A vadárvácskák (Viola tricolor) természetes körülmények között is megélnek télen, és ezt a tulajdonságot továbbadták nemesített rokonaiknak is.
Az árvácskák általában kétéves növények. Ha tehát tavasszal vásárolunk egy árvácskát és megfelelően ültetjük el, szinte biztosak lehetünk abban, hogy a következő évben is örömet okoznak majd a színes virágaik.
A 19. század óta a nemesítés egyik célja az volt, hogy az árvácskák télállósága javuljon. Ennek eredményeként ma már léteznek kifejezetten télálló fajták, míg mások kevésbé viselik jól a hideget és a fagyot. Tehát a fajtaválasztás nagyon fontos, különösen, ha több éven át szeretnéd élvezni ezeket a virágokat.
A szarvacskás árvácska (Viola cornuta) és a vadárvácska (Viola tricolor) különösen ellenállóak, és a kemény fagyokat is jól bírják. A kerti árvácskák (Viola wittrockiana) is télállóak, bár itt fajtánként lehetnek eltérések.
Helyválasztás
A megfelelő hely kiválasztása alapvető fontosságú a növények egészséges növekedéséhez és télállóságuk javításához. Válasszunk napos vagy félárnyékos helyet, ahol a növények elég fényt kapnak, de védettek az erős déli napsütéstől. A talaj legyen tápanyagban gazdag, laza és jó vízelvezetésű.
Öntözés
Az árvácskáknak egyenletes vízellátásra van szükségük. A növekedési időszakban rendszeresen öntözzük őket, de kerüljük a pangó vizet. Télen mérsékelten öntözzük, mivel ilyenkor kevesebb vizet igényelnek.
Trágyázás
Az árvácskák tápanyagigénye mérsékelt. Ültetés előtt humusz, komposzt vagy lassan lebomló műtrágya keverhető a talajba, ami hosszú távú tápanyagellátást biztosít.
Cserépben nevelt növényeknél kéthetente folyékony műtrágyát lehet adni, de a túlzott tápagyag-utánpótlást kerülni kell, mivel az gyenge növekedést és betegségeket okozhat.
Visszavágás
Ősszel érdemes az árvácskákat alaposan visszavágni, hogy csökkentük a fagy okozta károkat. A növényt a talajtól egy kéznyi magasságban vágjuk vissza.
Takarás
Az árvácskákat letakarhatjuk légáteresztő fóliával, szalmával, fakéreg-mulccsal vagy fenyőágakkal, hogy megvédjük őket a hidegtől.
Olyan fagyos időszakban, amikor nincs hótakaró a talajon, az árvácska levelei továbbra is párologtatnak, viszont a fagyott talajból nem tudnak vizet felvenni. Ez kiszáradáshoz vezethet, még akkor is, ha a növények télállóak.
Cserépben teleltetés
A cserépben vagy balkonládában nevelt árvácskák érzékenyebbek a fagyra, mert a kisebb földtömeg gyorsabban átfagy. Ezeket a növényeket érdemes védett helyre, például egy déli fekvésű fal mellé vagy télikertbe helyezni. A cserepet szigetelő anyaggal, például fóliával, jutával vagy újságpapírral tekerjük be.
Idővel az árvácskák esztétikailag kevésbé vonzóvá válhatnak, ezért érdemes az idősebb növényeket rendszeresen lecserélni. Ezzel nem csak a kert szépségét őrizhetjük meg, hanem a növények egészségét is.