Különleges bársonyos tapintású leveleivel és izgalmas színekben kapható hatalmas virágaival a gloxínia kimondottan ajándékba adható növény. Viszont nem minden lakást szeret, és talán nem is a legkönnyebben tartható növények közé tartozik.
A Gesneriaceae családot több mint 150 nemzetség és 3.500 faj alkotja, így az egyik legszínesebb családról beszélünk. A legtöbb faj lágyszárú évelő, a legismertebb faja talán a fokföldi ibolya, amit mindenki ismert már régről, még a nagymamai szobanövények köréből is.
A legtöbb növény a trópusokról vagy a szubtrópusokról származik, ez igényeit is nagyban meghatározza! A családba tartozó növények megjelenése rendkívül változatos és sok kertészeti dísznövény tartozik ide, mint például a gloxínia is.
A gloxínia (Sinningia speciosa) fajt 1817-ben Conrad Loddiges írta le először. Később bővült a fajok száma és megjelentek a S. doscolor és S. regina fajok is, melyekről később kiderült, hogy a S. speciosa változatai. Léteznek szimpla és duplavirágú fajták is, rengeteg színárnyalatban a fehértől a vörösön át a liláig, bordóig igen sokfélével találkozhatunk.
Hogyan ápoljuk a gloxíniát?
Mivel leveleit is és virágait is közvetlenül a tőből hozza, így nagyon érzékeny a pangó vízre és a túlöntözésre is. De aki tartott már fokföldi ibolyát, annak ez nem is lesz újdonság, hiszen sok szempontból az ápolása megegyezik vele.
A húsos, szőrös levelek miatt viszont a felülről öntözést is hanyagoljuk, mindig maradjunk az alulról öntözésnél, mert így nem indul a gloxínia töve rothadásnak.
Közvetlen napfénynek ne tegyük ki, mert a levelek könnyen megégnek, viszont fénykedvelő, így ablakhoz közel neveljük.
Érdekessége, hogy hosszúnappalos növény és részben ebben rejlik az az ok is, ami miatt újravirágoztatni kicsit nehezebb. Az újravirágzáshoz minimum 10-14 órányi napsütésre van szüksége.
Tápanyagozni is csak ekkor kell, mikor virágzási időszak van. Mivel a gloxínia igen sokáig, akár 6-8 hétig is virágzik, így a tápanyagozást is eszerint kalkuláljuk. Ha elvirágzott, a virágszárakat tőből vágjuk ki nyugodtan.
Elvirágzás után a gloxíniát pihentessük, a gumókat ki is szedhetjük és száraz helyen, kicsit hűvösebben, mint a szobahőmérséklet decembertől márciusig hagyjuk új erőre kapni. Márciusban friss virágföldbe újra elültethetők a gumók, és megfelelő öntözés és hőmérséklet mellett elkezdenek a levelek növekedni.
A gloxínia 3-4 naponta rendszeres öntözést kíván, de a víz ne álljon meg alatta. Kavicsokkal teli alátétre téve a páratartalmat is tudjuk biztosítani és a felesleges víz sem lesz probléma pangó vízként.
Hogyan szaporítjuk a gloxíniát?
A gloxíniát a legegyszerűbben levéldugványokról szaporíthatjuk. 6 hét alatt párás és meleg környezetben a kis levelek meggyökeresednek. Ha mégis magvetéssel próbálkoznánk, akkor áprilisban kezdjünk csak neki, és egy lassabb folyamatra is számítsunk a levéldugványhoz képest.