Házikert

Milyen káros anyagoktól véd meg minket az anyósnyelv?

Agrofórum Online

Kevesen tudják, de ez a jellegzetes, hazánkban igen népszerű szobanövény a NASA kutatásai szerint kiszűri a levegőből az olyan egészségre káros anyagokat, mint a formaldehid, a benzol és triklór-etilén, amelyekről nem is gondolnánk, milyen mennyiségben vannak körülöttünk.

A megdöbbentő eredmények a NASA a „NASA Clean Air Study” elnevezésű tanulmányából származnak, amelyekből megtudhatjuk, hogy a fent felsorolt káros anyagok bizony a mindennapjainkban úgy vesznek minket körül, hogy a legtöbbjükről nem is tudunk.

Ugyanis ki olvassa el, mit tartalmaz a papírszalvéta, vagy milyen anyagok vannak a bútorunkat összefogó ragasztóban? Miért kellene arra gondolnunk, hogy esetleg káros egy tisztítószer, vagy épp a parkettalakk, amin nap mint nap járunk? Miben van benzol? És mi tartalmaz formaldehidet vagy triklór-etilént? Hogy kerülünk ezekkel kapcsolatba? Nos, akkor lássunk tisztán!

  • Formaldehid: Jellemzően a farostlemezek, rétegelt lemezek és más, hasonló anyagok, például bútorok ragasztóiban használnak formaldehidet, de előfordulhat a tisztítószerekben, sőt, a műanyag bevonatú vagy újrahasznosított papírárukban (szalvéta, konyhai törlőkendők) is. A dohányfüstben is megtalálható, sőt, a szőnyegekben, parkettalakkban, még a tapétákban is.
  • Benzol: Benzolt használnak a műanyagból készült tárgyak gyártásához, a gyanták előállításához, az építkezések során felhasznált festékekhez, lakkokhoz, az oldószerekhez és a ragasztókhoz, de megtalálható a benzinben (így a kipufogógázban is – gondoljunk csak a belvárosi levegőre), aztán a dohányfüstben és a legtöbb szintetikus szál előállításához is szükséges.
  • Triklór-etilén: Tisztítószerekben, így például zsíroldókban és lakk/festékoldókban található meg, illetve nyomdaipari termékekben, ragasztókban, száraz tisztítókban (amit pl. ruhatisztítókban használnak).

Noha azt mondják, az élelmiszerekben lévő adalékoktól leszünk betegek, a valóságban a fenti anyagok „párolgása” is rendkívül egészségkárosító. Csak ezekről nem tudunk, nincs annyira a szemünk előtt, mint az ételeken felsorolt E-betűs anyagok, ennélfogva kevésbé tudunk védekezni ellenük.

Nos, az anyósnyelv kiszűri a levegőből mindezeket, ráadásul egy nagyon látványos, kevés gondozást igénylő, dekoratív szobanövény, amit minden kertészeti áruházban egész évben meg lehet vásárolni.

Mire van szüksége az anyósnyelvnek?

Tegyük olyan helyre, ahol mindössze napi 2-6 órán át napfényben lehet, és ügyeljünk rá, hogy soha ne legyen túlöntözve. Legyen jó vízáteresztő képességű a talaj. Tavasszal, valamint ősszel hagyjuk egy kicsit szárazabban a talaját.

Hajlamos a gyökérrothadásra, ezért nagyon kell figyelni arra, hogy mindig csak annyi vizet kapjon, amennyire valóban szüksége van. Télen elég 1-2 havonta öntözni. Az alacsony páratartalmat és a hűvös helyeket kedveli. Nagyon szívós, hálás szobanövény, amit nehéz „gondatlansággal” megölni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan érzékelnek a növények?

2024. október 17. 05:40

A növények esetében is sokfelé hallani és használjuk mi magunk is ezt a fogalmat, hogy a növények is éreznek. De mit is éreznek valójában?

Fűszernövények télen: ezt tegyük, hogy tavasszal újra hajtsanak!

2024. október 16. 11:40

A nyár folyamán jó néhány cserép fűszernövény összegyűjtésére volt lehetőség. Megmutatjuk, milyen igényeik vannak, hogy túléljék a telet.

Mikor indul a „hivatalos” madáretetési szezon?

2024. október 16. 08:40

A madáretetők felállítására a szakemberek azt javasolják, hogy októberben kerüljön sor, amikor általában már szűkösebbé válnak a táplálékforrások.

Mit jelent a vízbiztonság a kertben?

2024. október 16. 05:40

Vízbiztonság alatt elsősorban a víz megtartását értjük, amikor a lehető legtöbb vizet megpróbáljuk a talajban és/vagy tárolókban minél hosszabb ideig megőrizni.

Hogyan gondozzuk ősszel és télen a szobanövényeket?

2024. október 15. 11:10

Meleg, száraz és sötét – ezekkel a körülményekkel kell a szobában tartott növényeknek télen megbirkózniuk. Hogyan segíthetjük a túlélésüket?

Hogyan ajándékozzunk szobanövényt, hogy túl is élje?

2021. december 20. 05:37

Karácsonykor sokan cserepes szobanövényt választanak ajándéknak, de a legtöbb esetben nem nézik meg, hogy a megajándékozottnak a lakása vajon megfelelő lesz-e a számára.

Hogyan neveljük szobában a cikláment?

2021. január 13. 09:04

Decemberben kaptam egy szép cserepes ciklámen virágot, és 1 hét múlva a virág levelei és a meglévő bimbói is lekonyultak, lefeküdtek a cserépre. Hogyan tudom megmenteni, mit csináltam rosszul?

Mik lehetnek az apró, muslicaszerű rovarok a szobanövényeken?

2019. december 7. 07:38

Zs. Ibolya kérdése: Szobai virágaimon egy ideje apró, muslicaszerű repkedő rovarokat látok, terjednek. Mik ezek, hogyan szabadulhatok meg tőlük?