5℃ -4℃
február 21. Eleonóra, Zelmira, Péter
Házikert

Kitozán: izgalmas bio megoldás a rovarkártevőkre?

Agrofórum Online

Az utóbbi egy-két évben derült fény egy már itthon is kapható biokészítmény-összetevőre, a kitozánra. Nézzük mit is érdemes tudni a kitozánról, és miért cseng egybe a kitinnel, mely a rovarokat védő “burkolat”!

A kitozán egy rendkívül érdekes termék, mert alapvetően az ízeltlábúakhoz köthető biológiai anyag.

Kitin és kitozán

Érdekessége, hogy először nem is a rovarok elleni védelemnél jelent meg, hanem a szépségiparban.

A kitozánt a kitin deacetilezésével állítják elő, amely egy természetes poliszacharid, főként rákfélék külső vázában található. A kitozán szerkezete hasonlít a cellulózhoz, de tartalmaz amino-csoportokat, amelyek felelősek egyedi tulajdonságaiért, például az oldhatóságért savas környezetben

– írja a Well&Fit.

A kitozán története a kitin felfedezésével kezdődött 1811-ben, amikor egy francia professzor kivonta ezt az anyagot a gombákból. Ekkor kapta a görögül „borítékot, takarót” jelentő kitin nevet is. Az 1800-as években a kitin valódi sikertermékké vált, így megpróbálták minél többféle forrásból előállítani, például tengeri állatok páncéljából is. A XX. század első felében a különböző hidratációs kísérletek közben fedezték fel a kitin mellett a kitozánt is, amely számos előnyös tulajdonsággal rendelkezik, például megköti a táplálékkal elfogyasztott zsírt. Ezért is tudott hamar a szépségiparba is betörni ez az anyag.

De mi a helyzet a rovarkártevőkkel?

A kitozán biológiailag lebomló és nem mérgező, így környezetbarát alternatíva számos hagyományos anyaghoz képest. Ez a tulajdonság különösen fontossá teszi a fenntarthatóság szempontjából.

A kitozán alapú rovarellenes készítmények hatásmechanizmusa a következő: a készítményt a növényre kijuttatva egyfajta védőburokkal látjuk el. Ezáltal a növény a kitozán anyaga miatt úgy érzékeli, hogy megtámadták és elkezdi megvastagítani a szöveteit, hogy védelme legyen a rovarkártevők ellen. És bár tévúton jár a növény, de hatásában mégis azt eredményezi, hogy a szívogató rovarok sokkal kevesebb örömüket lelik majd az adott növényben.

Kutatások bebizonyították azt is, hogy a növény képes ellenanyagot is termelni, mely szintén bonyolult biokémiai folyamatok során jelenik meg a növényben. Ez kicsit olyan, mint a paprikában a kapszaicin, hogy eredetileg a paprikát védte azért, hogy ne egyék meg.

Kiemelt kép: Pixabay

Miért nem virágzik az orchidea? – Hibák és megoldások

2025. február 21. 14:40

Az orchidea virágzásának elmaradása sokszor apró, de könnyen orvosolható gondozási hibákra vezethető vissza.

Ha mindig üde növényekre vágyik, így öntözze őket!

2025. február 21. 08:10

Kiemelten fontos egy rendszeres és a növény igényeihez igazított öntözési rutin kialakítása, amely a napszakokat is figyelembe veszi.

Mit jelent a rebarbara erőltetése?

2025. február 21. 05:40

A rebarbarát ismét kezdjük felfedezni és egyre többen ültetjük a kiskertjeink veteményeseibe. Termesztése nem bonyolult, és bizonyos trükkökkel befolyásolni is tudjuk a növekedését.

5 növény, melyek nem lakásba valók: a szabadban lesznek igazán szépek

2025. február 20. 11:10

Nem kell azonnal elkeseredni, amikor a vásárolt növényük otthon elhalványodik. Vannak olyan fajok, amik nem érzik jól magukat a lakásban.

Bioüzemanyaggal tankolhatják a repülőgépeket is az agráróriás szerint

2023. január 24. 06:34

Az Archer Daniels Midland Co globális gabonakereskedő vállalat úgy látja, hogy a fenntartható repülőgép-üzemanyagra (SAF) irányuló erőfeszítései 2026 körül elérhetővé válnak.

Cél az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése a mezőgazdaságban

2023. április 17. 14:10

Vitathatatlan az éghajlatváltozás mezőgazdaságot alakító hatása, mellyel a gazdálkodók és a mezőgazdasági ágazat szereplői minden nap szembesülnek.

Az agrárerdészet mint lehetséges kiút az ökológiai zsákutcából

2022. november 30. 09:11

Az agrárerdészet az egyik kiút a nagyüzemi mezőgazdálkodás által létrehozott monokultúrákból, amelyek csökkentik, illetve lényegében megszüntetik a biodiverzitást, ezzel kisimítva utunkat az ökológiai zsákutcában.

Az új támogatás célja a fenntarthatóbb mezőgazdasági termelés ösztönzése

2022. augusztus 29. 09:40

Az Agrárminisztérium a 2023-tól induló Közös Agrárpolitika (KAP) keretében a környezeti, klímavédelmi és biodiverzitás szempontjából értékes területeknél is elérhetővé teszi a mezőgazdasági területek után fizetendő alaptámogatást.