sövény? I. rész – lombhullató, pompásan virágzó sövénynövények

2019. június 22. 04:36

Milyen lombhullató, feltűnő virágzatot nevelő növényfajok alkalmasak sövény telepítéséhez is? Melyek a legnépszerűbbek közülük? Hogyan gondozzuk az egyes sövénynövény-fajokat?

Új öntözési rendszer: Csepegtető öntözés körforgó berendezéssel

2020. augusztus 8. 12:02

A Dragon-Line társaság által kidolgozott rendszer a körforgó öntözési berendezéseket kombinálja a csöpögtető öntözéssel.