Házikert

Így ültessük ki a cserepes fenyőt, ha vége az ünnepeknek!

Agrofórum Online

A cserepes fenyő is hamarosan kikerül a lakásból, és van pár trükkje, hogy sikeresen begyökeresedjen a kertben!

A legutóbbi rádióműsoromban is pont erről beszélgettünk Danai Katával, hogy aki cserepes fenyőt vesz, az vajon hogyan és miként tudja majd kiültetni a kertbe, hiszen most olyan szép tavaszias idő van? Aki nem hallotta az adást, annak most itt is hozom a fontosabb ismérveket a garantálható sikerhez!

Fő a fokozatosság!

Fő a fokozatosság! Ott is ez volt az egyik vezérfonal, ami mentén elmagyaráztam, hogy miért és hogyan ültetjük ki a cserepes fenyőnket. Mivel be a lakásban sem úgy célszerű kerülnie, hogy a hideg kertészetből egyszer csak a 25 Celsius-fokos lakásba bevisszük a radiátor mellé, így a kiköltöztetése is hasonló elvek szerint kell történjen.

A teleltetendő mediterrán növényeknél is gyakran kihangsúlyozom, hogy bár a beköltöztetés viszonylag gyorsan szokott történni, a kiköltöztetésnél mindig legyünk türelmesek, és fő a fokozatosság. Mivel minden ilyen karakteres változás a növény számára sokként jelenik meg, és ez a cserepes fenyőnkre is igaz.

Először csak a hűvösebb helyiségbe vigyük át, ami lehet egy fűtetlen garázs vagy egy lépcsőház. Itt elkezd a növény hozzászokni a hidegebb “időjáráshoz”, majd ha van egy teleltetőnk, akkor havi egyszeri öntözés mellett célszerűen ott tartsuk a cserepes fenyőt a kiültetésig.

A fenyő kiültetésénél is fő a fokozatosság! (fotó: Pixabay)

Mi legyen kiültetéskor?

Kikültetést akkorra célszerű tervezni, ha a talaj már nem fagyos. Mivel a gyökeresedéshez ez is szükséges, így ezt célszerű megvárni.

A gyökerek pihenőidejüket töltik ilyenkor természetüknél fogva, így a kiültetés előtt pár héttel már célszerűen kezdjük el aktívabban öntözni a cserépben lakó fenyőt, hogy a gyökerek is elkezdjenek dolgozni most már aktívan.

Ezután szedjük ki a cserépből és nézzük át a gyökeret. A sokszor átiskolázott örökzöldeknél is gyakori, hogy a gyökerek körkörösen növekednek. A körkörös növekedést viszont megtartják a talajba kiültetés esetén is (ezt a Kertészeti Egyetemen egy időben vizsgálták is, mint jelenség) és ez a fa későbbi stabilitására lesz kihatással.

Mivel a cél az, hogy nagy és szétterülő gyökérrendszere legyen a majdani nagytermetű fenyőnek, így a gyökereket lazítsuk meg, lehetőség szerint kicsit terítsük is ki az ültetőgödörben, hogy módjuk legyen minél több helyen begyökeresedni a talajba.

Az ültetőgödör legyen legalább másfélszer akkora, mint maga az eredeti földlabda. Tegyünk bele lehetőség szerint vízmegkötő réteget, ami lehet szerves anyagban gazdag komposztos talajkeverék, érett marhatrágya is. Majd takarjuk vissza a gyökereket friss földkeverékkel, és alaposan öntözzük be, hogy a talaj tömörödjön, ne maradjon levegős a gyökerek körül. A begyökeresedésig gyakrabban öntözzük.

Honnan látjuk, hogy begyökeresedett?

Tavasszal a fenyők friss rügyeket hoznak, ez a begyökeresedésnek az egyik jellegzetessége, hogy elindul a hajtásnövekedés is. Ilyenkor még az első évben legyen nagyobb figyelmünk rá, öntözzük gyakrabban, mint általában az örökzöldeinket szoktuk.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Érdemes megszabadulni a madársóskától

2024. november 17. 14:10

Ha a kertünkben bukkan fel, érdemes mielőbb intézkedni, mert rendkívül szívós és gyorsan terjedhet, ellepve az ágyásokat és elnyomva a többi növényt.

Nehezen nevelhető szobanövények, profiknak

2024. november 17. 08:10

Ezek a növények megfelelő körülmények híján nem tudnak fejlődni, így hamar megbetegednek, kiszáradnak, elsárgulnak, elhalnak.

Neveljünk otthon kávécserjét!

2024. november 16. 08:10

Természetes élőhelyén (Afrikában) a kávécserje közepes méretű fává nő, beltérben azonban alacsony szobanövény méretű.

Megoldások az új-zélandi teafa teleltetésére

2024. november 15. 08:10

Ez az Új-Zélandon és Ausztráliában őshonos növény érzékeny a téli hidegekre, különös figyelmet kell fordítani tehát a fagyvédelemre.

Az öntözés gyakorlata, növényeink vízigénye

2018. november 7. 13:36

Az öntözés a hazai szántóterület nagyon kis hányadán, körülbelül 2 %-án jelent vízpótlási lehetőséget. A vízhiány növekedésével a várható terméskiesés mértéke nem egyenes arányban, hanem hatványozottan nő. A hidrometeorológiai szélsőségek gyakoribbá válásával a növénytermesztés szenzibilitása fokozódik. Az írás a vízellátottság és a tápanyag-hasznosulás összefüggéseit elemzi, kitér a trágyázás vízigény növelő hatására és az öntözött talajok művelésének speciális kérdéseire.

Miben különbözik az őszi faültetés a tavaszitól?

2020. február 20. 07:38

Sz. Tamásné kérdése: Szeretnék tavasszal kertembe gyümölcsfát ültetni. Lehetséges ez? Mire figyeljek? Miben különbözik az őszi faültetés a tavaszitól?

Hogyan öntözzünk aszálykor a kertben?

2023. augusztus 20. 09:10

A csepegtető öntözés házikerti szinten is igencsak javasolt megoldás, ha aszályban öntözni kell, hiszen a minimális vízmennyiséggel ennél az öntözési módnál dolgozhatunk, illetve kialakítása sem olyan hatalmas összeg, hogy nagy beruházás legyen egy kertben.

A gazdálkodók nagy része öntözött tavaly

2019. június 6. 10:03

A megöntözött terület és a kiöntözött víz több mint 80 %-a az Alföldet érinti; 92 %-ban felszíni, 7,5 %-ban felszín alatti és 0,5 %-át partiszűrésű vízből öntöztek.