A havasi gyopár (Leontopodium alpinum) lándzsa alakú, gyapjas leveléről és fehér, csillag alakú csővirágairól híres. Ezek a kis virágok természetszerűen az Alpok magaslatain nőnek, és hozzászoktak a sziklás talajhoz, a hideg levegőhöz és a nagy szélhez. A Havasi gyopár lassan növő növény, és csak a második vegetációs évben kezd el virágozni.
Hétköznapi név | Havasi gyopár |
Tudományos név | Leontopodium alpinum |
Család | Őszirózsafélék |
Növénytípus | Évelő |
Érett méret | 15-30 cm magas, 20 cm széles |
Fényigény | Napos vagy félárnyékos helyen érzi jól magát |
Talajtípus | A jó vízelvezetésű, szemcsés talajt kedveli |
A talaj pH-ja | Semleges |
Virágzási idő | Késő tavasztól nyárig |
Virágainak színe | Fehér |
Őshazája | Ázsia sztyeppés vidéke |
A havasi gyopár gondozása
A havasi gyopár virágainak gondozása gyerekjáték. Ezek a kis virágok természetüknél fogva zord környezetben élnek, így a hideg hőmérsékletű és gyenge minőségű talajjal rendelkező területeken is jól érzik magukat. Kiváló kiegészítői a sziklakerteknek. Ellenállnak az őzeknek, és nem sok kártevő vagy betegség támadja meg őket.
Fényigény
Napsütésben érzi magát a legjobban. A természetes termesztési körülményeik utánzása érdekében magasabb növények alatt is termeszthető, hogy némi védelmet élvezzen az időjárás viszontagságaival szemben, és szórt fényben részesüljön.
Talajigény
Egészségének megőrzéséhez kulcsfontosságú a jó vízelvezetésű talaj, ezért jól boldogul a tipikus sziklakerti talajban is. Ezek a növények közel semleges, 6,5 és 7,5 közötti pH-értékkel érzik magukat a legjobban. A talaj összetételét tekintve a komposzt, homok, sóder és tőzegmoha keveréke a legalkalmasabb a termesztéséhez. Ezek a virágok sziklás, meszes talajban is jól fejlődnek, és nagyszerű kiegészítői a sziklakerteknek.
Vízigény
A havasi gyopárnak nincs szüksége további öntözésre, ha már megvetette a lábát. Ezek a bolyhos növények természetüknél fogva zord, száraz körülmények között találhatók. Nem tűrik a nedves talajt, és jobban bírják az aláöntözést, mint a túlöntözést. A növekedés első évében akkor öntözzük a növényt, amikor a talajt száraznak érezzük.
Hőmérséklet és páratartalom
Felépítésénél fogva elviseli az alacsony hőmérsékletet, az erős szeleket és a magaslati éghajlat zord körülményeit. A gyapjas levelek segítenek megvédeni a növényt a széltől és az esőtől. Valójában ezek a virágok hideg hőmérsékletet igényelnek a virágzáshoz. Meleg, párás éghajlaton nem fejlődnek jól.
Műtrágya
Mivel ezek a növények a magasan fekvő területek szegény, sziklás talaján találhatók, ritkán igényel műtrágyát, sőt gyakran jobban is boldogul nélküle.
A havasi gyopár szaporítása
A szaporítás történhet osztással. Ezt célszerű néhány évente elvégezni, mivel ez egy igen rövid életű növény. Az osztásnak köszönhetően azonban még évekig tovább növekedhet. Osztásához egy kis lapátra, egy éles metszőollóra és egy pár kesztyűre lesz szüksége:
- Tavasszal óvatosan ássa körbe a havasi gyopárt, hogy fellazítsa a növény gyökérzetét.
- Amint a gyökerek kiemelhetők a földből, távolítsa el a növényt.
- Az ásó és a metszőolló segítségével vágja szét a gyökérzetet, hogy szétválassza a növényt. Ügyeljen arra, hogy minden egyes osztás egészséges gyökerekkel és egészséges lombozattal rendelkezzen.
- Ültessen minden egyes osztást napos helyre, jó vízelvezetésű talajba.
Hogyan kell a havasi gyopárt magról termeszteni?
A magról való indítása nagyon egyszerű. Ha a magokat szabadföldbe vetjük, a tavaszi utolsó fagy előtt vessük el őket. Beltéren csíráztatott magok esetén a magokat fekete műanyag zacskóban tegye földbe, és három hétre rakja a hűtőszekrénybe. Ezután kövesse az alábbi utasításokat:
- Óvatosan vesse a magokat a talaj felszínére.
- Finoman permetezze be őket.
- Tartsa a magokat hűvös helyen. A csírázásnak körülbelül két-hat hét alatt meg kell történnie.
- Amikor a csírák megjelennek, tegye őket napos helyre.
- Amikor már elég nagyok és hozzászoktak a természetes napfényhez, vigye ki őket a kertbe.
A havasi gyopárt elültetése és átültetése
Ezek a szívós növények nagyon jól fejlődnek cserépben, ha sok fényt kapnak és jó vízelvezetésű talajuk van. A cserépnek vízelvezető lyukakkal kell rendelkeznie, amelyek lehetővé teszik a víz szabad lefolyását. Mivel elég kicsi marad és lassan növekszik, nincs gyakran szüksége átültetésre. Amikor kinövi a cserepét, óvatosan lazítsa meg a gyökereket a cserépben, amíg könnyedén ki nem csúsznak onnan. Helyezze a növényt egy valamivel nagyobb edénybe, és fedje be a gyökereket virágfölddel.
Áttelelés
Virágai a zord környezetben élnek, ezért nem igényelnek különösebb gondoskodást ahhoz, hogy túléljék a hideg telet. Élvezik, ha vastag hótakaró védi őket. Csak tartózkodjon az öntözéstől, és hagyja, hogy a hó elvégezze a dolgát. Ha nem számít sok hóra a téli hónapokban, késő ősszel tegyen egy réteg mulcsot a növény köré, hogy imitálja a hó szigetelő védelmét. A tavasz beköszöntével tolja félre a mulcsot, hogy az új hajtások megjelenhessenek.
Hogyan lehet a havasi gyopárt virágzásra bírni?
Virágai bolyhos, csillagszerű megjelenésükről híresek. A mutatósabb fehér szirmokból álló virágzat tulajdonképpen csak álvirágzat. A virág látszatát a fehér, filcszerű felső levelek adják. A több száz tényleges virág kosárkákba tömörül, melyek közösen alkotják a beporzó egységet.
Néhány évig virágzik, de utána a növényt életének meghosszabbítása érdekében osztani kell. Ezek az osztások aztán több virágot hoznak. Az elnyílt virágokat nem szükséges levágni, de ez segíthet abban, hogy a növény rendezettnek és tisztának tűnjön a kertben. Ez az eljárás megakadályozza azt is, hogy a növény önvetésbe kezdjen.
A havasi gyopár gyakori problémái
Nagyon szívós növény, amely nem sok kártevővel, betegséggel vagy problémával küzd. A legnagyobb probléma, amellyel ezek a szívós virágok szembesülnek, a koronarothadás. Nézzük meg közelebbről ezt a problémát!
Elszíneződés a korona közelében és hervadó lombozat
A koronarothadás gyakori betegsége, a túl nedves, kötött, talajviszonyok okozzák. A növény koronája rothadtnak vagy elszíneződöttnek tűnhet, a lombozat pedig hervadni kezd. Sajnos nem sok mindent lehet tenni egy olyan növény esetében, amely az előrehaladott koronarothadás jeleit mutatja. Azonnal távolítsa el a beteg egyedet, hogy megakadályozza a betegség átterjedését a környező növényekre. Távolítsa el a lehullott lombot is, és alaposan tisztítsa meg a területet. A megfelelő vízelvezetés érdekében homokkal vagy kaviccsal javítsa a talajt. Próbáljon meg gombaölő szert alkalmazni a betegség ellen. A betegség megelőzése érdekében gondoskodjon arról, hogy a talaj jól lecsapolódjon. Öntözze a növényeket kora reggel, hogy a lombozatnak elegendő ideje legyen a száradásra.
GYIK
Mit szimbolizál a havasi gyopár?
Az „edelweiss” név németül annyit tesz, mint „nemes” és „fehér”. Ez a híres virág a nemességet és a tisztaságot szimbolizálja, emellett a gyönyörű Alpokhoz is kötődik.
Hol terem a havasi gyopár?
Bár edelweiss az Alpok magasan fekvő területeinek évelő növényként ismert, ez a szívós virág hazánkban is nevelhető. Csodálatos kiegészítője a sziklakerteknek, és vadregényes hangulatot kölcsönöz a kiskertnek.
Mennyi időt vesz igénybe a havasi gyopár nevelése?
A magok körülbelül két-hat hét alatt csíráznak ki. Lassú növekedésűek, és csak a második növekedési évben hoznak virágot.
A cikket fordította: Ordódy Eszter