Házikert

Milyen káros anyagoktól véd meg minket az anyósnyelv?

Agrofórum Online

Kevesen tudják, de ez a jellegzetes, hazánkban igen népszerű szobanövény a NASA kutatásai szerint kiszűri a levegőből az olyan egészségre káros anyagokat, mint a formaldehid, a benzol és triklór-etilén, amelyekről nem is gondolnánk, milyen mennyiségben vannak körülöttünk.

A megdöbbentő eredmények a NASA a „NASA Clean Air Study” elnevezésű tanulmányából származnak, amelyekből megtudhatjuk, hogy a fent felsorolt káros anyagok bizony a mindennapjainkban úgy vesznek minket körül, hogy a legtöbbjükről nem is tudunk.

Ugyanis ki olvassa el, mit tartalmaz a papírszalvéta, vagy milyen anyagok vannak a bútorunkat összefogó ragasztóban? Miért kellene arra gondolnunk, hogy esetleg káros egy tisztítószer, vagy épp a parkettalakk, amin nap mint nap járunk? Miben van benzol? És mi tartalmaz formaldehidet vagy triklór-etilént? Hogy kerülünk ezekkel kapcsolatba? Nos, akkor lássunk tisztán!

  • Formaldehid: Jellemzően a farostlemezek, rétegelt lemezek és más, hasonló anyagok, például bútorok ragasztóiban használnak formaldehidet, de előfordulhat a tisztítószerekben, sőt, a műanyag bevonatú vagy újrahasznosított papírárukban (szalvéta, konyhai törlőkendők) is. A dohányfüstben is megtalálható, sőt, a szőnyegekben, parkettalakkban, még a tapétákban is.
  • Benzol: Benzolt használnak a műanyagból készült tárgyak gyártásához, a gyanták előállításához, az építkezések során felhasznált festékekhez, lakkokhoz, az oldószerekhez és a ragasztókhoz, de megtalálható a benzinben (így a kipufogógázban is – gondoljunk csak a belvárosi levegőre), aztán a dohányfüstben és a legtöbb szintetikus szál előállításához is szükséges.
  • Triklór-etilén: Tisztítószerekben, így például zsíroldókban és lakk/festékoldókban található meg, illetve nyomdaipari termékekben, ragasztókban, száraz tisztítókban (amit pl. ruhatisztítókban használnak).

Noha azt mondják, az élelmiszerekben lévő adalékoktól leszünk betegek, a valóságban a fenti anyagok „párolgása” is rendkívül egészségkárosító. Csak ezekről nem tudunk, nincs annyira a szemünk előtt, mint az ételeken felsorolt E-betűs anyagok, ennélfogva kevésbé tudunk védekezni ellenük.

Nos, az anyósnyelv kiszűri a levegőből mindezeket, ráadásul egy nagyon látványos, kevés gondozást igénylő, dekoratív szobanövény, amit minden kertészeti áruházban egész évben meg lehet vásárolni.

Mire van szüksége az anyósnyelvnek?

Tegyük olyan helyre, ahol mindössze napi 2-6 órán át napfényben lehet, és ügyeljünk rá, hogy soha ne legyen túlöntözve. Legyen jó vízáteresztő képességű a talaj. Tavasszal, valamint ősszel hagyjuk egy kicsit szárazabban a talaját.

Hajlamos a gyökérrothadásra, ezért nagyon kell figyelni arra, hogy mindig csak annyi vizet kapjon, amennyire valóban szüksége van. Télen elég 1-2 havonta öntözni. Az alacsony páratartalmat és a hűvös helyeket kedveli. Nagyon szívós, hálás szobanövény, amit nehéz „gondatlansággal” megölni.

Árnyéktűrő balkoncsodák: virágok és díszlevelek

2025. május 10. 13:10

Árnyékos erkélye van? Ezek a növények nemcsak túlélnek, de színes virágokkal vagy dekoratív levelekkel díszítenek egész nyáron.

Szamóca legjobb társnövényei: így lesz bő a termés

2025. május 9. 13:10

A jól megválasztott növénytársak nemcsak segítik a szamóca fejlődését, de a kártevők ellen is természetes védelmet nyújtanak.

Tavaszi kert gondozása: eszközök és trendek

2025. május 8. 14:10

Szakértők szerint egy 30-100 négyzetméteres kis konyhakertet már heti néhány óra munkával szépen karban lehet tartani.

Tiszafa: sokan félnek tőle, pedig értékes örökzöld

2025. május 8. 05:40

Érdemes közelebbről megismerkedni a tiszafával, ezzel a különleges örökzölddel, mert sok előnyös tulajdonsága révén kincs lehet a kertjében.

Medinilla: miért potyognak le a levelei?

2022. november 15. 05:38

A medinilla a díszlevélfafélék családjába tartozó, egyik legszebb fajként élénk rózsaszín, bókoló virágaival hamar belopja magát a szívünkbe.

Lótuszvirág otthon, szobanövényként: egyszerűbb, mint gondolná!

2025. február 14. 11:10

A lótuszvirág könnyen gondozható, ám van néhány olyan sajátos igénye, amit maradéktalanul teljesíteni kell, hogy a növény jól érezze magát.

Milyen növények illenek az ablakpárkányra?

2024. október 15. 06:40

Fontos, hogy mindig vegyük figyelembe, melyik ablakunk milyen fekvésű, mennyi napfény jut be rajta, mennyire huzatos, hűvös vagy meleg az a hely, ahová a növényeket tenni akarjuk.

Laposféreg a szobanövényeken: új invazív faj a kertészetekben

2025. február 19. 07:10

A húsevő laposféreg az elmúlt időszakban terjedni kezdett és most már komoly veszélyt jelent a talaj egészségére.