Hosszú évek óta vita az élő fenyő és műfenyő harca, mert a lelkes környezetvédők ideológiák alapán szentül meg vannak győződve arról, hogy a műfenyőnek a környezeti lábnyoma sokkal kisebb, mint az élőnek.
Hitek és tévhitek a fenyők körül
A vágott és a földlabdás fenyőt is az esetek 99%-ban ültetvényeken termesztik, akárcsak az almát, barackot vagy más gyümölcsöt. Mivel az ültetvényeken az egyik legnagyobb kártételt a vadak okozzák (őzek, nyulak rágása), így az ültetvényeket vadhálóval körbekerítik és bár madaraknak gyakran raknak ki odúkat, ülőfákat, viszonylag kevés vadállat érzi otthon magát ezeken a területeken. Akár konténeresen, akár földlabdásan, akár végottan vásárolunk fenyőt, a magyar fenyőültetvények nagyja a Zala megye térségében terül el, sok magyar családnak adva ezzel megélhetést. Sajnos tévhit az, hogy erdőket vágnak ki a vágott fenyőkért, mert mint az előbb már írtam, ezek komplett ültetvények, vágási céllal, így nem a természetes élőhelyek kártételéről van ez esetben szó. Természetesen a fennmaradó 1-2%-ban vannak illegális fakivágások, ahogy minden szegmensben megvan a feketegazdsági rész is manapság, de a jó része legális, agrárerdészeti tevékenység valójában. Az illegális már a természet károkozásának tekinthető viszont.
Szembeállítva a műfenyővel, a műfenyő bár sok évig használható, ritkán beszélnek a valódi ökológiai lábnyomról. A gyártók nagy része a Távol-Keleten van például, ahonnan már az ideszállítás is komoly környezeti terhelés, ráadásul a műanyagipar sem a legkörnyezetkímélőbb ágazat. A műfenyő nem omlik le, ha egyszer elkezd hullani, onnantól kidobásra kerül és maximum a kukába tehető be, de még szelektíven sem lehet gyűjteni (fém alkatrészek műanyaggal bevonva).
Illatos legyen a fenyő és ne is hulljon?
Az élő fenyőnél, főleg ha vágott fenyőről van szó, az egyik elvárás, hogy illatos legyen, másik, hogy ne hullajtsa el a tűleveleket. A kettő nem feltétlen zárja ki egymást.
A legkellemesebb fenyőillata a lucoknak van, viszont a meleg, száraz levegőjű lakásokban hamar hullani kezd. Azzal segíthetjük a vágott lucfenyőt, hogy alatta naponta egyszer egy fél órára bekapcsoljuk illóolajtól mentesen, tiszta vízzel a párásítónkat és akkor kellő nedvesség lesz a fa körül. Így nemcsak nem fog annyira hullani, de még az illatát is jobban kiadja majd.
A nordmann fenyő, ami nem normand a slágerlisták élén van hosszú évek óta. Narancsosabb illatú levelinek az az előnye, hogy nem hullik, bármilyen száraz is a levegő a lakásban. Bár árban is magasabb árszinten van a lucokhoz képest és nehezebb is belőle tömött formát találni, mégis az élen jár eladások tekintetében.
Az ezüstfenyő szintén a tűlevelek hullatásáról híres, ha száraz levegőjű a lakásunk. Ahogy a lucok esetében, itt is javíthatunk párologtatással ezen és akkor tovább marad szép a fa. Bár kevésbé illatos, mint elődei, az ezüstfenyő rendkívül szép feldíszítve.