26℃ 14℃
július 12. Izabella, Dalma, Eleonóra
Házikert

Akár válogathatunk a télen virágzó növények közül – itt a lista

Agrofórum Online

Sok télen virágzó növény illatos, a legtöbbjük árnyéktűrő, és néhányuk akár cserépben is nevelhető, így az évszaknak megfelelően el is tehetjük, majd elővehetjük őket. Ezeknek az értékes növényeknek a látványa és illata feldobhatja az év legsötétebb időszakát.

Ne felejtsük el, hogy attól függően, milyen hideg a tél, mennyi a hó, ezek a növények hamarabb vagy később is virágozhatnak, mint megszokott. Egy erősebb hideg esetén pedig teljesen felhagyhatnak a már megkezdett virágzással, majd enyhülést követően újra pompáznak.

Cserjék (lombhullató)

Koreai hóvessző (Abeliophyllum distichum). 1,5-2 m magasra növő, lombhullató cserje. Csillag alakú, fehér virágait február–márciusban bontja. Napos, félárnyékos helyet igényel, jól tolerálja a meszes talajt.

Farkasboroszlán (Daphne mezereum). Viszonylag alacsony, ritkás ágú, nagyon jó télállóságú, de lombhullató cserje. Humuszos, nedves talaj, párás környezet és árnyékos vagy félárnyékos fekvés a legideálisabb számára. Hűvösebb klímán ültethető napra is, de csak ha a talaj folyamatosan nedves marad. Februártól áprilisig virágzik, mégpedig finom illatú, rózsaszín virágokkal. Lassú növekedésű, ezért nem igényel és nem is szereti a metszést.

Farkasboroszlán
Farkasboroszlán

Varázsmogyoró (Hamamelis intermedia). A varázsmogyoró kivételes szépségű, számos kedvező tulajdonsággal bíró díszcserje.  Sárga virágai vékony szálakból álló, pókszerű képződmények, amelyek a tél végén, a tavasz legelején nyílnak. A varázsmogyoró a napos vagy enyhén félárnyékos helyeket kedveli.

Varázsmogyoró
Varázsmogyoró

Kikeleti bangita (Viburnum x bodnantense). Fagytűrő, lombhullató díszcserje. Lassan fejlődik, 2-3 méter magasra nő. Díszítő értékét illatos, fehér-rózsaszín virágainak és őszi lombszíneződésének köszönheti. Virágzása februárra–márciusra esik, de enyhe teleken már korábban is szirmot bonthat.

Cserjék (örökzöldek)

Tarkalevelű ezüstfa (Elaeagnus pungens Maculata). Kb. 2 méteres kifejlett magasságot elérő, örökzöld lombozattal rendelkező cserje. Apró, illatos sárga virágai a levelek hónaljában ősszel nyílnak. Gyakran alig észrevehetők, de az illatuk már messziről érződik. Magassága 2,4-4,5 m.

Mahónia (Mahonia × media). Amahónia kifejlett magassága 4-6 méter, sötétzöld, összetett, nagyméretű levelei az ágakon körkörösen helyezkednek el. Sárga virágai késő szeptemberben, októberben nyílnak, illatosak. A virágokból lilás-fekete mutatós termés fejlődik.

Mahónia
Mahónia

Kúszónövények

Télen virágzó klematisz (Clematis cirrhosa fajták). 3-4 méter magasra növő, kúszó cserjék, amelyeknek több fajtája elérhető. Krémszínű, pöttyös, lila, pirosasbarna virágokat hozhat, novembertől februárig virágzik.

Klematisz
Klematisz

Évelő lágyszárúak

Bergenia – több faj/nemesített fajta, rózsaszín vagy fehér virágokkal. A vaskoslevelű bőrlevél (B. crassifolia) virágzik a legkorábban, már márciustól, de a levelekben egész évben gyönyörködhetünk. Ellenálló, árnyéktűrő növény. Magasság: 20-40 cm.

Fekete hunyor (Helleborus niger). A hunyor csodálatos növény, hiszen akkor virágzik, ráadásul dúsan és látványosan, amikor minden más lágyszárú visszahúzódik. Több faja is előfordul Magyarországon. A nemesített fekete hunyort a fehér, lila, rózsaszín vagy fekete virágok dúsan díszítik decembertől márciusig. Magassága: 20-30 cm. Félárnyékba ültessük.

Fekete hunyor
Fekete hunyor

Hagymások

Csillagos téltemető (Eranthis hyemalis). A téltemető február–márciusban hozza csodálatos sárga virágait. A 10 cm magasra növő növények szőnyeget alkotnak, ezért kiváló talajtakaró napos vagy félárnyékos helyre.

Kikeleti hóvirág (Galanthus nivalis). A hóvirág a természetben védett, de a boltokban kapható hagymát nyugodtan ültethetjük. Talán mindenki ismeri, de azért leírjuk: a növény 10-15 cm magasra nő, fehér virágai januártól márciusig nyílnak.

Kikeleti hóvirág
Kikeleti hóvirág

Csillagvirág (Scilla mischtschenkoana Tubergeniana). Kora tavasszal, február–márciusban virágzó, évelő hagymás növény. Bár kicsi, 10-15 cm magasra növő virágról van szó, ragyogó halványkék virágfelületet alkot a természetben és a kertünkbe ültetve is.

Csillagvirágmező
Csillagvirágmező

Fotók: Pixabay

Sövénynyírás, ahogy a profik csinálják

2025. július 10. 08:10

Szeretné, hogy sövénye rendezett és egészséges maradjon? Megmutatjuk az ideális időpontot, technikát és eszközöket is!

Leander ápolása júliusban – tippek a bőséges virágzáshoz

2025. július 9. 08:10

A leander júliusban virágzik a legszebben – de ehhez vízre, tápanyagra és figyelmes gondozásra is szüksége van.

Varázslat a nappaliban: egyetlen estére nyílik ki

2025. július 8. 13:10

Az éjkirálynő-kaktusz virágzása ritka és múló pillanat, de a megfelelő gondozással ön is részese lehet ennek az éjszakai csodának.

Így védjük a kertet a hőség ellen!

2025. július 8. 05:40

A kertet a hőség ellen akkor tudjuk hatékonyan védeni, ha komplexen állunk hozzá a feladathoz. Ez a fenntartható kertek egyik alapszemlélete.

Hogyan vészelik át a telet a kártevők?

2022. november 30. 04:36

Hol vannak télen a kártevők? Hogyan vészelik át a hideget?

Hogyan érlelhetjük be a szobában nevelt citromfa termését télen?

2020. január 16. 06:57

T. Andrea kérdése: A szobai citromfám nagyon szép gyümölcsöket hoz télen is, de általában nem érnek be. Mit tehetek azért, hogy saját citromot fogyaszthassak télen is?

A tél nem viccel

2021. február 16. 13:14

Február közepe van és a tél eddigi legdurvább fagyhullámát éljük át a napokban. Ez nem csak ránk, gazdálkodókra igaz, hanem a szántóföldeken a tél viszontagságainak kitett szántóföldi növénykultúrákra is. A hótakaró elolvadása után több kultúra esetében láthatóak a téli fagy okozta károsodások.

Jön a tél, a lovaknak is szükségük van az extra gondoskodásra

2024. november 4. 14:40

Bár a lovak nagytermetűek, így csak nagyon ritkán fáznak, több takarmányra, friss vízre és alkalmanként némi melegítésre is szükségük lesz.