Házikert

Japánfű, a kertek éke

Agrofórum Online

Aki egy különleges, látványos növénnyel szeretné feldobni a kertjét vagy a pázsitja homogén látványát, annak érdemes megfontolnia a japánfű ültetését.

Japánfű

A Miscanthus, más néven leányfű, reggeli fű, eulalia, tündérfű, japánfű vagy kínai ezüstfű bokros növekedésű, rizómás díszfű, amelyet a különleges növények kedvelőinek érdemes termeszteni. Az összes díszfű közül talán ez a legimpozánsabb, főként, amikor késő nyáron fajtától függően ezüst, barnás vagy halvány lila-rózsaszín árnyalatban nagy, toll alakú kalászokat hoz. Mutatós szoliter növény, sásszerű íves levelei mesés látványt nyújtanak. Egyes fajták friss zöld színnel indulnak, majd ősszel narancssárgára vagy bronzszínűre váltanak, míg más fajok eleve tarka leveleket hoznak. Bár a miscanthus lombhullató, megfakuló levelei és kalászai a téli hónapokban is a növényen maradnak, így strukturáltabbá és érdekesebbé teszik a csupasz téli kertet.

Az Ázsiában, a Csendes-óceán egyes részein és a Kelet-Afrikában őshonos japánfű egyre népszerűbb az Egyesült Királyságban, de ma már számos új európai és amerikai fajta is kapható. A legelterjedtebbek a Miscanthus sinensis fajták, amelyek Kínából, Japánból, Tajvanról és Koreából származnak. Ma már rengeteg kertben láthatunk miscanthust, a kisebb, legfeljebb 80 cm magas fajtáktól kezdve a nagyobb, akár 2,5 méteresre is megnövő, változatos formájú és színű fajtákig.

A szélben lágyan hajladozó Miscanthus állandó „mozgást” és struktúrát kölcsönöz minden ültetési tervnek, és kiválóan kombinálható az évelőkkel. A magasabbra növő fajták árnyékolóként vagy fókuszpontként használhatók, míg a tömzsibb fajták a szegélyek között vagy cserepekben nevelhetők. A kalászok könnyedén kiszáríthatók virágkötészethez, padlóvázákhoz vagy karácsonyi koszorúkhoz remekül felhasználhatók.

És ez még nem minden: a Miscanthus szívós, kevés gondozást igényel, nem kell karózni, és a legtöbb talajon jól fejlődik. Kártevőktől és betegségektől is többnyire mentes. Az Egyesült Államok egyes részein invazívnak számít, de az Egyesült Királyságban dísznövényként árulják. A növény két-három év alatt éri el végső magasságát és átmérőjét.

Hogyan kell a Miscanthust termeszteni?

A Miscanthust napos helyen, jó vízelvezetésű talajban érzi jól magát. Késő télen és kora tavasszal vissza kell vágni az elhalt leveleket.

Hol termeszthető a japánfű?

A legjobb eredmény elérése érdekében ültesse napos területre, nedves, de jó vízelvezetésű talajba. Amennyiben félárnyékos helyre kerül a növény, kevesebb kalászt hoz. A Miscanthus a legtöbb talajtípust jól tolerálja. A kisebb fajták konténerekben is jól fejlődik. A keskenyebb levelű fajták általában szárazságtűrőbbek.

Hogyan kell elültetni a Miscanthust?

A miscanthus egész évben elültethető, de tavasszal vagy ősszel célszerű elültetni őket. Ásson egy ültetőgödröt, majd helyezze a növényt a gödörbe úgy, hogy ugyanolyan mélyre ültesse, mint amilyen mélyen az eredeti cserépben volt, eztán töltse vissza rá a földet és tömörítse be. Jól öntözze meg a növényt.

A Miscanthus gondozása

A Miscanthus a csapadékból kellő mennyiségű nedvességet kap, ezért nem igényel külön öntözést és külön tápoldatozásra sincs szüksége.

Az elhalt leveleket tél végén és kora tavasszal nem sokkal a föld felett vissza kell vágni (erre március eleje a legjobb időszak), amikor látja, hogy új hajtások jelennek meg a növény tövénél.

Összecsúfolt japánfű csomók

Kora tavasszal ossza szét a zsúfolt csomókat. A nagyon érett csomókat gyakran nehéz kiemelni, ezért legyen kéznél valaki, aki segít. A nagyobb csomók szétválasztásához nyomjon két kerti villát a növény koronájába háttal egymásnak, és húzza lefelé a nyeleket.

Hogyan kell szaporítani a Miscanthust?

A Miscanthus szaporításának legegyszerűbb módja a növények kora tavasszal történő osztása.

A Miscanthus termesztésének buktatói:

A gyenge virágzás oka lehet a borús, esős, hűvösebb nyár – a növény a legjobban a meleg, napsütéses nyarakon virágzik.

A csapadékban gazdag telek a növények elrothadását okozhatják. Ha nagyon nehézzé válik a talaj, ültetéskor az ültetőgödörbe keverjen némi sódert, ez segíthet kiküszöbölni a problémát.

A Miscanthus tarka levelein keletkező barna foltokat a nagyon erős napsütés okozhatja, de a tarka levelek szélein megjelenő barnulás a rozsda egy formája lehet. Az érintett leveleket azonnal vágja ki.

Tanácsok a Miscanthus vásárlásához

Miscanthust vásárolhatunk különféle kertészeti áruházakban, de a legkülönlegesebb fajtákért keressen fel egy kifejezetten ezzel foglalkozó díszfüves kertészetet, vagy vásároljon online.

  • Ellenőrizze a növény végső méretét – a Miscanthus magassága 80 cm és 2,5 m között változhat.
  • Ellenőrizze, hogy megfelelőek-e a feltételek a Miscanthus termesztéséhez – a növény a nedves, de jó vízelvezetésű talajt és a napos helyet kedveli.

A legjobb Miscanthus fajták termesztése

  • Micanthus sinensis „Flamingó”: Népszerű, lombhullató fű, késő nyári, rózsaszín kalászokkal. Ideális napos kertekbe. Mérete: 2×1 m.
Zöld lombozatú Miscanthus nepalensis
  • Miscanthus nepalensis: A Himalájában és Mianmarban őshonos Miscanthus nepalensis elegáns zöld lombozatú, látványos díszfű. Nyáron magasan a lombozat fölé emelkedő, sárgás, csüngő kalászainak légies tollazatai ősszel is megmaradnak. Mérete: 1×1m.
Miscanthus sinensis egy alacsony díszfű fajta
  • Miscanthus sinensis „Kleine Silberspinne”: A Miscanthus sinensis ‘Kleine Silberspinne’ egy alacsony díszfűfajta, finom, ezüstös, fehér középső csíkkal díszített levelekkel. Nyáron tömegesen hozza a felálló, tollas, vörösesbarna kalászokat, amelyek ősszel ezüstösre fakulnak. Mérete: 1,2×0,5 m.
Dronning Ingrid virágzása
  • Miscanthus sinensis „Dronning Ingrid”: A Miscanthus „Dronning Ingrid” korábban virágzik, mint más miscanthus fajták. Sötétvörös, felálló kalászai és lilás árnyalatú lombozata ősszel még élénkebbé válik. Mérete: 1,5×1 m.
Zebrafű
  • Miscanthus sinensis „Zebrinus”: A zebrafű, Miscanthus sinensis ‘Zebrinus’, egy szokatlan megjelenésű fű, amely nevét élénkzöld, vízszintes krémszínű sávokkal díszített lombozatáról kapta. Bár a levelei jelentik a fő vonzerejét, nyáron selymes, karcsú kalászokat is hoz, amelyek télen is megmaradnak. A zebrafű tökéletes kiegészítője a színesebb növényeknek. Termessze mintanövényként egy virágos szegély hátsó részén, hogy kontrasztot alkosson az élénk színű virágokkal. Mérete: 1,2×0,5 m.
Tömzsi fajta hosszú fű
  • Miscanthus „Ruby Cute”: Tömzsi fajta, karcsú zöld levelekkel, amelyek a szezon előrehaladtával rózsaszínűvé válnak, majd ősszel élénkvörösre színeződnek, és vonzó, selymes virágfejekkel színesítik a kertet. Nagyszerűen mutat a szegélyek elején vagy nagyobb cserépedényekben. Mérete: 40 cm

A cikket fordította: Ordódy Eszter

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan készítsük fel a magaságyásokat a télre?

2024. október 11. 09:40

A magaságyásban a legtöbb növény elfagy vagy visszahúzódik. Egy részüket muszáj kiszedni, a többi táplálékot biztosíthat a kerti állatoknak.

A veronikacserje ápolásának trükkjei

2024. október 11. 05:40

A veronikacserje az őszi időszakban virít és a legtöbb kertben megállná a helyét alapvetően. Viszont ennek a növénynek is van pár trükkje, amit érdemes ismerni.

Így gondozzuk az évelő krizantémot a nyugalmi időszakban!

2024. október 10. 08:40

A növényeket a legjobban hűvös és világos helyen lehet átteleltetni, legfeljebb 8 °C-on.

Nem kell túlmisztifikálni: vizes élőhelyek a kertben

2024. október 10. 05:40

A vizes élőhelyből sokfélét építhetünk mi magunk is, de sok más, akár díszítőelemként használt vízlelőhelyet is kitalálhatunk (pl. madáritatók).

Lótetű van a kertben! Milyen bio megoldások léteznek ellene?

2022. július 5. 07:36

A lótetű rengeteget ás a talajban, jellegzetes járatrendszere van. Mivel az ásáskor a lótetű a gyökereket is elrágja a járatkészítéskor, így kifejezetten nagy kárt tud okozni a kertészeknek.

Milyen növényeket érdemes hamarosan dugványozni?

2023. március 20. 05:36

A dugványozás nem egy nagy ördöngösség, pár dologra odafigyelve igen hatékony szaporítási mód lehet.

Bálványfa: jó vagy rossz a kertben?

2023. március 30. 05:37

Szeretjük vagy sem, de a bálványfa jelen van az ország legtöbb szegletében, és egy igen invazív fafaj, mely gyorsan terjed. Nézzük meg, hogy mit érdemes tudni róla!

Szobanövények sötét lakásokba

2021. március 20. 10:37

Minden lakásnak vannak napfényesebb és sötétebb helyei. Viszont szobanövényenként eltérően más és más igényű növényeket kell elhelyezni bennük azért, hogy hosszútávon tényleg örömünket leljük bennük. A sötét lakások szobanövényei között is vannak szép, érdekes fajták, így ne essünk kétségbe, ha pont ilyen a lakásunk.