Házikert

Miért hullik le a szobai fikusz levele? – Gyakori hibákról fikusztartóknak

Agrofórum Online

Hisszük vagy sem, de a fikuszok rendkívül igényes és sokszor kényes növények. Egyre többször látom és hallom, ahogy mondják, hogy hullik a levele, nem növekszik, felkopaszodik. Mégis szinte minden lakásban megtalálhatók.

A fikusz egy igényes növény, csak mivel formáját tekintve igen impozáns, így hamar elterjedt a szobakertészek körében. A leggyakoribb probléma a levélhullás, így kezdjük azzal, hogy megnézzük, miért hullik le a szobai fikusz levele!

Gyakori hibák fikusztartóknak

A leggyakoribb levélhullási ok a huzat. A szobai fikusz rendkívül érzékeny a huzatra, vagyis ha kitesszük a teraszra vagy rányitjuk az ablakot, akkor levélhullással fog reagálni rá válaszul.

Ugyanígy nagy gond, ha nyáron a kertbe kitesszük és rendre fúj a szél a környezetében, mert akkor is hasonlóan fogunk járni.

A téli időszakban van egy nagy váltás, egyébként a növényeknél ez általánosan elmondható, és a fikuszok is gyakran, ha nem is nagy intenzitással, de kicsit hullatják a lombjukat. Ennek az az oka, hogy kevesebb lesz a fény a megszokotthoz képest ősztől, ráadásul a lakásban is elkezdhet ingadozni a hőmérséklet.

A másik nagy hiba tehát a levegő hőmérsékletének ingadozása lesz, mert ezt sem igazán kedveli a szobai fikusz.

Szobai fikusz
Szobai fikusz (fotó: Pixabay)

A listán a harmadik, ami ritkább probléma, hogy hagyjuk teljesen kiszáradni a talaját. Ha nem is állandó nedvesség mellett, de rendszeres öntözés mellett lesz igazán szép a szobai fikusz.

Emellett a másik véglet sem jó, amikor túlöntözzük és a gyökerek befulladnak, de erre ritkábban szokott sor kerülni a szaktanácsadói tapasztalatom során.

Amikor online kertészeti tanácsadásra jelentkezik be hozzám valaki, akkor általában videóhívásban beszélünk és körbevezet a szobanövényei között. A negyedik leggyakoribb hiba az, amikor kaspóba teszik a fikuszokat, ráadásul nincs légréteg a cserép és a kaspó között: a gyökerek rendre befulladnak.

Minél nagyobb a növény, annál érzékenyebben reagál az ilyen helyzetekre

Amire még oda kell figyelni a növekedése során, hogy mivel nagyra fog nőni – sokszor akár a 2-2,5 méteres magasságot is eléri lakásban -, tápanyagozni kell. Nyári időszakban hetente, télen kéthetente igényli a levéldísznövényekhez való tápanyagot.

Plusz, ha igazán jót akarunk neki, akkor legalább havi egyszer algakivonattal is beöntözzük hígítva, mert a zöld lomblevelek szépen fotoszintetizálnak, de algakivonattal megtámogatva még hatékonyabban tudnak majd a fotoszintézis során munkálkodni, mert a zöld színanyagok a növényi sejtekbe is beépülnek az algákból. Erre főleg – a tapasztalataim alapján – az Echklonia maxima algából készülő kivonatok a legmegfelelőbbek.

Kiemelt kép: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Amarillisz vásárlása és gondozása: erre figyeljünk!

2024. december 2. 08:10

Az amarillisz – akárcsak a tulipán vagy nárcisz – geofita, ami azt jelenti, hogy hagymájában tárolja a növekedéshez szükséges tápanyagokat, és csak megfelelő körülmények között kezd el fejlődni.

Gyakori mérgező szobanövények, melyeket gyerekszobába véletlenül se tegyünk!

2024. december 1. 05:40

Bár a gyermekek nem butusok, de rettentően kíváncsiak és játékosak, ami miatt fokozottan oda kell figyelni a mérgező szobanövények vásárlására.

A megtévesztés mestere: a kavicsvirág

2024. november 30. 14:10

Vigyázzunk, mert a fény hiánya a növény megnyúlását okozhatja, amivel elveszíti jellegzetes, kavicsszerű formáját.

Citromfa magról? Miért is ne!

2024. november 30. 05:40

A citrom az egyik legértékesebb gyümölcs lehet a konyhában. Így nem véletlen, hogy sokan nekilátnak a citrommagokat elvetni és várják a kelést.

Trópusi hangulat a szobában

2022. augusztus 5. 05:37

A tengerpartot nem tudjuk az otthonunkba varázsolni, de pótolhatjuk az élményt növényekkel.

Miért hullatja leveleit az októberben behozott fikusz?

2022. december 15. 04:37

Nyári időszakban kint tartott fikuszt már októberben behoztuk. Most azonban elkezdte lehullatni leveleit, mitől lehet ez?

Hogyan állíthatom meg, illetve előzhetem meg a levélhullást a fikusznál?

2022. október 6. 04:37

Kislevelű fikusznövényem levelei elkezdtek erősen hullani, megritkult a lombja. Hogyan állíthatom meg, illetve előzhetem meg a levélhullást?

Növénydzsungel a lakásban a téli szürkeség ellen

2023. január 13. 05:37

Ha esztétikus növénytengert akarunk a lakásban kialakítani, akkor kellenek karakteres nagy növények, és több közepes és kis méretű is. Így lesz harmonikus a kompozíció.