Házikert

Mitől sárgul a szobanövények levele télen?

Agrofórum Online

Téli probléma szokott lenni a teleltetésre behozott és az ablakpárkányon lakó növények esetében is, hogy sárgulnak a levelek. Mitől sárgulhat a szobanövények levele télen?

Szeretek a gyakori kérdésekből szemezgetni, mert akkor biztosan olyan témát húzok elő a kosárból, ami sokakat érinthet. A szobanövények levelének téli sárgulását viszont több tényező is okozhatja: fényviszonyok változása, tápanyaghiány vagy relatív tápanyaghiány, hirtelen hőmérsékletváltozás, vagy mindezek összessége.

Fényviszonyok változása

Szobanövényeknél azt gondolnánk, hogy nem is olyan izgalmas a téli időszak, hiszen növényeink egész évben ugyanabban a szobában laknak, mit vesznek észre ők bármit is az évszakok változásából? A logika ott hibádzik, hogy amint a nyár után jön az ősz és a tél, a napsütéses órák számának csökkenése a lakásban tartott növényekre is kihat, még ablakpárkányon is.

Egyes szobanövények például felnyurgulnak és sárgulhatnak is, mint a korallvirágok. A legtöbb pozsgást télen a szobában is kevesebbet kell öntözni, mint nyáron, mert a kevesebb fény jelenléte itt is elhoz egy “pihenési” időszakot. Ha ugyanúgy kezeljük télen a szobanövényeinket, melyek pihenni térnének, mint nyáron, akkor előfordulhat levélsárgulás és más probléma is.

Tápanyaghiányok okozta sárgulás

A megváltozott körülmények tápanyaghiányokhoz is vezethetnek. Ez nem jelent feltétlen valódi tápanyaghiányt, lehet relatív tápanyaghiány is. A relatív tápanyaghiány azt jelenti, hogy bár a tápanyagok a talajban jelen vannak, a növényünk valamiért nem tudja felvenni.

Ez lehet szélsőséges talphideg, ami a cserép alatt vagy egy hidegebb kaspóban van az ablakpárkányon, vagy huzatos ablaknál. De lehet a fűtési szezonnal kezdődő, lakásban jelenlévő páraszegénység, vagy a túl meleg szobai levegő is.

Szobanövényeknél azt gondolnánk, hogy nem olyan izgalmas a téli időszak, de ez nem teljesen igaz

Mivel minden tápelemnek megvan az a tartománya, ahol optimálisan felvehető gyökéren keresztül, így ha ettől eltérünk, az felborítja a tápanyagok hasznosulását is, ergo relatív tápanyaghiányok lesznek és levélsárgulást látunk vagy más elszíneződést, barnulást, fodrozódást.

Hőmérsékletváltozás szobán belül? Igen!

A fűtési szezon elindul, mert kint a hőmérséklet elkezdi a falakat is áthűteni. Sok esetben az ablakok szigetelése sem tökéletes és a cserepek az ablakpárkányon elkezdenek áthűlni. Az ablaküvegen keresztül is némi hideg áramlik a növények felé, míg a szoba átlagos hőmérsékletét próbáljuk melegen tartani. Ez egy hősokk is lehet a növényeknek: levegőben 20 Celsius-fok, míg talphideg érkezik alulról a cserepek alól a párkány miatt.

Az ilyen hőkülönbségekre használhatunk vékony hungarocell-lapokat a kaspók alá téve is, hogy az alulról jövő hideget megszüntessük.

Mivel télen bátrabban dekorálunk, például jutaanyagból is készíthetünk a cserepek és az ablakkeret közé “dekorációt”, ami díszes világítással kellemes hangulatot teremt és megszűnteti a sugárzó hőt is a cserepek felé. Kis kreativitással ez akár a szoba éke is lehet amellett, hogy praktikus.

Miért nem virágzik a tulipán?

2025. április 23. 11:10

A tulipán virágzásának elmaradása gyakori, de megelőzhető probléma. Legyen szó rosszul megválasztott ültetési időről, tápanyaghiányról vagy elöregedett hagymákról.

Ginkgo biloba a kertbe: így ültessük és gondozzuk a páfrányfenyőt!

2025. április 22. 11:10

A Ginkgo biloba, más néven páfrányfenyő, a világ egyik legrégebbi fafaja, ami jól viseli a városi légszennyezettséget és a talajsótartalom ingadozását is. Ha egyszer meggyökeresedik, az aszályt is könnyedén átvészeli.

Csalántrágya készítése: természetes tápanyag a kertnek

2025. április 21. 13:10

A csalántrágya (csalánlé) egyre népszerűbb a környezettudatos kertészek körében. Egyszerűen elkészíthető, teljesen természetes és rendkívül hatékony.

Miért praktikus a hügelkultur?

2025. április 21. 05:40

Egyre több kertben építenek dombágyást (hügelkultur), melynek sok előnye van, főleg most a változó klímaviszonyok mellett. Lássuk az előnyeit!

Milyen lesz az idei tél? Nagyjából már látható, és nem sok jót ígér az előrejelzés

2023. november 6. 11:10

Lassan elbúcsúzhatunk Magyarországon a fehér karácsonytól, hiszen a nyáron túlzottan felmelegedő, majd lassan lehűlő Atlanti-óceán megakadályozza a hideg telek kialakulását.

Kell-e a madaraknak vizet adnunk télen?

2023. november 15. 08:10

Nyáron a madarak nemcsak iszogatnak, gyakran fürdenek is az itatójukban. A tél közeledtével a helyzetük bonyolultabbá válik, hiszen sok ember elteszi a nyáron használt itatókat, mondván, a hidegben úgyis csak befagy. Ez azonban nem jó, mivel – a tévhittel ellentétben – a madaraknak télen ugyanúgy szükségük van a vízre, mint a meleg hónapokban.

Kísérleti projektben termesztenek friss zöldségeket télen

2022. december 25. 12:13

Sokféle zöldség sokkal fagytűrőbb, mint amilyennek gondoljuk, ideálisak fűtetlen, szezonális termesztésre a legegyszerűbb körülmények között is.

Érezze magát biztonságban egy téli vészhelyzeti csomaggal!

2024. november 2. 10:10

Bár mostanában nem volt részünk benne, nem lehetetlen, hogy a tél igazán fagyos lesz. Ezért jó ötlet összeállítani egy téli túlélőcsomagot.