Házikert
Házikert

Száraz és árnyékos kertek növényei

Száraz és árnyékos kertek növényei

Agrofórum Online

A legtöbben olyan kertről álmodunk, melyben rengeteg növény növekedik, kellemes a mikroklíma, van elegendő fény és ugyanúgy van árnyék is. Ehhez képest az elmúlt években egy aszályosabb és szárazabb levegőjű kertünk lett és az a kevés árnyékot adó növény is sínylődik. A megváltozott időjáráshoz a kertet is alakítani, formálni, javítgatni kell.

Mikor lesz árnyékos egy kert?

Egy növény nem növény és egy fával sem lesz árnyékos a kertünk. Ahhoz, hogy tényleg árnyékos kertet építhessünk magunknak, ismerni kell a nap járását, a szélirányt is, és többrétegű kertet kell kialakítani, nem elég 1-1 fát elültetni. Az egész kertre egy nagyra nőtt rendszerként kell tekinteni, melybe tartoznak az egynyáriak, évelők, cserjék, bokrok és a fák is, melyek között a lombhullatók és az örökzöldek is fontos helyet foglalnak el.

A rendszerben mindnek helye van és a valódi árnyékos kerthez mindegyik kell. Ha csak pár fával próbáljuk ezt megoldani, akkor inkább csak félárnyékos kertig jutunk.

A száraz kert valóban probléma?

Nekem, aki a homoksivatag közepén lakik, vagyis a Homokhátság azon részén, ahol tényleg a tengerparti föveny típusú homok a talajt jelentő „képződmény”, akkor azt mondom, hogy eleinte igazi kihívás volt, még szakemberként is. Az Alföld amúgy is a száraz és aszályos helyek közé tartozik, és egy száraz kert azért adja fel a leckét, mert bár gyűjthetünk esővizet, itt az eső is olyan kevés, hogy szinte észre sem vesszük. Ilyenkor a sivatagibb jellegű, víztározós növények felé érdemes elmenni úgy, hogy fokozatosan tesszük árnyékosabbá is a kertet, így egy dinamikus változás is jelen van a kertben folyamatosan.

Milyen növényeket tegyünk árnyékba?

A magyar nevek sokszor nagyon beszédesek. Az árnyékliliomok tipikusan az árnyékkedvelők közé tartoznak, így jó alsó növényszintet lehet velük alkotni. Egy meténg is ide tartozik, mely még a diófák alatt is szépen fejlődik, gyenge homoktalajon is.

Emellett az erdei pajzsikák, tiszafák örökzöldként, közöttük az évelő díszcsicsóka (Helinathus) is jó kombináció lesz.

Sokan a loncokat napos helyre ültetik, de az a helyzet, hogy árnyékos vagy félárnyékos helyen sokkal jobban fejlődnek, ráadásul pergolákra is felfuttathatók, ami külön értéke egy olyan kertben, ahol árnyékos helyeket kell tudni kialakítani a meglévők mellé.

De mi a helyzet a szárazsággal?

Az első és a legfontosabb, hogy a talajt fedjük le: mulcsozzunk, főleg növényi alapon és ne kavicsburkolatot szórjunk az amúgy is napsütötte és száraz talaj tetejére, mert még jobban fokozni fogja a kiszárító hatást.

A fenyőkéreg és más kéreg alapú mulcsok pont ezért praktikusak, mert a nedvességet a talajban tudják tartani.

Száraz kertekbe nem csak kaktuszok közül válogathatunk! Sokan ezért kezdenek el medvetalpkaktuszt ültetni és agávét, mert itt bizony csak az marad meg. Viszont a tapasztalat az, hogy számos pozsgás növény, a varjúhájaktól egészen a kövirózsákig szép sziklakertet alakítanak ki. Emellett a sziklagyepek növényei közül is választhatunk díszfüveket, vízpartimitátor növényeket, mint a sásliliomok, vagy akár tehetünk szappanfűfélékből is virágzó foltokat a kertbe. Ugyanígy a szegfűfélék, az ajuga, a színes virágzatú cickafarkok szintén jó párosítások évelő ágyakba.

Emellett ott van a lehetőség, hogy fokozatosan árnyékosítsuk és ezzel együtt a párát is visszatartsuk a talajban. Ültessünk kisebb virágzó cserjéket, mint a kékszakáll, nagyobb levelű évelőket, mint a bíbor kasvirág vagy a majdnem mindent kibíró rozmaring. Minél dúsabb növényzetet tudunk beültetni már indításképp, annál nagyobb esély van rá, hogy a szárazságigényes növények mellett elkezdhetünk már kicsit kikacsintgatni a nedvességet jobban igénylők felé is majd.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan lehet átültetni az idősebb fákat és cserjéket?

2024. július 4. 12:10

Van, hogy a nagyobb fákat legalábbis érdemesebb megpróbálni átültetni, mint a jelenlegi helyükön hagyni. A feladat azonban nem egyszerű.

Egy kicsi kert is lehet növényzetben gazdag és színes

2024. július 2. 05:40

Hogyan lehet játszani a terekkel és mitől lesz biodiverz egy olyan kert is, mely alig két ágyásból áll? Nézzünk egy esettanulmányt, hogy mi hogyan oldottuk meg!

Hidrovetés, a leghatékonyabb füvesítő módszer

2024. június 30. 16:10

Első blikkre úgy tűnhet, mintha egy kerti slagból zöld festékkel permeteznék be az utcafrontokon futó földterületeket, kvázi egyfajta műfüvet utánozva ezzel. Ám ez nem festék, hanem valódi fűmag, és a bepermetezett helyeken nem sokkal ezután elképesztő pázsit nő!

Fűszernövények a kertben: ültessük őket júliusban!

2024. június 30. 12:10

A július általában nem az ültetés ideje. Viszont fűszernövények telepítéséhez éppen ideális, hiszen ekkor fejlődnek a legjobban.

Metszés tavasztól télig IV. rész – mit metsszünk ősszel?

2019. október 2. 04:38

Naptárunkhoz tökéletesen igazodva érkezett meg idén az ősz. Szeptember első napjaiban jobban lehűltek az éjszakák, és a nyári tűző nap heve is egyszerre alábbhagyott. Mostanra már megcsípte az első dér a csipkebogyót, a színes falevelek pedig hűvös szellőn vitorláznak. Növényeink elkezdték felkészülésüket a nyugalmas téli hónapokra. Mi pedig az őszi metszési időszakra készítjük a metszőollókat.

Mikor és hogyan szaporítsuk a muskátlit?

2020. augusztus 24. 09:44

Mikor és hogyan szaporíthatom a muskátlit?

Akár duplájára is növelhető a magyar kertészeti ágazat kibocsátása

2018. március 5. 08:16

Az évi közel 2,5 millió tonna átlagos zöldség-, gyümölcstermés akár 1 millió tonnával lenne növelhető az agrárkamara országos osztályvezetője szerint.

Apró, fehér, lepkeszerű rovarok károsítják a lakásban nevelt növényeket. Mit tehetünk ellenük?

2019. március 21. 09:14

K. Lászlóné kérdése: Lakásunkban apró, éppen csak látható, fehér, lepkeszerű repülő rovarokat vettem észre. Szeretnék ellenük védekezni, mielőtt mindegyik növényemet megfertőzik. Mit tudok tenni ellenük?