Házikert
Házikert

A sárgarépa miért repedezik be, és miért nem növekszik?

A sárgarépa miért repedezik be, és miért nem növekszik?

Agrofórum Online

A sárgarépa-termesztésben nem lehet nagyot hibázni. Vagy mégis? Számít-e, hogy milyen talajba vetjük a magokat, vagy hogy milyen fajtát választunk? Mire kell figyelni a csíráztatás során, és problémát jelenthet-e, ha nem megfelelő a fejlődő növényünk tápanyag- és vízellátása? Mit tehetünk, ha torzan vagy silányan fejlődnek a sárgarépáink?

Egy biztos: ha a termésünk hibás, satnya, alulfejlett, akkor nem sokat tehetünk, hiszen már betakarítottuk – de tanulhatunk a hibákból, és a jövő évi termésünk kifogástalan lehet. Éppen ezért érdemes vetési naplót vezetni, hogy lépésről lépésre feljegyezhesse, mi vált be, és mi nem, illetve minden fontos tudnivalót, amit az egyes termesztési időszakokban meg akar változtatni – vagy épp ellenkezőleg: meg akar tartani.

A napló vezetése és az érési időszakok nyomon követése abban is segíthet, hogy pontosan tudja, mikor érkezik el a betakarítási idő. Legyen körültekintő, hiszen az egyes fajták eltérő érési idővel rendelkezhetnek! Az alábbiakban csokorba szedtük azokat a tudnivalókat, amelyek minden sárgarépatermesztő (legyen akár kezdő, akár tapasztalt gazda) hasznára lehetnek.

A gyökérzöldségek fejlődési rendellenességeinek legfőbb oka általában az, hogy a talaj túl kötött vagy agyagos. A sűrű talajszerkezet nem teszi lehetővé a gyökerek megfelelő kialakulását. A legegyszerűbben úgy oldható meg ez a probléma, ha a termesztőközeget komposzttal vagy homokkal javítjuk fel. Ám emellett még rengeteg egyéb oka lehet annak, hogy a sárgarépa gyökerei nem tudnak optimális mértékben fejlődni. Nézzünk meg közelebbről néhány gyakori okot és megoldást, a leggyakoribb bűnössel – a tömör talajjal – kezdve!

Talajproblémák

A köves vagy agyagos talaj nagy valószínűség szerint problémát okoz a gyökérképződésben. Szerencsére ez viszonylag könnyen orvosolható a talaj javításával és az ültetési terület megfelelő előkészítésével.

Mielőtt elveti ezeket az érzékeny zöldségféléket, végezzen talajvizsgálatot. Ezek a zöldségek nagyon kényesek a termőközeg szerkezetére és összetételére, valamint a tápanyagtartalmára. Emellett enyhén savas vagy semleges, 5,8 és 7,0 közötti pH-értéket igényelnek.

A nehezebb talaj javításának legjobb módja a szerves anyagokkal végzett talajjavítás. A komposzt a legelterjedtebb megoldás az agyagosabb állagú termőföld kialakítására. Használhat boltban vásárolt kiegészítőket is, mint például homokot és gilisztaürüléket – ez nem igényel nagy erőfeszítést, és gyorsan feljavítja az ültetési terület talajszerkezetét és tápanyagtartalmát.

A kavicsos talajtól eldeformálódhatnak a gyökerek, ezért a vetés előtt mindenképpen ássuk fel az ültetési területet, és távolítsuk el az összes követ. A termesztőközeget legalább 30 cm mélységig készítse elő, és a talajvizsgálat eredményei alapján szükség szerint módosítsa.

Vannak, akik abban a reményben ültetik a sárgarépát, hogy annak gyökerei majd feltörik a talajt. Sajnos azonban ezek meglehetősen törékenyek, így valószínűbb, hogy nem fejlődnek ki a növények, vagy a gyökereik elágaznak és meggörbülnek. Ha gyökérzöldséggel szeretné feltörni vagy levegőztetni a földjét, a jégcsapretek jobb választás.

Fajták kiválasztása

Ha ebben a szezonban gondjai vannak a sárgarépa növekedésével, illetve hogy megelőzze a legközelebbi ültetéskor jelentkező problémákat, válasszon olyan fajtákat, amelyek könnyen tolerálják a talajviszonyokat.

Chantenay Red Core Sárgarépa

Valószínűleg nem meglepő, hogy a „Chantenay Red Core” fajták a nevüket az élénkvörös középrészekről kapták. Színük és édes ízük miatt különösen jól fogyaszthatóak nyersen vagy préselt állapotban. Bár nem alkalmasak olyan tömör talajban való termesztésre, mint más fajták, csak körülbelül 12–17 cm hosszúra nőnek, így kevesebb lazább felső talajrétegre van szükségük. Az érés 65–70 nap alatt fejeződik be.

Danvers

A „Danvers” az egyik legkönnyebben nevelhető sárgarépafajta. Ez a rövid és tömzsi fajta alkalmas konténerben való termesztésre, és kevesebb mint 30 cm laza termesztőközegre van szüksége. A „Danvers” 65–70 nap alatt válik betakaríthatóvá.

Short ‘N Sweet

Ez a fajta tömzsi és édes. Éréskor csak körülbelül 10 cm hosszúra nőnek, és 68 nap alatt érnek be. Mivel tömzsik, kiválóan alkalmasak konténerekbe és olyan kertekbe, amelyekben korlátozott mennyiségű lazább termőtalaj található.

Csírázás

Még a tapasztalt kertészeknek is gondot okoz néha a sárgarépamagvak kicsíráztatása. A magokat folyamatosan nedvesen kell tartani, amíg kicsíráznak, de ha túl nedves a táptalaj, akkor a magok megrohadhatnak. Ne hagyja, hogy a talaj megkérgesedjen, mert az is akadályozhatja a csírázást és a növekedést.

A másik probléma, amely gátolhatja a csírázást, az, ha túl mélyre ültetjük a magokat. Általánosságban elmondható, hogy csak körülbelül 0,6 cm vastag talajréteg fedje őket. Ne feledje, hogy a magokat elültetésük után azonnal óvatosan meg kell öntözni. Ez segíti a magok megtelepedését, és beindítja a csírázást. Az esetek többségében a magoknak 21 napon keresztül minden nap szükségük lesz vízre, mivel körülbelül ennyi időre van szükségük a csírázáshoz.

A nedvesség nyomon követése

A sárgarépa rendkívül érzékeny a vízmennyiségre, mivel folyamatosan növekszik. A túlzott mennyiségű víz hatására a sárgarépa megrepedezhet, míg a vízhiány a fejlődést gátolhatja, különösen, amíg a növények fiatalok. A sárgarépa termesztésekor érdemes esőmérőt vagy nedvességmérőt használni. Mindkettő megfizethető, könnyen használható, és nagyban hozzájárulnak az egészséges gyökerek termesztéséhez, mivel segítenek megállapítani a kertjében lehullott csapadék mennyiségét és a talaj nedvességtartalmát. Bizonyára nem meglepő, hogy a sárgarépa érzékeny a tápanyagtartalomra. Nézzük meg közelebbről, milyen problémák merülhetnek fel a nitrogénnel kapcsolatban!

Tápanyagszükséglet

A magas nitrogéntartalom elősegítheti a gyökerek növekedését a lombozat és a hajtások növekedésének rovására. A kezdő kertészek körében gyakori, hogy azt hiszik, a növények jobban nőnek, ha több tápanyagot kapnak. Ez azonban csak egy bizonyos pontig igaz, és erre a sárgarépa különösen érzékeny. Ez azért nehéz, mert sok komposzt és műtrágya, például a friss tehéntrágya, magas nitrogéntartalmú. Ettől még adhatunk komposztot a kertünkbe, csak annak érettnek, alaposan korhadtnak vagy egyéb módon lebontottnak kell lennie.

Próbáljon meg olyan műtrágyát választani, amely alacsonyabb nitrogén- (N) és magasabb foszfor- (P) és kálium- (K) tartalommal rendelkezik. A tápanyagok hiányából eredő fejlődési problémák valószínűleg a rendelkezésre álló kálium vagy foszfor hiányával függnek össze, mivel ezek segítik a gyökérnövekedést. A foszforszint növelése érdekében csontlisztet dolgozhat a talajba. A kálium hozzáadásához gyakran használnak káliumot vagy hamut.

Lássuk a dolgok gyökerét!

Ha a sárgarépa nem növekszik, gyakran az agyagos vagy kavicsos talaj áll a probléma hátterében. De az is elképzelhető, hogy a csírázással, a nedvességgel vagy a tápanyagokkal kapcsolatos problémák miatt nem fejlődik megfelelően.

Bár lehet, hogy csak akkor veszi észre, hogy a termés fejletlen vagy torz, amikor már túl késő, a jövőben a kedvezőtlen talajviszonyokat jobban tűrő, robusztus fajtákat ültethet. Ne feledje, hogy a lehetőségeihez mérten javítson az ültetési körülményeken, hogy a következő évben jobb terméshozamot érjen el.

(Fotó: svklimkin/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Egy kicsi kert is lehet növényzetben gazdag és színes

2024. július 2. 05:40

Hogyan lehet játszani a terekkel és mitől lesz biodiverz egy olyan kert is, mely alig két ágyásból áll? Nézzünk egy esettanulmányt, hogy mi hogyan oldottuk meg!

Hidrovetés, a leghatékonyabb füvesítő módszer

2024. június 30. 16:10

Első blikkre úgy tűnhet, mintha egy kerti slagból zöld festékkel permeteznék be az utcafrontokon futó földterületeket, kvázi egyfajta műfüvet utánozva ezzel. Ám ez nem festék, hanem valódi fűmag, és a bepermetezett helyeken nem sokkal ezután elképesztő pázsit nő!

Fűszernövények a kertben: ültessük őket júliusban!

2024. június 30. 12:10

A július általában nem az ültetés ideje. Viszont fűszernövények telepítéséhez éppen ideális, hiszen ekkor fejlődnek a legjobban.

11 jel, ami arra utal, hogy egy fát jobb lenne kivágni

2024. június 29. 16:10

Ha beteg egy fa a kertben, a legtöbb esetben elgondolkodunk azon, hogyan meg lehet-e menteni. Vannak biztos jelei, ha már nincs esély rá.

Már kaphatók a hajtatott magyar zöldségek

2018. április 11. 11:35

A kora tavaszi zord időjárás kevésbé érintette a zöldséghajtatást, így áprilistól már a teljes választéka elérhető a korai magyar zöldségeknek.

A sikeres zöldségtermesztés és zöldségfeldolgozás lehetőségei napjainkban

2021. szeptember 30. 05:42

Szabadföldi és üzemi sajtószemlére nyílt lehetőség a Malagrow Kft. és a Róna Mezőgazdasági Szövetkezet szervezésében Szabadszálláson.

Gyökérzöldségfélék fejlődési rendellenességei (I.)

2019. október 3. 13:05

A növénytermesztésben gyakran tapasztalható sekély talajművelés - aminek egyes években következménye a súlyos belvízhelyzet is - a zöldségfélék közül leginkább a gyökérzöldségeket sújtja.

Mekkora veteményes kell egy négytagú családnak?

2023. április 12. 05:36

Bár ma már a termesztés sem kimondottan olcsó, de azért mégis megfizethetőbb, mint a zöldségfélék megvásárlása a piacon vagy az élelmiszerüzletben. De vajon mekkora veteményes lehet szükséges egy család számára?