Házikert

Mi legyen a szobanövényekkel ősszel, ha eddig a kertben laktak?

Agrofórum Online

A szobanövények jó részét nyáron a kertben is nevelhetjük, hiszen a meleg és sok fény csak még szebbé teszik őket. De mi legyen a szobanövényekkel ősszel, ha eddig a kertben helyeztük el őket? Elmondom az én trükkjeimet!

Először is meg kell különböztetni a melegigényes és a hidegebb környezetet is eltűrőket, mert eltérő időben kell őket behozni. A hidegtűrőbb szobanövények, mint akár a Cymbidium orchidea, akár egészen a fagyokig is kint lehet, mert hidegházi növények közé tartozik.

Ugyanakkor a Monstera, Alocasia és hasonló pára és melegigényes növényeket már lassan be kell költöztetni a kertből, mert bár napközben akár meleg is lehet, de az éjszakák már hűvösek.

A növényvédelemre figyeljünk oda!

A növényvédelem azért kardinális kérdés, mert a kertből bármikor behozhatunk kártevőket a lakásba és a melegben boldogan „viháncolva” elszaporodnak majd.

Viszont a lakásban nem szabad komolyabb vegyszerekkel védekezni, mert nehezebb is megoldani, hogy a kötelező várakozási időket kivárjuk. Lakásban mindig bio készítményeket szoktam javasolni és az elmúlt időszakban már csak egy speciális kitozántartalmú készítménnyel próbálom a beltéri növényeimet megvédeni. Ennek az a nagy előnye, hogy a növény nemcsak azt hiszi, hogy rovartámadás érte és sok növény ilyenkor ellenanyagot tud termelni, de többnyire a levélszövetek is megvastagodnak, és így a kártevők nehezebben szívogatják meg a leveleket.

Ennek a kitozánalapú növénykondicionálónak annak ellenére, hogy rovarok elleni védelem a szerepe, nincs várakozási ideje, és bátran használhatjuk gyerekszobai növények kezelésére is.

Szobanövények a kertben
Szobanövények a kertben (fotó: Pixabay)

Nézzük át a növényeket behordás előtt!

Behordás előtt fontos átnézni a növényeket, hogy csakis egészségeseket vigyünk be a lakásba. Alaposan nézzük át a levelek színét és fonákát is! Sok kártevő a hajtások ízközeinél, az elágazásoknál tud megbújni.

Ha úgy látjuk, hogy egy alaposabb növényfürdetéssel ez megoldható, akkor zuhanyozzuk le a kádban a növényeket, és ha felszáradtak a levelek, akkor már mehetnek a helyükre!

FONTOS: ne kerti csapról zuhanyozzuk le őket, mert az a víz nagyon hideg lesz! Mindig kézmeleg, kicsit langyos, de nem forró vízzel zuhanyozzuk le őket!

Kiemelt kép: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Így szedjük a kakukkfüvet

2024. szeptember 28. 10:10

A kakukkfű kiváló fűszer- és gyógynövény. Nem mindegy azonban, hogyan és mikor metsszük és szedjük annak érdekében, hogy új hajtásokat hozzon.

Mennyi vizet igényelnek a fák?

2024. szeptember 26. 08:10

Ha nemrég ültettük el a fát, kiemelten fontos, hogy amíg meg nem honosodik a kertünkben, mindig elegendő vizet kapjon.

Hogyan gyűjtsünk vetőmagot ősszel?

2024. szeptember 26. 05:40

Nem feltétlen pénz kérdése a virágos kert, hiszen vetőmagot magunk is tudunk gyűjteni.

Tört kukoricával tényleg megóvhatjuk a rózsát?

2024. szeptember 25. 08:10

A rózsák egyik leggyakoribb őszi betegsége a fekete foltos betegség (Diplocarpon rosae), amely egy gombás fertőzés.

Szobanövények gondozása a téli időszakban

2020. november 20. 18:07

Novembertől a lerövidült nappalok és hidegebb éjszakák hatására szobanövényeink is megkezdik a felkészülést a fényhiányos, hűvösebb hónapokra. Bár a legtöbb szobanövény télen is szabályozható hőmérsékletű, védett helyen van, mégis a többségük láthatóan igen rosszul viseli ezt az időszakot. Mire érdemes figyelnünk, hogy sikeresen segítsünk a szobanövényeknek a téli hónapokban?

Miért fehéredik ki a szobanövény földje?

2022. szeptember 11. 04:37

Szobanövényeim földje gyakran kifehéredik valamitől. Mi lehet a jelenség oka?

Mire van szüksége a szobanövényeknek?

2022. április 14. 07:36

Minden növény életfeltétele azonos, vagyis szükségük van fényre, vízre, tápanyagokra és megfelelő hőmérsékletre is, viszont ezek mértéke, aránya és időbeni eloszlása fajonként, sőt fajtánként is eltérő lehet.

Mire figyeljünk szobanövényeink átültetésénél?

2018. november 2. 08:29

Az átültetés időpontjára univerzális szabály nincs. Nagy általánosságban véve tél végén-tavasz elején ültetünk át, de a legtöbb szobanövény esetében tavasztól őszig el lehet végezni a munkát.