Itt van az év azon szakasza, amikor a kertbe ültetünk egy halom növényt, vagy szobanövényekkel gazdagítjuk otthonunkat. Ahhoz, hogy jól is válasszunk, nem árt tudatosan választani a növények között.
A növényvásárlásnak vannak alapszabályai, melyeket ha nem tartunk be, akkor pénzkidobás lesz a vége. Tegyük a szívünkre a kezünket, akár mi is kertészek: vajon hányszor vettünk úgy növényt, hogy a “szemünk kívánta”, és a végén vakartuk a kobakunkat, hogy ezzel most mi legyen?
A nagy kertinövény-csapda
A kerti növényeknél is el lehet csábulni: bogás hortenziák, magnóliák, ginkgo-fácskák és keleti fűszercserje? Mind kell vajon a kertbe, és jól is fogja érezni magát?
Egy időben nagyon sokat jártam arborétumokba, és mindenhol kaptam ajándékba megannyi különlegességet és szüleim kertje igazi magánarborétum lett az évek során. Azért az a kert, mert a miénk egy poszahomok a Homokhátságon, és kész csoda, ha valami igazán jól érzi ott magát. A szüleim kertje egy jó talajú, közepesen kötött, tápanyagban gazdag talaj egy budapesti külvárosban. A vérbükktől kezdve a tulipánfáig van ott minden, mi szem-szájnak ingere. Oké. És mi lesz ott 20 év múlva?
A kerti növények nagyon “cukik”, amikor megvesszük, de aztán jön a hidegzuhany: ja, hogy 20 méter magas lesz? Oké. Na, ez az egyik olyan dolog, amit a kertbarátok nem figyelnek növényvásárláskor, hogy a növénynek van egy habitusa és azt el is szeretné érni. Kis kertbe egy Ginkgo biloba aligha jó választás.
Minden esetben nézzük meg az adott növény igényeit és végső méretét. Sok fa és cserje nem kedveli a meszes talajokat, és ha nekünk az van, akkor várhatóan nem fogja jól érezni magát az új jövevény.
A szobanövény-kánaán és a szemünkkel vásárolunk
Nagyon kezdő hobbikertész voltam, amikor elkezdtem a szobát felnövényesíteni otthon. Északi szoba, nyáron is a leghűvösebb volt, kevés fénnyel, télen még hűvösebb falakkal. Ide vásároltam egy csomó pettyeslevelet, szép színeseket, mindenféle páfrányt, banánfát és szobai fikuszt is. Volt ott minden, szinte csak én nem fértem be a leányszobámba. Na, de akkor még nem tudtam, hogy a színes levelű növények bizony fénykedvelők, és egy északi szoba, főleg télen messze nem lesz olyan világos, mint ami egy begóniagyűjteménynek az igénye lenne.
A legtöbb szobanövény esetében elmondható, hogy ha szép, élénk színű levelűt választunk, akkor az a legszebb egy napsütésben gazdag, világos szobában lesz. Ugyanígy egy melegkedvelő növényt se rakjunk északi, hideg szobába, mert vagy nehezen fog növekedni, vagy el is pusztul.
Szobanövényeknél éppen ezért a kritikus időszak a téli, fényben szegény, a fűtés miatt légkörileg száraz időszak.
Szobanövény választásnál is nézzük meg, hogy milyen részére vinnénk a lakásnak, mert akkor lesz igazán szép bármilyen szobanövény, ha megkapja azokat a feltételeket, ahol kiteljesedhet.
A tudatos növényvásárlás 1×1
Ne szégyelljük, ha valamilyen növényről nem tudjuk betéve az egész kompendiumot. Ez még sokszor a szakemberektől sem elvárható. Az okostelefon egyik haszna pont az lenne, hogy ha megtetszik egy növény, mielőtt rámondjuk az áment, nézzük meg az interneten, hogy biztosan jó választás lesz-e nekünk!
Így lesz tipikusan a feketelistán a medinilla – ha egy példát kell hozni -, mely gyakori ajándéknövény, de bizony nem szeret minden lakást, pedig csodaszép és látványos mind a levélzete, mind virága is ennek a különlegességnek.