A csodatölcsér gyakori vendég az út melletti kertekben és a házikertek előkert részében is. A Mirabilis jalapa, avagy csodatölcsér csodálatos színű és alakú virágai a késő délutáni virágzásukkal hódítják meg a világot.
A csodatölcsér azért kedvelt a kezdő kertészek körében, mert rendkívül könnyű megnevelni, viszonylag gyorsan szép növény cseperedik belőle, és még az előkertek, utcafrontok is díszíthetők vele. Közepesen magas, bokros növekedésű egynyári virág, melynek eredeti hazája Mexikó és Dél-Amerika. Többnyire nyáron és ősszel virágzik, érdekessége, hogy virágait délutánra bontja ki, éjszakára a virágok becsukódnak.
Miért kedvelt a csodatölcsér?
A csodatölcsérben az a jó, hogy sokféle felhasználásra alkalmas. Lehet belőle talajtakarót képezni, tehető ágyások háttérnövényeként, nagyobb foltokat képezhetünk belőle, de végig a kerítés mentén is díszíthetünk vele unalmas lábazatokat.
Nagy előnye, hogy virágai lehetnek tarkák, vagy egyszínű, fehér, sárga, pink, lazac árnyalatúak is.
A hely szempontjából sem érzékeny, hiszen tehetjük napos helyre, félárnyékba, de akár még időszakosan teljes árnyékba is. Egyedül a tápanyagban gazdag talajra figyeljünk oda, és ha dús virágzást várunk el tőle, akkor mindenképpen gyakran és bőségesen öntözzük. A szervestrágyázást meghálálja, így ha van komposztunk, a csodatölcsérnek szánt helyre minden évben bőven szórjunk.
Hatalmas előnye még, hogy ha egyszer elvetettük, és hagyjuk a magvakat elszóródni, akkor önvető is, mert évről évre kikelnek tavasszal a friss növények az elszóródó magokból.
Hogyan történik a csodatölcsér szaporítása?
Ha még sosem volt Mirabilis a kertben, akkor vetőmagról szaporítható. Áprilisban vessük el az előkészített talajra és rendszeresen öntözzük be.
A magokat kb. 1 cm mélyre vessük, közvetlenül egymás mellé csak 2-3 vetőmag kerüljön, hogy ne legyen túl sűrű az állomány.
15 cm-es tőtávolságokat hagyjunk, és főleg csírázás után serényen öntözzük legalább naponta egyszer, hogy hamar megerősödjön és mielőbb bebokrosodhasson, hogy önmagát árnyékolja.
Ha korán elkezdenénk már a magvetését, akkor inkább palántázzuk, ehhez meleg helyen neveljük meg a magokból a palántákat és csak a májusi fagyok után ültessük ki végleges helyére.