Házikert

Málna ápolása a bő termésért

Agrofórum Online

A málna nagyon hálás növény, ha megfelelően ápoljuk és bő termésmennyiségről gondoskodik már késő tavasztól. A bogyós gyümölcsök között a málna az, amivel minden évben foglalkozni kell a gyomláláson kívül is.


A málna igénytelen növény?

Sokan azért ültetik, mert azt gondolják, hogy a málna egy igénytelen növény és nem kell vele foglalkozni, akkor is terem. Teremni némiképp terem, de nem bőségesen és a fajtájára jellemzően, ha nem kapja meg a megfelelő törődést. Ráadásul a metszése is gondos odafigyelést igényel.

A tápanyag-utánpótlást meghálálja ugyanúgy, mint a legtöbb növény, főleg egész nyáron termő fajtánk van.

A metszéskor vagy ősszel, vagy kora tavasszal a letermett hajtásokat mindig vissza kell vágni, egy egyben ritkítja és szellősebbé is teszi a növényt. A ritkítással és szellőssé tétellel viszont több dolgot is teszünk: könnyebben felszárad az eső és öntözés után, vagyis a betegségeknek is gátat szabunk, illetve a napsütés is rendesen éri a terméseket, így jobb lesz az érés és színesedés is.

A metszéskor minél kisebb csonkokat hagyunk, annál jobb! A friss hajtásokon fog teremni a málna, így ne sajnáljuk a régi hajtásokat. A tövek pótlását is kora tavasszal érdemes megtenni, amit nagyon egyszerűen a sűrűbb sorrészekből ásóval való kiásás után nemes egyszerűséggel csak átültetünk. A málna jól szaporítható tőosztással.

Honnan látjuk, ha túl sűrű a málna-sövény? Egy sor ne legyen 30-40 cm-nél szélesebb, mert a belső részeket már nem éri megfelelően a nap. Ilyenkor a sorok ritkításánál a kiásott töveket bátran ültessük át a ritkább részekre.

A trágyát is meghálálja

Kora tavasztól szoktuk a málnát megtrágyázni érett szarvasmarhatrágyával, de a kitermelt komposztból is bátran tehetünk alá. Ekkor alaposan be is öntözzük, de előtte még a kapálás, gyomtalanítást se felejtsük el.

Mivel a málna gyökere a talajfelszínhez közel helyezkedik el, így az öntözéssel és időjárástól függően a sok esőnél a tápanyagok hamar lemosódhatnak a talaj mélyebb rétegeibe, így főleg esős év esetén akár többször is megtrágyázhatjuk a töveket.

A sekély gyökeresedés miatt a kapálást is óvatosan végezzük, odafigyelve a növényeink gyökerére. Lehetőség szerint gyomláljunk, ha az megoldható.

Egyszer és kétszertermők

Időjárásfüggő, de manapság a kétszertermőknél figyelhető meg, hogy szinte folyamatosan szüretelhető kisebb kihagyásokkal. Az ilyen fajtáknál a tápanyagok utánpótlására is fordítsunk gondot, hogy a növények ne merüljenek ki. Az egyszertermők viszont azért lehet jó választás, mert általában bőtermőbbek egyidőben, mert nincs elhúzódó szüretelésük.

Fajták kérdésében nézzünk körbe a kertészetekben és vásárlás előtt nem árt utánuk is olvasni, mert ahány fajta, annyi lehetőség rejlik bennük. A kétszertermék a tavaszi termés után főleg augusztus végétől teremnek újra, ha az időjárás is úgy gondolja és nem tolja egybe a két időszakot. Az egyszertermőknél viszont csak a kora nyár eleji terméssel tudunk kalkulálni a kertben, így érdemes utána a sorban más gyümölcsöt is választani, hogy mindig legyen mit csipegetni a kertből.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A közkedvelt pletyka teleltetése

2024. november 21. 11:10

Alapvetően igen könnyű a tartása, amely miatt kifejezetten népszerű növénynek számít, kül- és beltérben egyaránt.

Sötétkedvelő szobanövények komor otthonokba

2024. november 21. 05:40

Összegyűjtöttem a népszerű sötétkedvelő szobanövényeket, hogy a komor otthonból dzsungelt varázsolhassunk.

Hogyan gondoskodjunk a karácsonyi kaktuszról?

2024. november 20. 06:40

A karácsonyi kaktusz jól fejlődik cserépben a szabadban, árnyékban vagy beltérben, világos, indirekt fény mellett.

Így öntözze télen a leandert!

2024. november 19. 08:10

A víz minősége kulcsfontosságú a leander téli egészsége szempontjából. Előnyben részesítendő a kemény, meszes csapvíz.

Ritka kártevő: a málna-viaszos pajzstetű (Atrococcus bejbienkoi)

2023. november 8. 10:10

Magyarország melegebbre és szárazabbra fordult klímája nem kedvez a málnatermesztésnek. Jelentős a munkaerőigénye, amelynek döntő hányada a szedési időszakban jelentkezik. Ezekre a gondokra visszavezethetően a hazai gyümölcs árban nem versenyképes az importból származó termékkel. Ezeknek a kedvezőtlen hatásoknak a következménye, hogy a málna országos termőterülete folyamatos csökken. 2022-ben Magyarországon az ültetvényben termesztett málna termőterülete csak 101 hektár volt.

Drágult az ukrán málna

2019. július 3. 16:33

Az ukrajnai termelők nem sietnek a megállapodással, mivel legtöbbjük inkább nem szedi le a gyümölcsöt, minthogy áron alul adják el.

Emelkedik a fagyasztott málna ára

2019. május 12. 10:33

Lengyelország szenvedte meg legjobban a versenyt az ukrán olcsóbb nyersanyagárakkal.

Ingyenesen képezhetik magukat a szeder- és málnatermesztők

2024. január 24. 16:40

A málnatermesztők mostantól magukat képezhetik azzal az ingyen elérhető tanulmánnyal, amelyből megtudhatják, másoknál melyik termesztési módszer vált be, milyen eszközöket használtak, milyen ráfordításokat alkalmaztak, mit vetettek be a kártevők ellen, milyen műveleteket hajtottak végre.