Házikert

Hogyan neveljünk japán juhar fát?

Agrofórum Online

A japán juhar könnyen termeszthető konténerben vagy a szabadban, a legtöbbjük a védett, árnyékos helyet kedveli. Kicsi, lassú növekedésű, kecses habitusú és gyönyörű lombozatú fa, így tökéletes választás még a legkisebb kertekbe is.

Gyors tények:

  • kompakt, lassan növő lombhullató fa, ideális kisebb kertekbe is,
  • tetszetős lombozata a zöld, sárga vagy bordó árnyalataiban pompázik, és gyönyörű őszi színekkel kápráztatja el a tulajdonosait,
  • októbertől márciusig ültethető,
  • hűvös, enyhén árnyékos helyen érzi jól magát, de nagyobb konténerbe is elültethető,
  • általában kevés metszést vagy nevelést igényel,
  • tavasszal mulcsozni és trágyázni kell,
  • magról is termeszthető, de általában oltványként vásárolják.

A japán juhar kiválasztása

A japán juharfák sokféle formájúak, leveleik színe, formája és őszi színe egész évben rendkívül érdekes lehet, különösen a kisebb kertekben. A japán juharok a termesztési körülményektől függően ötven év alatt akár 8 méteresre is megnőhetnek, de a legtöbbjük kicsi, lassan növő fa, magasságuk ritkán haladja meg az 1-2 métert – így ideálisak kisebb kertekbe vagy konténerbe ültetve.

Az Acer japonicum fajták általában kis, szétterülő fákat alkotnak. Az Acer palmatum fajták inkább bokorszerűek, mert szélesebbek, mint amilyen magasak. Mindkét fenti fajtának még mindig sokféle formája van, beleértve a felálló, szétterülő és csüngő formákat is. Miután átgondoltuk, hogy milyen magasságú és formájú fát szeretnénk, gondoljuk át a levelek színét is. Érdemes figyelembe venni, hogy ugyanazok a levelek az év különböző időszakaiban különböző színűek lehetnek.

A frissen kihajtott levelek színe a sárgától a mészzöldön át az élénk rózsaszínig terjed. Általában tenyérnyi alakúak, ujjnyi karéjokkal, vagy olyan finoman vágottak, hogy csipkeszerűnek tűnnek. Az őszi színek az élénksárgától a narancssárgán át az intenzív vörösig terjednek. A vörös levelű fajtáknak napfényre van szükségük a gazdag lombszín kialakulásához. A japán juharok a legkülönbözőbb talajokon jól fejlődnek, így ez nem kell, hogy korlátozó tényező legyen a választásnál. A legjobban azonban olyan talajt kedvelik, amely jó vízelvezetésű és sok szerves anyagot tartalmaz, például kerti komposztot vagy a kertészeti központokban kapható zsákos talajjavítót. A fák a legtöbb kertészeti áruházban kaphatók. Olyan fát válasszunk, amelynek főágai kiegyensúlyozott keretet alkotnak.

A japán juhar ültetése

Kora ősztől, tehát októbertől márciusig ültessük el a fá(ka)t. Ezek a lassan növő kis fák ideálisak kisebb kertekbe; de bármely kertben nagyszerű látványt nyújtanak.

A japán juharok szívósak, de a legjobb az erős szelektől védett helyen tartani őket. A vörös és lila levelű fajtáknak némi napfényre van szükségük, hogy sötét árnyalatuk teljesen kifejlődjön. A tarka japán juharoknak részleges árnyékra van szükségük, hogy a délutáni nap ne perzselje meg a lombozatukat. A zöld levelű fajták elviselik a teljes napsütést, de a legjobb a félárnyékos hely, mivel a közvetlen napfény néha megperzseli a leveleket.

A japán juharok az enyhén savas, humuszban gazdag, jó vízelvezetésű talajon érzik magukat a legjobban. A legtöbb talajban jól megélnek, azonban javíthat rajtuk, ha jól megrothasztott szerves anyagot, például kerti komposztot vagy a kertészeti áruházakban kapható talajjavítót ásunk bele a földjükbe. A japán juharok szeretik, ha a gyökereiknek elegendő helyük van, és akkor érzik magukat a legjobban, ha nem kell versenyezniük a körülöttük lévő növényekkel, ezért bőséges helyet kell biztosítani számukra.

Japán juhar

A japán juhar öntözése

Öntözzük be a fát, hogy a talaj leülepedjen, és az első nyáron locsoljuk rendszeresen, különösen száraz időben. Mulcsozzuk meg korhadt szerves anyaggal, például kerti komposzttal vagy  mulcsozó kéreggel, hogy a talaj nyáron ne száradjon ki.

Az első évben a száraz időszakokban rendszeresen öntözzük, hogy segítsük a megtelepedést, különösen, ha tavasszal vagy a nyár későbbi szakaszában ültetjük. A forró, száraz időszakokban hetente egyszer kell öntözni, ami miatt a levelek megbarnulhatnak és a szélei megrohadhatnak. A konténerekben lévő fákat rendszeresen öntözzük, hogy ne száradjanak ki. Ez meleg időben legalább napi egyszeri öntözést jelenthet.

Termesztés konténerben

A japán juhar ideális növény konténeres termesztésre. Ültessük a fát virágkomposztba vagy tőzegmentes, 25% éles homok hozzáadásával készült, jó vízelvezetést biztosító savas komposztba (egy savas és gyakran tápanyagokban szegény talaj). A komposztot tartsuk nedvesen, de ne áztassuk át, és tavasszal és kora nyáron tápoldatozzuk lassan oldódó műtrágyával vagy folyékony tápoldattal.

Hogyan ültessük át?

A japán juhart néhány évente át kell ültetni egy kicsit nagyobb konténerbe. Április vagy szeptember az ideális hónap erre a célra.

A hosszú távon konténerben nevelt fákat két-három évente meg kell metszeni. Ehhez fordítsuk a konténert az oldalára, és vegyük ki a fát. Egy régi fűrésszel vágjunk le 5 cm-t a gyökérlabda aljáról, és három-négy szeletet az oldaláról. Szedjük ki a komposzt felszínén lévő gyökereket, és ültessük át friss virágfölddel (a fentiekkel megegyező fajtákkal). Tegyünk elegendő virágföldet a cserép aljába, hogy a fa ne legyen mélyebbre ültetve, mint korábban.

A cserépben tartott juharok gyökereit télen a fagyás veszélyezteti, ezért a tárolóedényeket csomagoljuk be buborékfóliával, amelyet kerti zsineggel rögzítünk.

Japán juhar

Mivel tápozzuk?

A szabadföldön álló fáknak nincs szükségük tápoldatozásra, de a nagyobb növekedés elősegítése érdekében minden év február végén 70 gramm/m2 (2 uncia/m2) általános célú műtrágyát lehet használni. Hogy a fák ne száradjanak ki, és egyben visszaszorítsuk a gyomokat, mulcsozzunk 10 cm-es réteg kerti komposzttal vagy mulcsozó kéreggel – ezt tartsuk távol a törzstől, mert ha beborítja, az rothadásnak indul.

Mire ügyeljünk a japán juhar teleltetéskor?

A földben tartott japán juharok általában teljesen ellenállóak, de a konténerben nevelt fákat cseréplábakra vagy téglára kell helyezni, és a cserépbe polietilén buborékfóliát kell csomagolni a szigetelés érdekében. A japán juharok nagyon hosszú életűek, de lassú növekedésűek.

Mikor és hogyan metsszük a japán juhar fát?

A japán juhar természeténél fogva elegáns formájú, és vásárláskor általában nagyon kevés metszést igényel, kivéve a hajtásvégek téli elhalásainak eltávolítását. Ha a fiatal fák erős függőleges hajtást hoznak, ez késő ősszel visszavágható egy oldalágra.

A japán juharokat a legjobb akkor metszeni, amikor teljesen nyugalmi állapotban vannak (novembertől januárig), mivel a juharok máskor a metszéskor vérezni kezdenek, ami gyengíti a fát. A metszést ennek megfelelően a legjobb a minimálisra csökkenteni, mivel a legkecsesebb formát az a fa hozza, amelyet hagytak természetes módon fejlődni. Ennek eredményeképpen csak a rosszul elhelyezett vagy kereszteződő hajtásokat távolítsuk el, hogy elősegítsük az ágak egészséges fejlődését.

Ahol mégis csökkenteni kell a magasságot és a szélességet, ott a hosszú ágakat kövessük vissza egy oldalágig, és ezen a ponton metsszük ki. Erre a lejtőn növő fáknál nincs szükség, hagyni kell, hogy a fák természetes módon terjedjenek. Mindig egy jó elhelyezkedésű oldalágra metsszünk vissza. Ne hagyjunk csonkot, mert az gyakran hajlamos a rothadásra és a visszahalásra.

Forrás ITT.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

5 érv, hogy ne vágjuk vissza télre az évelőket!

2024. december 18. 05:40

Nézzük meg az érveket a "mindent hagyunk úgy, ahogy van télen, hiszen a természet sem kaszál és vagdos" kertészeti elképzelés mellett!

Így tartsuk tisztán a szobanövényeink leveleit!

2024. december 17. 11:10

A szobanövények leveleinek tisztítása azért fontos, mert a rajtuk felhalmozódó por, zsír, vízkő vagy egyéb szennyeződés gátolhatja a növények létfontosságú folyamatait.

A legjobb talajtakaró mixek, és amit tudni érdemes róluk

2024. december 17. 05:40

A legjobb talajtakaró mixek témáját hoztam most, melyekről már saját tapasztalatok alapján tudom elmondani a legfontosabb információkat.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Hogyan mentsük meg a levendulát?

2020. augusztus 24. 09:40

Tönkrementek a levendula bokraim, levelei, a megmaradt levelek foltosak, a bokor alján a levelei lebarnultak. Mi okozza, mit tehetek?

Így lesz a kert és a konyha éke a rozmaring

2023. április 2. 05:36

A rozmaringot a díszkerttől a veteményesen át egészen a házipatikáig bárhol felhasználhatjuk.

Őszi növénytársítások hobbikertbe

2022. október 3. 05:36

Minél bátrabbak vagyunk, annál izgalmasabb növény-összeültetéseket alkothatunk a kertben, ami az őszi kertképet is átformálja az unalmasan egyhangú zöldből a hasznos és izgalmas színkavalkádba.

Mi teszi tönkre a leándereket?

2018. július 6. 04:39

S. László kérdése: Leánderem fiatal levelei furcsán besodródnak, színük is megváltozott, kiszürkültek. Hogyan védekezhetek ellene?