Ha szeretne egész évben zöldségeket termeszteni, de nem tudja, hogy fogjon hozzá, van egy jó hírünk: a melegházas növénytermesztést egyenesen Önnek találták ki. Tudta, hogy már egy egész kis melegházban is számtalan zöldségfélét termeszthet? A melegházak ráadásul védőpajzsként szolgálnak a természet és a termesztett növények között, így lehetővé teszik a tenyészidőszakok meghosszabbítását, valamint a termesztési körülmények optimalizálását.
Az melegházak legfontosabb funkciója az, hogy megvédjék a benne termesztett növényeket a kártevőktől, a hidegtől vagy a nyári forróságtól. Ma már világszerte mindenhol használnak melegházakat a gazdák, akik évről évre egyre több prototípus közül választhatnak, így elmondható, hogy a 21. századra az melegházas növénytermesztés általánossá vált.
Mielőtt azonban belevágna a projektbe, válassza ki a kertjében a leendő melegháza számára a legoptimálisabb helyet, ahol mindig elegendő mennyiségű napfényt kapnak majd a növényei.
Építhet olcsóbb melegházat PVC-csövek és ponyvák/fóliák segítségével, vagy vásárolhat komolyabb alapanyagokat, hogy egy masszív és jól szigetelt melegházat építsen hűtőventilátorral, fűtőberendezéssel és termosztáttal. A magasabb szintű berendezés sokat segít abban, hogy szabályozni tudja a melegház belső mikroklímáját.
A melegház előnyei
- Hosszabb tenyészidőszak. Mint ahogy fentebb is említettük, a melegházban jelentősen meghosszabbíthatja a növényei vegetációs időszakát. Mivel az odabent uralkodó körülmények időnként jelentős mértékben eltérnek a külső körülményektől (különösen az őszi-téli időszakban), egész évben kedve szerint termeszthet zöldségeket.
- Bármilyen időjárási körülmények között kertészkedhet. A melegházában bármikor termeszthet olyan zöldségeket, amiket egy hagyományos kertben csak a tavaszi-nyári hónapokban vethetne el, így egész évben saját zöldségfélékkel láthatja el a családját. Az melegház megvédi a palántáit a rossz időjárás, így például zivatarok és esőzések esetén is.
- Védelem a kártevők és ragadozók ellen. A melegház védelmet nyújt a növényeknek a kártevők ellen is, így nem kell attól tartania, hogy a terményei még a beérés előtt megrongálódnak, vagy hogy a növényei kipusztulnak.
- Növényvédőszer-mentesség. Nemcsak magát, de a környezetet is megkímélheti az egészségre káros növényvédő szerektől, hiszen a melegházban nem kell használnia ezeket. A növényvédő szerek a hagyományos veteményesekben a talaj mélyebb rétegeibe szivárogva károsítják a környezetet, ám a melegházban emiatt nem kell aggódnia.
A melegház építési fázisai
Az első dolog, amit meg kell határoznia, az, hogy milyen méretű melegházat szeretne építeni, és ehhez mekkora helyre van szüksége. Végig kell gondolnia, hogy mennyi növényt szeretne termeszteni, hiszen a melegház egy hosszú távú befektetés, amit célszerű alaposan végiggondolnia. Gyakran előfordul ugyanis, hogy valaki megépíti a melegházát, majd amikor belejön az melegházas növénytermesztésbe, egy-két év múlva rájön, hogy kevés a helye, mert már sokkal több növényt szeretne termeszteni. Érdemes tehát előrelátóan gondolkodni és a jövőbeli tervekkel számolni, mielőtt belevágunk az építésbe.
1. A méret, a helyszín és az szükséges eszközök kiválasztása
Válassza ki azt a helyet, ahová a leendő melegházát fel szeretné építeni. Győződjön meg arról, hogy a kiválasztott helyen sík és egyenletes talaj áll a rendelkezésére, mivel pl. egy meredek domboldal nem alkalmas az építkezésre, kivéve ha precízen kivájják és előkészítik a melegház alapjául szolgáló földet. Minél közelebb van a melegháza saját házához, annál valószínűbb, hogy gyakran fogja használni és kellőképpen ügyel majd a fenntartására. Olyan helyet keressen, ahol a melegház minden nap elegendő napfényhez juthat – ez átlagosan napi 6 órányi napfényt jelent.
Az melegházat kelet-nyugati irányba kell tájolnia, hogy az a lehető legtöbb napfényt kapja. Meg kell győződnie arról is, hogy a hely megfelelő vízelvezetéssel rendelkezik, a pangó víz ugyanis károsíthatja a zöldségeket. Érdemes lombhullató fákat ültetni a melegház közelébe, mivel ezek nyáron kellemes árnyékot adhatnak, télen pedig a leveleik lehullanak, így a növények megkapják a számukra szükséges napfényt.
Az ideális felület kialakításához fektessen le egy réteg talajtakaró fóliát a felhasználandó területre (ez távol tartja a gyomokat, de lehetővé teszi a vízelvezetést), majd borítsa be a szövetet 7-8 cm vastagon 6mm-es kaviccsal.
Gondoskodjon arról, hogy a melegházban legyen néhány szellőzőhely. Nyáron nagyon meleg lehet, ezért helyet kell biztosítania a távozó hőnek. A hely kiválasztásakor ügyeljen arra, hogy a melegházban könnyen hozzáférjen majd az áramhoz és a vízhez. Ellenőrizze a palántákat és a vetőmagjait, mielőtt bevinné őket a melegházba, nehogy kártevőktől szennyezett példányokat ültessen az egészséges növények közé.
2. A stílus, a vázszerkezet és az oldalfal kiválasztása
Különböző stílusú és vázrendszerű melegházakat építhet, ezért előre el kell döntenie, milyet szeretne a későbbiekben használni. Vannak olyanok, amelyeket alacsonyabb kiadásokkal járnak, és olyanok is, amelyek drágábbak, de annyival többet is tudnak.
Ezután ki kell választania a szükséges alapanyagokat, így például az melegházat borító anyagot. Ezt arra használják, hogy korlátozzák a bejutó napfény mennyiségét. Ezekből a szövetekből/fóliákból többfélét lehet vásárolni: de pl. egy kis melegházszámára egy kötött árnyékoló háló is tökéletes lehet, mivel könnyű polietilénből készül, és meglehetősen könnyen felszerelhető, emellett véd az ultraibolya-sugárzás ellen és meglehetősen tartós. Ezeket a szöveteket a jellegzetes zöld színükről lehet felismerni. A zöldségekhez olyan szövetet használjon, amely legalább 50%-os árnyékolást biztosít, így azok pont olyan mennyiségű napfényt kapnak, amennyire szükségük van.
3. Az ajtó felszerelése
Miután a melegházat lefedte a szövettel, a következő lépés az ajtó kiválasztása. Olyan ajtót kell választania, amely elég stabil és tartós. Ha kényelmes megoldást keres és van rá kerete, akkor érdemes kipróbálni a tolóajtót – ezeket többnyire alumínium keretes melegházakban használják. Nagyon könnyen kezelhetőek, ezáltal megkönnyítik a munkát.
Ha valami mást keres, a merev vázas szerkezetéhez egy egyszerű polikarbonát ajtót is felszerelhet. Fontos, hogy az ajtók jól szigeteljék a melegházat, hogy a hő ne tudjon kiszökni.
4. Megfelelő szellőztető rendszer
A szellőztetőegységek kiemelten fontosak a nyári időszakban, mivel a túlmelegedés hamar tönkreteheti a zöldségeket. Egy kis melegház esetében azonban választhat egy kisebb méretű szellőzőventilátort is. Mivel kis területről beszélünk, egyetlen ventilátornak is elegendőnek kell lennie, azonban ügyeljen arra, hogy az az egy ventilátor olyan helyre legyen felszerelve, ahonnan az egész melegházat szellőztetni tudja.
A ventilátor mérete igény szerint változtatható, ha több zöldséget szeretne ültetni. Így például, ha Ön olyan zöldségeket termeszt, amelyek hajlamosak több hőt leadni, akkor célszerű nagyobb teljesítményű ventilátort választania, hogy az az összes növényt kiszolgálja.
Az is fontos szempont, hogy milyen éghajlaton él. Ha a kertjében nyaranta nagyon meleg van, akkor mindenképpen szüksége van egy szellőztető berendezésre. Erre azért van szükség, mert a zöldségek növekedése az optimális környezet függvényében változik. Egy horganyzott szögletes ventilátor nagyszerű megoldás lehet egy kisebb melegházba, mivel könnyen felszerelhető a helyiség bármelyik falára.
5. Megfelelő fűtés-rendszer
A hűtéshez hasonlóan a zöldségeknek fűtésre is szükségük lesz a kinti, folyamatosan változó körülmények között. Cikkünk elején szóba került, hogy a melegházak egész évben képesek ellátni Önt zöldségekkel, ami annak köszönhető, hogy meg tudják teremteni az optimális tenyészidőszak körülményeit. Amikor beköszöntenek a téli fagyok, ez a fűtési rendszer éppen ezért létfontosságú lehet.
Számos lehetősége van arra, hogy befűtse az melegházát, beleértve a propán és a földgázfűtést, az olajfűtést, a konvekciós csöveket és a meleg vizes fűtést. Attól függően, hogy hol lakik, és milyen hőigényű növényeket termeszt, válasszon olyan szerkezetet, ami nem túl nagy helyigényű és a keretébe is belefér. Vegye figyelembe a melegház méretét és a megvásárolandó rendszer teljesítményét.
6. Vezérlőrendszer és a polc-rendszer
Fentebb már beszéltünk a fűtésről és a hűtésről, de nem árt, ha tudja: szüksége lesz egy vezérlőrendszerre is, amely segítségével ezeket a funkciókat kezelni tudja. Kisebb melegházak esetén tulajdonképpen egyszerű termosztátokkal is kezdheti. A termosztátok nagyszerű lehetőséget biztosítanak a funkcionalitásuk miatt, hiszen költséghatékonyak és bárki könnyen kezelheti őket. A nagyobb melegházak automatizált vezérlőrendszerei segíthetnek tehermentesíteni Önt, hiszen nem kell személyesen ellenőriznie minden egyes funkciót.
Végül szüksége lesz egy olyan polcrendszerre, amely elég erős ahhoz, hogy megtartsa a zöldségeket, amelyeket termeszteni kíván, valamint helyet is biztosít az összes palántának és vetőmag-tálcának, amit odabentre szán.
7. Gondoskodjon a melegházáról
Ha a fent említett 6 lépést elvégezte, akkor minden bizonnyal sikeres növénytermesztésnek és melegházi gazdálkodásnak néz elébe! Néhány dolgot azonban rendszeresen ellenőriznie kell, hogy minden flottul menjen. Lássuk, melyek ezek!
- Gondoskodjon a megfelelő vízelvezetésről (erről ugyanis néha megfeledkezik az ember)
- Győződjön meg arról, hogy a szellőztető rendszer megfelelően működik és a ventilátor lapátjai tiszták – olykor ugyanis szennyeződések telepedhetnek meg rajta.
- Hasonlóképpen győződjön meg arról is, hogy a fűtőberendezés megfelelően működik.
- A zöldségeket rendszeresen ellenőrizze – különös tekintettel a kártevők és betegségek előfordulására nézve.
- Rutinszerűen ellenőrizze a melegházat, hogy nincsenek-e rajta szakadások és sérülések – néha a rossz időjárás is okozhat ilyet.
A cikket fordította: Ordódy Eszter