Házikert

Így ültessük ki a cserepes fenyőt, ha vége az ünnepeknek!

Agrofórum Online

A cserepes fenyő is hamarosan kikerül a lakásból, és van pár trükkje, hogy sikeresen begyökeresedjen a kertben!

A legutóbbi rádióműsoromban is pont erről beszélgettünk Danai Katával, hogy aki cserepes fenyőt vesz, az vajon hogyan és miként tudja majd kiültetni a kertbe, hiszen most olyan szép tavaszias idő van? Aki nem hallotta az adást, annak most itt is hozom a fontosabb ismérveket a garantálható sikerhez!

Fő a fokozatosság!

Fő a fokozatosság! Ott is ez volt az egyik vezérfonal, ami mentén elmagyaráztam, hogy miért és hogyan ültetjük ki a cserepes fenyőnket. Mivel be a lakásban sem úgy célszerű kerülnie, hogy a hideg kertészetből egyszer csak a 25 Celsius-fokos lakásba bevisszük a radiátor mellé, így a kiköltöztetése is hasonló elvek szerint kell történjen.

A teleltetendő mediterrán növényeknél is gyakran kihangsúlyozom, hogy bár a beköltöztetés viszonylag gyorsan szokott történni, a kiköltöztetésnél mindig legyünk türelmesek, és fő a fokozatosság. Mivel minden ilyen karakteres változás a növény számára sokként jelenik meg, és ez a cserepes fenyőnkre is igaz.

Először csak a hűvösebb helyiségbe vigyük át, ami lehet egy fűtetlen garázs vagy egy lépcsőház. Itt elkezd a növény hozzászokni a hidegebb “időjáráshoz”, majd ha van egy teleltetőnk, akkor havi egyszeri öntözés mellett célszerűen ott tartsuk a cserepes fenyőt a kiültetésig.

A fenyő kiültetésénél is fő a fokozatosság! (fotó: Pixabay)

Mi legyen kiültetéskor?

Kikültetést akkorra célszerű tervezni, ha a talaj már nem fagyos. Mivel a gyökeresedéshez ez is szükséges, így ezt célszerű megvárni.

A gyökerek pihenőidejüket töltik ilyenkor természetüknél fogva, így a kiültetés előtt pár héttel már célszerűen kezdjük el aktívabban öntözni a cserépben lakó fenyőt, hogy a gyökerek is elkezdjenek dolgozni most már aktívan.

Ezután szedjük ki a cserépből és nézzük át a gyökeret. A sokszor átiskolázott örökzöldeknél is gyakori, hogy a gyökerek körkörösen növekednek. A körkörös növekedést viszont megtartják a talajba kiültetés esetén is (ezt a Kertészeti Egyetemen egy időben vizsgálták is, mint jelenség) és ez a fa későbbi stabilitására lesz kihatással.

Mivel a cél az, hogy nagy és szétterülő gyökérrendszere legyen a majdani nagytermetű fenyőnek, így a gyökereket lazítsuk meg, lehetőség szerint kicsit terítsük is ki az ültetőgödörben, hogy módjuk legyen minél több helyen begyökeresedni a talajba.

Az ültetőgödör legyen legalább másfélszer akkora, mint maga az eredeti földlabda. Tegyünk bele lehetőség szerint vízmegkötő réteget, ami lehet szerves anyagban gazdag komposztos talajkeverék, érett marhatrágya is. Majd takarjuk vissza a gyökereket friss földkeverékkel, és alaposan öntözzük be, hogy a talaj tömörödjön, ne maradjon levegős a gyökerek körül. A begyökeresedésig gyakrabban öntözzük.

Honnan látjuk, hogy begyökeresedett?

Tavasszal a fenyők friss rügyeket hoznak, ez a begyökeresedésnek az egyik jellegzetessége, hogy elindul a hajtásnövekedés is. Ilyenkor még az első évben legyen nagyobb figyelmünk rá, öntözzük gyakrabban, mint általában az örökzöldeinket szoktuk.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

5 érv, hogy ne vágjuk vissza télre az évelőket!

2024. december 18. 05:40

Nézzük meg az érveket a "mindent hagyunk úgy, ahogy van télen, hiszen a természet sem kaszál és vagdos" kertészeti elképzelés mellett!

Így tartsuk tisztán a szobanövényeink leveleit!

2024. december 17. 11:10

A szobanövények leveleinek tisztítása azért fontos, mert a rajtuk felhalmozódó por, zsír, vízkő vagy egyéb szennyeződés gátolhatja a növények létfontosságú folyamatait.

A legjobb talajtakaró mixek, és amit tudni érdemes róluk

2024. december 17. 05:40

A legjobb talajtakaró mixek témáját hoztam most, melyekről már saját tapasztalatok alapján tudom elmondani a legfontosabb információkat.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Miért nem virágzik a szerelemvirág?

2023. szeptember 8. 11:40

A szerelemvirág kertben dézsába ültetve, de ágyásokba csoportosan ültetve is nagyon szép, ha biztosítjuk számára a megfelelő körülményeket.

Nagy István: az új törvény megfelelő rangra emelheti az állattenyésztést

2019. június 9. 10:08

Nagy István, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) Tájékoztató agrárfórum és fajtabemutató című rendezvényén ismertette a mezőgazdaságban várható fejlesztéseket, intézkedéseket. Az agrárminiszter elmondta: bízik abban, hogy az új állattenyésztési törvény augusztus 1-jétől életbe léphet.

Tanácskozás a kukorica-, a napraforgó- és a szójatermesztés kockázatairól

2019. szeptember 5. 10:21

A kukorica-, a napraforgó- és a szójatermesztés kockázatait elemezték a Debreceni Egyetem agrárkarán a Növénytudományi Intézet szeptember 4-ei tanácskozásán.

Mire ügyeljünk a cukkini termesztése során?

2023. május 3. 04:38

Milyen igényei vannak a cukkininek? Mire ügyeljünk a termesztése során?