Vannak klasszikus karácsonyi növények, melyek mindig az ajándékozási listán szerepelnek. Hogy ne érjen váratlanul senkit, ha ilyet kap ajándékba, összeszedtem a legfontosabb tudnivalókat pár gyakoribb ikonikus karácsonyi növényről.
Minden évben vannak újdonságok, de vannak igazán klasszikus darabok is a virágosok polcain, melyek a karácsony elmaradhatatlan növényei. Többet már kapásból fel is sorolhatunk, mint a korallvirág, mikulásvirág, de idén vannak izgalmasabb összeállítások is.
Mikulásvirágot kaptam, mi legyen vele?
A mikulásvirágokkal általában az a probléma, hogy mivel szép, hívogató látványt nyújtanak tömegben, így mindig a bejárathoz közel helyezik el őket, ahol éri a huzat. Ez viszont hamar lombhulláshoz vezethet, ami csak akkor derül ki, ha a csodás csomagolásból kibontjuk. Ugyanígy a tövek könnyen bepenészesedhetnek, tehát érdemes mielőbb kicsomagolni a mikulásvirágot, a talaját megnézni, hogy nem penészedett-e be vagy épp nem száradt ki teljesen.
Ezután mehet az ablakpárkányra! Tartsuk a talaját rendszeresen nedvesen, de ne álljon alatta a víz.
A mikulásvirág idővel visszazöldül, ez egy normális folyamat. Az újravirágoztatásához pihenőidőre van szüksége, melyet érdemes betartani és akkor szép, élénk piros levelekkel hálálja majd meg a gondoskodást. Korábbi cikkemben írtam már a mikulásvirág újraszinesítéséről, így erre most nem térek ki.
Korallvirágok sokasága a minitől a nagy növényig
A korallvirág is egy igen dekoratív és kedvelt dísznövény a téli időszakban. Talán nem annyira kényes, mint a mikulásvirág, sőt, még a vízmennyiségnél is azt lehet mondani, hogy a cudarabb világot is jobban tűri és nem okoz gondot ha kiszárad a talaja, hiszen húsos leveleinek hála, igen sokáig bírja száraz talajnál is.
Fő kártevői közé tartoznak a levéltetvek, a viaszos pajzstetvek.
Ha túl meleg helyen tartjuk, akkor a levelek hervadni kezdenek. Túlöntözéskor viszont a gyökérrothadás lehet probléma.
Amarillisz: a mesébe illő csoda
Gyermekként is nagy örömmel néztem a csodát, ahogyan a semmiből egyszer csak elindul egy nagy bimbó és hatalmas vörös vagy rózsaszín virágtölcsérrel örvendeztette meg a kertészt. Az amarillisz gyakori ajándék karácsonykor és a nagy feladat újravirágoztatni később. Ehhez ismerni kell a növény életmódját: mint hagymás növény szüksége van a pihenőidőre. Vagyis ez azt jelenti, hogy időszakosan leszáradnak a levelei, a hagyma visszahúzódik, ilyenkor hűvösebb helyre kell tenni és pár hétig akár az öntözést is minimálisra csökkenthetjük. Majd újrakezdjük az öntözést és visszavisszük a hagymát a melegebb, napfényesebb helyre az ablakba, és kezdődik is a varázslat hamarosan.
Különlegességek is vannak karácsonykor?
Egyre nagyobb divat virághagymákat, netán beültetett kompozícióként ajándékba adni. Kifejezetten nagy öröm ez számomra, hiszen szó szerint imádom az olyan hagymásokat, amik nem kaphatók minden utcasarkon. Így a botanikai tulipánok sokaságától kezdve a Puschkinia, Bulbocodium, Urginea maritima mind-mind a szívemnek kedves listán szerepel.
Mivel ezek őszi ültetésű hagymások, így ha melegben tartottuk eddig a hagymákat, akkor várhatóan elkezdtek megindulni. Természetesen a virágzásukhoz hideghatás kell, így pár hétre a hűtőszekrénybe teszem őket, majd amikor a nedves forgácsban megindulnak a hagymákon a vékony gyökerek, akkor finom, porhanyós földkeverékbe teszem egy kis cserépbe, mohával vagy dekorkavicsokkal takarom a föld tetejét és várom, hogy kibújjanak az első levelek, virágok. A nagy hagymákat egyesével ültetem, mint egy Urginea esetében, de a krókuszokat, Bulbocodiumokat akár csoportosan is lehet.