Sokan vérszemet kapnak a nyári virágvásárokon: a kertészetek kültéri soraiban ugyanis egymásba érnek a leanderek, az ember pedig elképzeli, hogy milyen gyorsan be tudja majd ezekkel rendezni a teraszát, a bejáratát vagy a kertje bármelyik üres szegletét. Sőt, sokan azt gondolják, hogy ez a növény gondozás nélkül ugyanúgy ötméteresre nő majd, mint a horvát tengerparton élő monumentális társai, ám ez nem így van. A leander ugyanis törődést igényel ahhoz, hogy teljes pompájában virágozzon.
Óriásra nő és mérgező
A növény nyár elejétől szeptember végéig virágzik. A kertészetekben rózsaszín, piros, krémsárga és fehér fajták kaphatók, szimpla, teltvirágú vagy dupla szirmú virágokkal. A növény eredeti élőhelyén több méter magasra is megnőhet (gyakoriak az akár 5 méteres példányok), ám a hazai éghajlat mellett jellemzően 2 méter magasra nő.
Mediterrán növényként a kemény magyar teleket nem élné túl, így az első fagyok beállta előtt mindig védett helyre kell vinni és a házban átteleltetni. A növény minden része erősen mérgező (kis mennyiség elfogyasztása is halálos lehet), így kisgyermek, kisállatok mellett nem tanácsos tartani.
Hogyan gondozzuk a leandert?
- A növény nyáron kint lehet a szabadban – érdemes mozgatható, görgős cserépben tartani. Május közepén, az utolsó éjszakai fagyok után lehet a szabadba vinni, és október végén, az első éjszakai fagyok beállta előtt kell visszavinni a házba.
- A leander imádja a napsütést, főként ha ehhez magas páratartalom is társul – ezért fejlődik olyan szépen a horvát és az olasz tengerparti városokban. Itthon előnyös, ha napos, tó közeli helyen élhet.
- A leandernek érdemes nagy cserepet vásárolni, amibe hagyományos virágföldet kell tenni. A kerti agyagos talaj nem jó neki, kivéve ha fellazítjuk egy kis finom homokkal, némi trágyával vagy csontliszttel.
- A cserép aljára tegyünk kavicsot, hogy a növény könnyen fel tudja szívni a vizet, de ne álljon az a cserép aljában.
- Átültetni nehéz, mivel a növény hatalmasra nőhet, ilyenkor elég, ha részleges földcserét végzünk.
- A leander imádja a vizet, sok vizet igényel ezért, ami minden napos bőséges locsolást jelent. Ha emellett időnként kap egy kis trágyát is, gyönyörűen fog fejlődni.
- Ha a növény túl nagyra nő, az alsó része kopasz lehet, ilyenkor enyhén meg kell metszeni, az alsó ágaitól meg kell szabadítani.
- A növény jól tűri a metszést, és az orgonához hasonlóan erős hajtásokat hoz, miután visszavágtuk. Túlzásba azért nem kell esni, mert akkor a következő évben kevesebb virágot kapunk. Csak akkor kell visszavágni a leanderből, ha túl nagyra nőtt már, és a nagysága miatt elkerülhetetlen a metszés. Erre február végén vagy március elején kell sort keríteni. Ilyenkor érdemes eldönteni, hogy akarjuk-e formára vágni, vagy hagyjuk természetesen nőni.
A leander szaporítása
A leander könnyen szaporítható dugványozással, amiket júniusban célszerű levágni. Ezeken az a jó, ha legalább 2-3 levélpár van. Eztán az alsó leveleket el kell távolítani, majd a dugványokat finom homokkal és virágfölddel elkevert termőföldbe kell nyomni.
Kellemesen meleg, napos helyen néhány hét múlva megjelennek az első gyökerek. A dugványok azonban vízben is könnyen meggyökereznek. Ez esetben amint elegendő gyökér fejlődik, a dugványokat cserépbe ültethetjük.
Betegségek és kártevők
- A halványzöld vagy sárgás levelek arra utalnak, hogy a növény túl száraz helyen van, és nem kap elég vizet. A vízpótlással és a páratartalom növelésével ez a probléma általában elhárul.
- Ha a leander nem, vagy alig virágzik, az azért lehet, mert túl hűvös neki a nyár vagy túl sok az eső a nyári hónapokban. Az alacsony hőmérséklet gátolja a bimbók kifejlődését. Ha a növény mégis bimbókat hozott, de azok nem nyíltak ki vagy lehullottak, akkor túl sok volt a nedvesség és ezt nem bírt a növény. Ha a probléma több éven át újra és újra megismétlődik, gondoskodnunk kell a növény eső elleni védelméről.
- A leandert levéltetvek, pajzstetvek és vörös takácsatkák támadhatják meg. Többféle rovarölő szer kapható ezek ellen, amiket célszerű bevetni, különben nem szűnik meg a probléma.
- A túl nyirkos nyarakon a leandert megtámadhatja az Ascochyta gomba: barna foltok jelennek meg a lombozaton, és a levelek, valamint a fiatal hajtások elhervadnak. A gomba nyirkos környezetben terjed, ezért a leandert haladéktalanul el kell távolítani az esőből. A gombával fertőzött részeket le kell vágni, majd a metszőollót fertőtleníteni kell.
- Amennyiben sötétbarna rücskös kinövések jelennek meg a szárakon, és világos, vizenyős foltok a leveleken, minden bizonnyal a Pseudomonas-fertőzés okozza a problémát. Ez esetben a sérült növényrészeket le kell vágni, az ollót pedig fertőtleníteni kell.