Vegyesen a díszkert és a konyhakert? Miért is ne? A régi falusi kertekben sem volt ritka megoldás, mert egyrészt sokan ismerték az egymást segítő növények működését, másrészt messze nem volt annyira divat a „steril” díszkert és konyhakert határozott elkülönítése. Nem is célszerű, máris mondok pár érvet miért!
Játék a színekkel és formákkal
Amikor a zsálya és a rozmaring virágzik, akkor a lila virágok kontrasztja jól érvényesül a boglárkacserje vagy akár a lonc mellett. A kora tavaszi időszakban a hagymások virágzása idején amúgy is kevés évelő bújik ki téli rejtekhelyéről, így a télálló fűszernövények és cserjés fűszerek mindig segítőink lesznek díszítő értékükkel is.
A zsálya ezüstös levele jó kontraszt a tavasz végén kibújó pünkösdirózsák barnás-vöröses hajtásai mellett. Ugyanekkor a menták is elkezdenek kibújni és élénkzöld leveleikkel a zsálya kontrasztjában jól érvényesülnek.
Később, amikor a metélőhagymák hozni kezdik virágaikat, akkor a kakukkfüvek is életre kelnek már és nemcsak friss levelekkel örvendeztetnek meg minket, de virágokkal is. Addigra már hajtanak a rózsák és ha jó az időjárás, akkor az első bimbókat is megcsodálhatjuk.
A sziklakerti párnás növények mellett ha nem fűféléket tennénk, akkor a metélőhagyma, metélőpetrezselyem vagy a csombord is kellemes látványt fog nyújtani.
Növényvédelmi haszon
Régi praktika már és sosem lehet megunni. Amikor a fűszerek hasznáról beszélünk, pontosabban az aromanövényekről esik szó, akkor a rózsa, a levéltetű és a levendula hármasát hozzuk fel elsőnek érvként. Természetesen a lista itt nem ér véget.
A chilipaprikák között is vannak számos színeslevelű fajták, melyek jól mutathatnak évelőágyásban. Egy lila levelű un. Bubble Gum chilifajta kiválóan mutat valami sárgás virágú évelő mellett, ha megvan a megfelelő tápanyagmennyiség és a rendszeres öntözés.
A díszkerti szőlősorok között is ültethetünk kálát ugyanúgy, ahogy citromfüvet vagy épp bíbor kasvirágot. A lépcsőzetes, szintekben elhelyezkedő látkép a kertben mindig mozgalmasságot és kellemes összhangot eredményez. Keressük meg az egymást segítő növények rendszerében azokat a párokat, amit szívesen ültetnénk évelőágyásban vagy akár örökzöldek közé, mellé, mert a hatás nem fog elmaradni!
Közel a konyhakert
A másik érv, hogy a díszkertekbe is kicsit elterjeszd a fűszereket az, hogy a veteményes általában nem közvetlen a terasz vagy a konyha közelében van. Viszont amikor a teraszon grillezünk, a konyhában sütünk-főzünk, akkor kézenfekvő, hogy csak kinyújtsuk a kezünk és máris illatos és aromás növényeket szedhessünk az ételhez. Ha nem vegyszerezünk, akkor akár mosás nélkül meg is ehetjük, de megmosni sosem árt azért. Viszont az illatokra szükség van a közelünkben, mert lélektani oldalon is örömet okoz a virágillat mellett a más jellegű aromanövények közelsége. Elég csak elmenni mellette vagy lehajolva hozzá megszagolgatni és máris jobb lesz a kedvünk még egy esős napon is!