Házikert

Naspolya termesztési kisokos

Agrofórum Online

Manapság a naspolyafák meglehetősen ritkán fordulnak elő a kertjeinkben. Ennek ellenére ez a középkorból származó fa a maga különleges gyümölcseivel és szép dús lombjával lassan visszatér a köztudatba.

A középkorban Európa-szerte széles körben elterjedt volt a Mespilus germanica, vagyis a közönséges naspolya, az utóbbi években azonban elvesztette népszerűségét, és a kertekben alig találkozhatunk vele. Ez a vadon élő fa inkább gyümölcsösökben, valamint szántóföldeken és útszéleken fordul elő. Olvasson tovább, hogy megtudja, melyek a legjobb naspolyafajták, valamint tippeket és tanácsokat kapjon a naspolya sikeres ültetésével és nevelésével kapcsolatban.

Naspolya: a növény eredete és tulajdonságai

A naspolya a rózsafélék (Rosaceae) családjának (Pyrinae) alcsaládjába tartozik. Latin nevével ellentétesen, nem Európából, hanem Nyugat-Ázsiából és a Kaukázusból származik. A rómaiak hozták be Közép- és Dél-Európába. Míg a középkorban nagyon népszerű volt, ma már szinte alig ismerik. Ennek ellenére különösen vonzó és nagyon aromás, almára emlékeztető gyümölcsöt terem, amelyből ízletes lekvárok, zselék és chutney-k készíthetők.

Ez egy szívós, kevés gondoskodást igénylő gyümölcsfa, amely nagy bokorként vagy kisebb faként is termeszthető. Három és hat méter közötti magasságra is megnőhet. Világosszürke törzse enyhén csavart, szabálytalan alakúvá nő. A gallyak szürkék és gyapjúszerű szőrrel borítottak. Az évek során a számos ág végül szétterülő, erősen elágazó, majdnem kerek koronát alkot, ami azt a benyomást kelti, hogy a naspolyafa szélesebb, mint amilyen magas. Erősen elágazó és lapos gyökérzetű. A finoman fogazott és nemezszerűen szőrös levelek oválisak és kissé hegyesek, felső oldaluk sötétzöld, alsó részük világosabb. Ősszel a díszes falevelek meleg narancssárgára színeződnek.

A tavaszi levélbontást követően a rövid gallyak csúcsán május és június között fehér és rózsaszín virágok nyílnak. A naspolya virága hasonlít az almafa virágához, de a szirmai nagyobbak, átmérőjük három-öt centiméter is lehet. Önbeporzó, a nyár folyamán a virágaiból kerek, kemény, négy centiméteres gyümölcsök képződnek. Az elszáradt lepellevelek koronaként sorakoznak a termés végében. A gyümölcs héja érdes és aranybarna. A gyümölcsökben öt mag van. Ha fagynak van kitéve, a világos színű gyümölcshús besötétedik és édesebbé válik. Ebben a túlérett állapotban a termések már készen állnak a betakarításra.

Mérgező-e a naspolya?

A Mespilus germanica termése ehető. Éretlen állapotban azonban a gyümölcsök kemények és keserűek, meglehet, ebből származik az a téveszme, hogy a fa gyümölcse esetleg mérgező lehet. Ezért csak teljesen érett állapotban ajánlott fogyasztani őket. Termését (magjai miatt) nem tanácsos nagy mennyiségben fogyasztani.

A legnépszerűbb naspolya fajták

A Mespilus germanica vadon élő változatán túl számos termesztett fajta létezik, amelyek formájukban és gyümölcsük méretében különböznek egymástól.

  • A „Nagy holland” naspolya nevéhez hűen az egyik legnagyobbra növő fajta. Ez egy igen régi, nagy termőképességű fajta, amelynek méretes, kerekded gyümölcsei vannak. A növény kifejezetten erőteljes babérszerű leveleiről ismerhető fel.
  • A „Macrocarpa” naspolya is különösen nagy termést hoz, a növény pedig elérheti a 1,5-4 méteres magasságot is.
  • A nagy termőképességű „Iranian” fajta korai érésű gyümölcsöket hoz, amelyek kiválóan alkalmasak arra, hogy frissen fogyasszuk őket.
  • A „Royal” medlar fajtának valamivel kisebbek a termései. A gyümölcsök hosszúkásak vagy kifejezetten ovális alakúak és édes, krémes húsúak. Ez a naspolyafa közepesen magasra nő és szépen bokrosodik.
  • A „Nottingham” az egyik legismertebb fajta. Jóízű, kisebb gyümölcsöket hoz. Ez egy lombhullató fa, amely a többi fajtánál magasabbra nő.

Jó tanácsok a naspolya ültetéséhez

  • A naspolyafa napos és félárnyékos helyen is jól érzi magát, feltéve, hogy a növény szélvédett helyen áll.
  • A naspolya a jó vízelvezetésű, enyhén savanyú, alacsony mésztartalmú talajt kedveli.
  • A fiatal fákat késő ősszel vagy télen ültessük el, hogy erős gyökereket tudjanak növeszteni, és a következő tavasszal már jól fejlődhessenek.
  • A naspolya az év során bármikor cserépbe ültethető.
  • Ha egyszerre több naspolyát akar elültetni, hogy sövényt hozzon létre belőlük, ültesse őket egymástól egy méter távolságra. A sövény előnye, hogy a fák egymást támogatják, és így kevésbé vannak kitéve a szélkároknak.
  • Karózza ki a fiatal naspolyafákat, hogy megadja nekik a szükséges támasztékot.
  • A naspolya csak korlátozottan nevelhető cserépben. A növénynek sok helyre van szüksége a gyökérzete optimális fejlődéséhez, ezért kellőképpen nagy cserépbe kell ültetni. Használjon tőzegmentes, tápanyagban gazdag virágföldet a cserépben nevelt naspolyákhoz.

A naspolya gondozása: mire kell odafigyelni?

Kevés gondozást igénylő díszgyümölcsfa, amely rendkívül szívós. A megfelelő helyen, megfelelő talajviszonyok mellett termesztve akár több évtizeden át is életben maradhat.

A naspolya trágyázása és öntözése

  • Az ültetés után rendszeresen öntözze a naspolyát. Ne hagyja, hogy az újonnan ültetett fa talaja teljesen kiszáradjon.
  • Az ültetés után két-három hónappal egy kevés műtrágyát juttasson a földbe, hogy a fiatal növények egészségesen és erőteljesen növekedhessenek. Ideális bármilyen lassú felszívódású növénytáp, de alternatívaként használhat csontlisztet is.
  • Az idősebb, már meggyökeresedett fáknak általában nincs szükségük műtrágyára, és már nem is kell őket rendszeresen öntözni. Hosszabb szárazság idején azonban időnként adjon vizet a naspolyának.

A fa metszése

A fa első metszése után létrejön a növény egységes koronája, így rendszeres metszésre nincs szükség. Csak télen vágja vissza egy kicsit az erősen lelógó és kiálló ágakat. A piacon kapható naspolyát általában erőteljes alanyra (pl. birs vagy galagonya fára) oltják. Előfordul, hogy az alany kihajt, ilyenkor ezeket a hajtásokat el kell távolítani.

Naspolya

A fiatal fák nagyon gyorsan gyümölcsöt hoznak. Annak érdekében, hogy az energiaigényes termések ne károsítsák a fiatalabb növények fejlődését, nyáron, az első  évben vágjuk le ezeket az apró gyümölcsöket.

Szívós növény?

A naspolya Észak-Európában érzi jól magát, mivel -20 °C-ig ellenáll a hidegnek és a fagynak is. A fiatal naspolyafák azonban még érzékenyek a fagyra; ezért az első években, a tél kezdetén, speciális fehér mészfestékkel fesse be őket. A fehér festék visszaveri a napsugarakat és megakadályozza, hogy a fa kérge megrepedjen. Festékréteg nélkül a fagyos éjszakát követő reggeli napsütés hatására a kéreg a napnak kitett oldalon általában túl gyorsan felmelegszik, míg a naptól elforduló oldal fagyott marad, ami gyakran törzskárosodáshoz vezet.

A naspolya szaporítása

A naspolya többféleképpen szaporítható. Először is, magjait el lehet vetni. Vegye ki a magokat a termésből, ügyelve arra, hogy a gyümölcshúst eltávolítsa. A magokat közvetlenül a szabadföldbe vetheti, vagy beltéren, magtartó edényben, 15 és 20 °C közötti hőmérsékleten nevelheti. A csírázáshoz a magvaknak hidegre van szükségük. Ehhez a magokat néhány napra tegyük a hűtőszekrénybe 5° C körüli hőmérsékletre. Ezután töltse meg a vetőedényeket komposzttal (valamilyen tőzegmentes bio fűszernövény- és palántakomposzttal), és helyezze a magokat körülbelül két centiméter mélyre. A talajt mindig tartsa nedvesen. Ezzel a módszerrel a fáknak hosszú időbe telik, amíg eléggé kifejlődnek, hogy meghozzák az első terméseiket.

A magról történő termesztésnél gyorsabb és megbízhatóbb módszer a dugványozással történő szaporítás. Ehhez vágjon le a naspolyafáról körülbelül 10-15 cm hosszú, egyéves, alig fásodó hajtásokat. Az alsó leveleket távolítsa el, meghagyva a felső levélpárt. A hajtást ferdén vágja le úgy, hogy a lehető legnagyobb legyen a terület, ahol új gyökerek képződhetnek, és helyezze őket komposzttal teli cserépbe. Tartsa nedvesen a talajt, a cserepet tegye világos helyre, de a közvetlen napfénytől védve. Amint a dugványok gyökeret eresztettek, tavasszal ültesse át őket nagyobb cserepekbe vagy a szabadba. Mivel a faiskolákban kapható termesztett formákat általában erős gyökérzetű alanyokra oltják, a magról vagy dugványról szaporított növények kisebb termést hozhatnak.

Nem árt, ha tudja: A naspolya dugványozással történő szaporítása megbízhatóbb és gyorsabb módszer, mint a magvetéssel történő szaporítás.

A naspolya betakarítása és felhasználása

A C-vitamin és más tápanyagok mellett a gyümölcs sok csersavat tartalmaz, amely éretlen állapotában kesernyés ízt okozhat. A késő őszi első fagyok hatására a gyümölcs puha és édes lesz, és készen áll a betakarításra. Alternatív megoldásként szedje le az éretlen gyümölcsöket, és tegye őket egy napra a fagyasztóba, hogy beindítsa az érési folyamatot.

Az érett, puha naspolyákból ízletes zselék, lekvárok és gyümölcslevek készíthetők. Aromás gyümölcsbőr is készíthető belőle. Különféle sütemények, gombócok és egyéb desszertek is nagyszerű ízűek lehetnek egy kis naspolya-kompóttal körítve.

Ha a madarakat is szeretné megkínálni egy kis édes nassolnivalóval, betakarításkor ne feledkezzen meg arról, hogy meghagyjon néhány naspolyát. Ez nemcsak a madaraknak nyújt táplálékot, hanem virágai a méhek és más rovarok számára is értékes táplálékforrást jelentenek.

Ne feledje: Amikor már elég érett ahhoz, hogy megehessük, általában a kökény és a csipkebogyó is betakarítható. Ezekben a gyümölcsökben egy dolog közös: miután fagynak vannak kitéve, a sejtfalak pusztulása miatt a gyümölcs érését követően erjedésnek indulnak. Ez ugyan jelentősen megnöveli az édes ízüket, ugyanakkor a gyümölcsök ettől kezdve rendkívül hajlamossá válnak a rothadásra.

Forrás: https://plantura.garden/uk/fruits/medlar/medlar-overview

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Miért ne hagyjuk a leveleket a diófa alatt?

2024. november 24. 10:10

A juglon a diófa különböző részeiben, így például a levelekben, a termésben és a gyökerekben is megtalálható.

Hogyan alkalmazzunk algakivonatokat a kertben, és miért érdemes használni?

2024. november 24. 05:40

Az algákban közel 100 féle bioaktív alkotóelem van, melyeket a termesztésre szánt növények is hasznosítani tudnak.

Miért sárgul el télen a vízipálma?

2024. november 23. 05:40

Őszre vissza kell vinnünk a vízipálmát a lakásba. Ott viszont hamar elkezd sárgulni. De mi okozza?

Hogyan kell téliesíteni a kerti csapot?

2024. november 22. 06:40

A kemény fagyok beállta előtt téliesíteni szükséges a kerti csapot. Ha nem végezzük el, akkor sok extraköltséget és bosszúságot fog okozni.

Nyár végi teendők a kertben

2023. augusztus 21. 13:40

Bár nem járnak hűvös szelek, legalábbis akkor, mikor a cikket írom, de bizony vége van a nyárnak. Ezzel együtt pedig számos teendő vár a kertek tulajdonosaira.

Üvegházi brokkolitermesztés

2022. július 30. 07:34

A zöld színű „koronaékszer”, vagyis a brokkoli egy példaértékű élelmiszer.

Amit az évelő őszirózsa termesztéséről és gondozásáról tudni kell

2022. augusztus 28. 07:36

Az anyatermészet egyik legkegyetlenebb fricskája az, hogy a kertészeti szezon legideálisabb időjárása egybeesik a legtöbb virágzó növényfaj hervadásával.

Vetőmagok tárolása a hosszú távú magtakarékosság jegyében

2022. augusztus 26. 06:32

Az alábbiakban összegyűjtöttük azokat a tudnivalókat, amelyeket érdemes szem előtt tartania, ha azt akarja, hogy sokáig elálljanak a vetőmagjai.