A rózsa metszése ősszel ellentmondásos és megosztó: van aki szerint kell, van aki szerint véletlenül sem szabad. Nézzük a hiteket-tévhiteket sorjában!
Valaha én is a tavaszi és nyári metszés híve voltam, de valahogy nem adta azt a virágmennyiséget a foglalkozás ellenére egyik tövem sem, úgy ahogy elvártam volna. Bár kertészként az ember tudja, hogy az elvárás egy dolog, számos egyéb tényező is kell ahhoz, hogy szép rózsatöveink legyenek.
Rózsa metszése ősszel mi szól mellette?
Minden évben a parkrózsáimon azokat a hajtásrészeket, melyek már nem tudnak megfásodni, egészen visszavágom, hogy új zöld, friss hajtások jöjjenek rajtuk tavasszal. Így nem fagynak vissza a vékony zöld részek, szépen át is telelnek.
Nem mellesleg, mióta az erős őszi metszés híve vagyok, azóta a diplokarponos levélfoltosodásnak is megálljt tudok parancsolni!
Természetesen ez nem azt jelenti, hogy tövig visszavágjuk a rózsákat, hanem csak odáig, hogy a fás részek maradjanak többnyire. Főleg magasabb törzsűekre nevelteknél lehet szépen dolgozni ezzel a módszerrel. Emellett a parkok és közterek rózsáit is hasonló elv szerint metszik, csak ott sokkal közelebb a talajszinthez, alig pár rügyet hagynak meg.
Ha túl sűrűek a hajtások
Az évi háromszori metszés mellett az az érv is szól, hogy ha túl sűrűek a tövek, akkor érdemes megritkítani. A harántirányban befelé álló hajtásokat metsszük ki, csonkot ne hagyjunk, mert visszaszárad és sok esetben az egész ágrész elhalásához is vezethet!
Tudom, hogy egyidőben a csonkok hagyása nagyon divatos volt. Ez dísznövényeknél és gyümölcsfáknál is gyakori tendencia volt és számos magánkertben látom még mindig ezt a módszert, de higgyük el, hogy ez nem jó! A csonkok gyakorlatilag mindig visszaszáradnak és a legnagyobb probléma nemcsak a púposszú odaköltözése a növényi sebekhez, hanem az is, hogy a visszaszáradás nem áll meg, és elindul maga a tő többi ágrendszere felé is. Ha szép metszfelületet készítünk és teljesen az elágazásnál vágjuk vissza a rózsát, akkor szép forradások képződnek, és sokkal kevesebb elhalt ágrész lesz tavaszra vagy őszre.
A magastörzsű rózsáknál is érdemes ősszel metszeni!
Ennek az a magyarázata, hogy minél ritkábban metszünk, annál magasabbak lesznek a tövek, és a végén szinte kezelhetetlen lesz a rózsa, mind esztétikailag, mind növényvédelmileg.