A klematisz egy kedvelt virágzó dísznövény, sokan ültetik is dézsába, pergolákra futtatva, vagy csak simán a házfal tövébe, hogy majd egyszer befussa a falat.
A klematisz rendkívül változatos virágszínnel örvendeztet meg minket és számos különlegesebb fajta található a kertészetek kínálatában. A kerti iszalagot, mely a klematisz másik elnevezése, a kúszó növények királynőjének is szokták nevezni.
Különleges virágai a nyár közepétől (manapság már elejétől) egészen októberig pompáznak. Elnyílás után szőrös kis pamacsokban jelennek meg termései, melyeket megszedhetünk és el is vethetünk.
Hegyi iszalag (Clematis montana)
Akár 8 méter magasságig is felfuttatható klematiszfaj, ez az egyik legerőteljesebben növekedő iszalagunk. Rózsaszín vagy fehér virágai a nyár elejétől nyílnak már, így kiváló a nagyobb felületek díszítésére, befuttatására.
Főleg napos, de védett helyre telepítsük, itt fejlődik a legszebben. Talajban nem válogatós, de a jó vízáteresztő, nem túl lúgos talajt kedveli a legjobban.
Mongol iszalag (Clematis tangutica)
Sárga virágú, 4-8 méter magasságot is elérő klematiszfaj, különleges és viszonylag ritka még a kertészetek kínálatában. Jó fagytűrő és erőteljes növekedésű, ami miatt akár a mai szélsőséges időjárású hazánkban is jól tudna érvényesülni.
Nagy előnye, hogy ráadásul jó a szárazságtűrése is, ami még inkább kiemelendő az iszalagok között.
Örökzöld iszalag (Clematis armandii)
Míg a legtöbb klematisz ledobja télen a levelét, mert lombhullató, addig az örökzöld klematisz télen is díszít.
Bár csak 3-4 méteres magasságig kúszik fel, intenzív növekedésű faj. Melegigényes, így a déli oldalra lesz jó választás amellett, hogy azért az aszályt nem fogja bírni, rendszeres öntözést igényel.
Levélzetét sötétzöld színű, hosszúkás, bőrszerű és fényes felületű levelek alkotják, melyek szépen kiemelik a tavasszal nyíló hófehér vagy krémszínű virágokat. Őszre a fehér virágokból érdekes külsejű bolyhos termések fejlődnek.
Klematiszok többnyire nem fogékonyak a betegségekre és kártevőik is ritkán vannak, de a levéltetvekre érdemes odafigyelni, mert károsíthatják.
Leggyakrabban a levelek elbarnulását a talajminőség okozza (túl savas talaj), vagy a nem megfelelő tápanyag-ellátottság és a rossz vízellátás. Ilyenkor nézzük meg, mit tehetünk az iszalag környezetének javításáért, és máris megoldódik a probléma, akár magától is. A nagy nyári kánikulákban a tövét árnyékolni érdemes (mulcsozással például) és jobban oda kell figyelni az öntözésre is, hogy ne száradjon ki.
Kiemelt kép forrása: Wikipédia / Szerző: Anneli Salo