22℃ 10℃
április 21. Konrád, Zelmira, Anzelm
Házikert

Milyen fenyőt válasszunk az ünnepekre?

Agrofórum Online

Hosszú évek óta vita az élő fenyő és műfenyő harca, mert a lelkes környezetvédők ideológiák alapán szentül meg vannak győződve arról, hogy a műfenyőnek a környezeti lábnyoma sokkal kisebb, mint az élőnek.

Hitek és tévhitek a fenyők körül

A vágott és a földlabdás fenyőt is az esetek 99%-ban ültetvényeken termesztik, akárcsak az almát, barackot vagy más gyümölcsöt. Mivel az ültetvényeken az egyik legnagyobb kártételt a vadak okozzák (őzek, nyulak rágása), így az ültetvényeket vadhálóval körbekerítik és bár madaraknak gyakran raknak ki odúkat, ülőfákat, viszonylag kevés vadállat érzi otthon magát ezeken a területeken. Akár konténeresen, akár földlabdásan, akár végottan vásárolunk fenyőt, a magyar fenyőültetvények nagyja a Zala megye térségében terül el, sok magyar családnak adva ezzel megélhetést.  Sajnos tévhit az, hogy erdőket vágnak ki a vágott fenyőkért, mert mint az előbb már írtam, ezek komplett ültetvények, vágási céllal, így nem a természetes élőhelyek kártételéről van ez esetben szó. Természetesen a fennmaradó 1-2%-ban vannak illegális fakivágások, ahogy minden szegmensben megvan a feketegazdsági rész is manapság, de a jó része legális, agrárerdészeti tevékenység valójában. Az illegális már a természet károkozásának tekinthető viszont.

Szembeállítva a műfenyővel, a műfenyő bár sok évig használható, ritkán beszélnek a valódi ökológiai lábnyomról. A gyártók nagy része a Távol-Keleten van például, ahonnan már az ideszállítás is komoly környezeti terhelés, ráadásul a műanyagipar sem a legkörnyezetkímélőbb ágazat. A műfenyő nem omlik le, ha egyszer elkezd hullani, onnantól kidobásra kerül és maximum a kukába tehető be, de még szelektíven sem lehet gyűjteni (fém alkatrészek műanyaggal bevonva).

Illatos legyen a fenyő és ne is hulljon?

Az élő fenyőnél, főleg ha vágott fenyőről van szó, az egyik elvárás, hogy illatos legyen, másik, hogy ne hullajtsa el a tűleveleket. A kettő nem feltétlen zárja ki egymást.

A legkellemesebb fenyőillata a lucoknak van, viszont a meleg, száraz levegőjű lakásokban hamar hullani kezd. Azzal segíthetjük a vágott lucfenyőt, hogy alatta naponta egyszer egy fél órára bekapcsoljuk illóolajtól mentesen, tiszta vízzel a párásítónkat és akkor kellő nedvesség lesz a fa körül. Így nemcsak nem fog annyira hullani, de még az illatát is jobban kiadja majd.

A nordmann fenyő, ami nem normand a slágerlisták élén van hosszú évek óta. Narancsosabb illatú levelinek az az előnye, hogy nem hullik, bármilyen száraz is a levegő a lakásban. Bár árban is magasabb árszinten van a lucokhoz képest és nehezebb is belőle tömött formát találni, mégis az élen jár eladások tekintetében.

Az ezüstfenyő szintén a tűlevelek hullatásáról híres, ha száraz levegőjű a lakásunk. Ahogy a lucok esetében, itt is javíthatunk párologtatással ezen és akkor tovább marad szép a fa. Bár kevésbé illatos, mint elődei, az ezüstfenyő rendkívül szép feldíszítve.

Miért praktikus a hügelkultur?

2025. április 21. 05:40

Egyre több kertben építenek dombágyást (hügelkultur), melynek sok előnye van, főleg most a változó klímaviszonyok mellett. Lássuk az előnyeit!

Nefelejcs vetése és ápolása: így kerülje el az elburjánzást!

2025. április 20. 13:10

A nefelejcs nemcsak bájos, de hálás növény is – néhány egyszerű lépéssel hosszú hetekig élvezheti virágpompáját a kertben.

5 sziklakerti növény: szívós szépségek napos helyre

2025. április 19. 16:10

Összegyűjtöttünk öt olyan strapabíró és mutatós növényt, amelyek nemcsak jól érzik magukat sziklakerti körülmények között, hanem akár egész évben díszítik is a kertet.

Rózsagondozás kezdőknek: metszés lépésről lépésre

2025. április 18. 13:10

A rózsák metszése nem csupán esztétikai célokat szolgál – ennél sokkal többről van szó. Ha tudatosan végzi ezt a munkát, akkor egészségesebb és dúsabb virágzatú növényeket nevelhet.

Mi okozza gubacsok kialakulását és a hajtások elhalását a karácsonyfán?

2019. december 4. 14:04

K. Zoltán kérdése: Mi okozza a gubacsszerű tüneteket és a hajtások gyenge fejlődését a karácsonyfán? Hogy lehet megvédeni a fákat ezektől a kártevőktől?

Karácsonyfából is lehet komposztot

2022. január 17. 10:43

Újév első napján elengedtük az óévet, vízkeresztkor pedig lebontottuk a karácsonyfákat. Ha babonások vagyunk, se előbb, se később, a népi hit ugyanis úgy tartja, ha korábban válunk meg tőle, szerencsétlenséget hoz, ha viszont január 6. éjjelén még teljes díszében pompázik, akkor egész évben úgy kell maradnia. Akár előbbi, akár utóbbi, esetleg köztes megoldást választunk, a fenntarthatósági elveket szem előtt tartva gondolkodni ma már alap. Dr. Aleksza László egyetemi docenst, a MATE Környezettudományi Intézetének munkatársát a kidobott fák lehetséges hasznosításáról kérdeztük.

73 ezer forint jár hektáronként a karácsonyfa területek után

2020. július 14. 13:21

Mint ahogy május elején az Agrárminisztérium közzétette, ettől az évtől változik a karácsonyfa ültetvényeket érintő agrártámogatási rendszer. Az eddigi európai uniós forrásból folyósított támogatás helyébe a nemzeti költségvetési forrásokból biztosított támogatási forma lép, melynek feltételeit a 2020. július 10-én megjelent 37/2020. (VII. 10.) AM rendelet tartalmazza.

Mit tehetek azért, hogy karácsonyfám frissességét a legtovább megtarthassam?

2020. december 15. 08:32

A megvásárolt fák további frissességét otthon úgy őrizhetjük meg, hogy hűvös helyen (kert, garázs, pince) tároljuk és egy vízzel teli vödörbe állítjuk őket.