Bár strapabíró cserjének számít, amely akár a kemény fagyokat is elviseli és kevés gondozást igényel a túléléshez, sokat segít neki, ha megvédjük a jeges téli hidegtől.
A közönséges orgona vagy májusi orgona az egyik legnépszerűbb hazai cserje, amit előszeretettel ültetnek kertekbe, teraszok köré vagy az utcafrontra. A hideg idő beköszöntével azonban a legtöbben a „sorsára hagyják” a növényt, mondván, nincs vele teendő, majd tavasszal magához tér.
Meglehet, így is lesz, de ahhoz, hogy az orgonánk ne legyen évről évre fakóbb és ritkásabb, hanem épp ellenkezőleg, kiviruljon, sűrűsödjön és egyre több virágot hozzon, törődést igényel. Az alábbiakban megmutatjuk, mivel segíthetünk ezeknek a cserjéknek télen.
A virágzás elősegítése érdekében az orgonának szüksége van a hideg hónapokra, amelyek hozzájárulnak a következő szezon virágainak kialakulásához. Ebben az időszakban, amíg a cserje nyugalmi állapotban van, nincs szüksége különösebb ápolásra.
A téli időszakban az orgona számára a legfőbb fenyegetést általában a fagyos talaj és a jeges téli szelek-okozta kiszáradás jelenti. Egy jó vízelvezetésű talaj azonban segít megelőzni, hogy a megfagyott víz megkárosítsa a gyökereket.
Mielőtt orgonát ültetünk, gondolnunk kell a majdani téli időjárásra. Ennek a növénynek legalább 8 órányi napsütésre és lúgos vagy semleges talajra van szüksége ahhoz, hogy egészséges maradjon. Éppen ezért nem ajánlott világos épület vagy fal mellé ültetni, a fényvisszaverődés ugyanis téli leégést okozhat.
A téli kánikula (a talaj fagyása és olvadása miatti gyökerek kitettsége) megelőzése érdekében fedje be a növény tövét 8-10 centiméternyi mulccsal. Késő télen vagy kora tavasszal, ha kemény fagy várható, szükség lehet a cserje befedésére az új hajtások és rügyek védelme érdekében. E célra használhatunk bármilyen növénytakarót.
Az orgona rendszeres metszése nemcsak abban segít, hogy éveken át megőrizze tömörségét és szép formáját a növény, de elősegíti a tavaszi dús virágzást is. Emellett a megfelelő visszavágás mellett a cserje könnyebben át tudja vészelni a kemény telet. Várja meg a tavaszi virágzás végét, majd vágja le az elszáradt virágokat és a sérült ágakat. Az idősebb növények megfiatalítása érdekében ritkítsa harmadára az ágakat.
Ha az ön orgonája konténerben nő, célszerű télire is a kertben hagynia, mivel a növénynek a későbbi rügyképzéshez szüksége van a hidegre. Amennyiben úgy gondolja, túl sok a növénynek a kinti hideg, tárolhatja a téli hónapokban a fűtetlen garázsában is – ez esetben mindig ellenőrizze a nedvességtartalmát, nehogy kiszáradjon a növény. A másik lehetőség az, ha a cserepet erősen bemulcsozza, hogy megvédje a gyökereket a fagyástól, a cserje azonban megkapja a virágzáshoz szükséges hideget.
Az orgonát célszerű alaposan megöntözni a hideg időszak előtt, de időnként télen is öntözni kell, hogy ne száradjon ki. A locsolást melegebb napokra időzítse, amikor az éjszakai hőmérséklet fagypont felett marad.