Házikert

Árvácskák: így vészelik át a fagyot

Agrofórum Online

A vadárvácskák (Viola tricolor) természetes körülmények között is megélnek télen, és ezt a tulajdonságot továbbadták nemesített rokonaiknak is.

Az árvácskák általában kétéves növények. Ha tehát tavasszal vásárolunk egy árvácskát és megfelelően ültetjük el, szinte biztosak lehetünk abban, hogy a következő évben is örömet okoznak majd a színes virágaik.

A 19. század óta a nemesítés egyik célja az volt, hogy az árvácskák télállósága javuljon. Ennek eredményeként ma már léteznek kifejezetten télálló fajták, míg mások kevésbé viselik jól a hideget és a fagyot. Tehát a fajtaválasztás nagyon fontos, különösen, ha több éven át szeretnéd élvezni ezeket a virágokat.

A szarvacskás árvácska (Viola cornuta) és a vadárvácska (Viola tricolor) különösen ellenállóak, és a kemény fagyokat is jól bírják. A kerti árvácskák (Viola wittrockiana) is télállóak, bár itt fajtánként lehetnek eltérések.

Helyválasztás

A megfelelő hely kiválasztása alapvető fontosságú a növények egészséges növekedéséhez és télállóságuk javításához. Válasszunk napos vagy félárnyékos helyet, ahol a növények elég fényt kapnak, de védettek az erős déli napsütéstől. A talaj legyen tápanyagban gazdag, laza és jó vízelvezetésű.

Öntözés 

Az árvácskáknak egyenletes vízellátásra van szükségük. A növekedési időszakban rendszeresen öntözzük őket, de kerüljük a pangó vizet. Télen mérsékelten öntözzük, mivel ilyenkor kevesebb vizet igényelnek.

Trágyázás

Az árvácskák tápanyagigénye mérsékelt. Ültetés előtt humusz, komposzt vagy lassan lebomló műtrágya keverhető a talajba, ami hosszú távú tápanyagellátást biztosít.

Cserépben nevelt növényeknél kéthetente folyékony műtrágyát lehet adni, de a túlzott tápagyag-utánpótlást kerülni kell, mivel az gyenge növekedést és betegségeket okozhat.

Visszavágás

Ősszel érdemes az árvácskákat alaposan visszavágni, hogy csökkentük a fagy okozta károkat. A növényt a talajtól egy kéznyi magasságban vágjuk vissza.

Takarás

Az árvácskákat letakarhatjuk légáteresztő fóliával, szalmával, fakéreg-mulccsal vagy fenyőágakkal, hogy megvédjük őket a hidegtől.

Olyan fagyos időszakban, amikor nincs hótakaró a talajon, az árvácska levelei továbbra is párologtatnak, viszont a fagyott talajból nem tudnak vizet felvenni. Ez kiszáradáshoz vezethet, még akkor is, ha a növények télállóak.

Cserépben teleltetés

A cserépben vagy balkonládában nevelt árvácskák érzékenyebbek a fagyra, mert a kisebb földtömeg gyorsabban átfagy. Ezeket a növényeket érdemes védett helyre, például egy déli fekvésű fal mellé vagy télikertbe helyezni. A cserepet szigetelő anyaggal, például fóliával, jutával vagy újságpapírral tekerjük be.

Idővel az árvácskák esztétikailag kevésbé vonzóvá válhatnak, ezért érdemes az idősebb növényeket rendszeresen lecserélni. Ezzel nem csak a kert szépségét őrizhetjük meg, hanem a növények egészségét is.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A díszcsalán téli gondozása

2024. december 22. 10:10

A téli időszakban gondos ápolást igényel, mert meleg éghajlati származású növényként érzékeny a hidegre és a fagyra.

Így válasszunk dísznövényt a munkahelyünkre!

2024. december 22. 05:40

Nem minden növény alkalmas munkahelyi környezetbe. Ha szeretnénk, hogy a növények valóban hozzájáruljanak a kedvező munkahelyi légkörhöz, figyelembe kell venni néhány alapvető szempontot.

Mit tegyünk, hogy a madáritató ne fagyjon be a tél folyamán?

2024. december 21. 16:10

Mivel a hideg évszakban itthon maradnak, a legtöbb vízforrásuk befagy, így friss vizet találniuk ebben az időszakban igencsak nehéz lehet.

A szobai azálea teleltetése: így virágzik újra

2024. december 21. 10:10

Az azáleák egyenletes bimbóeloszlással rendelkezzenek, és a bimbók körülbelül fele már színesedjen. Ez az egészséges növények egyik legbiztosabb jele.

Hogyan gondozzuk télen az árvácskát?

2023. november 18. 08:39

Kérem válaszukat: hogyan gondozzam télen az árvácskát? Köszönöm!

Miért dőlnek el az árvácskák a balkonládában?

2023. november 7. 04:37

Tudnának abban segíteni, hogy a balkonládába ültetett árvácskáim egy része miért dől el? Úgy tudtam, ez a legigénytelenebb növény, mégis lehet, hogy kifog rajtam? Speciális balkonnövény virágföldbe ültettem, naponta locsolom, hetente tápoldatozom, mégsem olyan, mint szeretném.

Jön a tavasz - ehető virágokkal színesebb a konyha

2019. február 28. 04:36

Elsőre bizarr bolondságnak tűnik, hogy a salátánkban, esetleg hidegtálak díszítéseként ibolyát vagy körömvirágszirmot használjunk. De ha belegondolunk, hogy mióta fogyasztunk kamillateát, vagy használunk körömvirág krémet, már nem tűnik annyira ördögtől valónak az ötlet.

10 tipp a legszebb őszi növényekkel teli balkonládákért

2022. szeptember 25. 15:47

Az őszi hónapokban sem kell, hogy üresen álljanak a teraszunkon árválkodó dézsák és az ablakpárkányunkban hagyott balkonládák. Az egynyári növények után is van élet, de még milyen!