15℃ 6℃
május 9. Gergely, Katinka, Alberta, Édua
Házikert

Tápanyagozási kérdések a nyár eleji veteményben

Agrofórum Online

A növények tápanyagutánpótlása nélkül elég nehéz termelni, ezt azt gondolom sokan tudjuk és el is fogadjuk. Talajaink eléggé ki vannak már zsarolva, sokszor a szakszerűtlen talajműveléssel és a nem megfelelő táplálással is rontunk a helyzeten. A tápanyagok utánpótlása nem egy olyan folyamat, amelyet gondolkodás nélkül lehet végezni, sokösszetevős, sokszor hozzáértést igénylő dolog. De magunk is megtanulhatjuk és most a nyár elején is már alkalmazhatjuk új tudásunkat.

A gyökeresedés és a foszfor

A frissen kiültetésre kerülő palántáknak elsőként nemcsak a napfénnyel (természetes fénnyel) kell megbírkózni, hanem az új helyen való beilleszkedéssel is. Gondolunk itt az időjárási viszontagságok mellett a gyökeredesére is. A megfelelő gyökeresedés a kulcsa: egy palánta képes lesz-e egészséges növényként növekedni és majd virágozni és teremni.

A gyökeresedéshez foszforra van szüksége, mint tápelem, így érdemes foszfortúlsúlyos tápanyaggal ellátni vagy külön lombtrágyában is akár felvehetővé tenni a növények számára. Sok készítmény van már, mely akár beöntözésre, akár kipermetezve lombtrágyának is alkalmas. A foszforhiány tünetei nem feltétlen a talajban levő foszfor hiányára utal, hanem sok esetben (melyet az időjárás idéz elő többek között) relavít foszforhiány van csak. Ez azt is jelenti, hogy a talajban ugyan van foszfor, de nem felvehető valamiért a növény számára. Ezt okozhatja a hőmérséklet nem optimális megléte, de akár a talaj (vagy az öntözővíz) pH-ja is. A foszfort a legjobban a pH 6-7.5 értékek között tudják növényeink legjobban felvenni.

Elrúgja a bimbókat a paprika?

A kérdést kiterjeszthetnénk sok más növényfajra is, a napokban igen sokan a cukkininél, más tökféléknél, uborkánál is ugyanezt kérdezték. A bór stimulálja a generatív folyamatokat. A bórhiány egyik tipikus tünete a rengeteg elhullajtott virágbimbó és bekötés nélküli palánta. A bór a pollentömlő hajtását és fejlődését segíti, fokozza a sejtfal stabilitását. Hiányában csökken a megtermékenyülés, akadályozott a kötődés. Esszenciális mikroelem lévén jelenléte valamennyi kultúra számára létfontosságú, különös tekintettel a szőlő- és gyümölcskultúrákra, az olajos növényekre és az egyes zöldségfélékre, mint a fent említett paprika vagy akár a kabakosok.

A bórt a legegyszerűbben lombon keresztül tudjuk pótolni, mert akkor kizárjuk a talajból való felvehetetlenség problémakörét is.

A kálium és a nitrogén

Akár a kálium, akár a nitrogén hiányzik, mindkét esetben egyenlőtlen, aránytalan lesz a fejlődés vagy akár meg is torpannak kedvenc növényeink. A kálium rengeteg biológiai folyamatot szabályoz jelenlétével, gondoljunk akár egy paprikánál a magházpenészesedésre vagy akár az élettel teli növekedésre. Míg a káliumot szintén lombon keresztül a legpraktikusabb kijuttatni, addig a nitrogénre számos más lehetőségünk is van, akár biogazdálkodásban, akár konvencionális vagy integrált növényvédelmi szemléletben gazdálkodunk a kiskertben. A nitrogén sok növényi ázalékkal is eredményesen pótolatjuk és ha nyitottak vagyunk az új dolgokra, akkor a csalánlé mellé bátran beilleszthetünk más növényi ázalékokat is, hiszen egy porcsinkeserűfű nemcsak dús nitrogénben, de rendkívül sok Omega-3 zsírsavat tartalmaz, melyre a talajnak is ugyanúgy szüksége van, mint nekünk embereknek.

Tavaszi kert gondozása: eszközök és trendek

2025. május 8. 14:10

Szakértők szerint egy 30-100 négyzetméteres kis konyhakertet már heti néhány óra munkával szépen karban lehet tartani.

Tiszafa: sokan félnek tőle, pedig értékes örökzöld

2025. május 8. 05:40

Érdemes közelebbről megismerkedni a tiszafával, ezzel a különleges örökzölddel, mert sok előnyös tulajdonsága révén kincs lehet a kertjében.

Vadnövények, melyek díszértékkel is bírnak

2025. május 7. 05:40

A vadnövények nemcsak szépek, de ellenállók, alkalmazkodók, ráadásul az ökológiai egyensúly megőrzésében is fontos szerepet játszanak.

Páfrány ültetése: üde zöld oázis az árnyékban

2025. május 6. 11:10

A páfrányok megfelelő fejlődéséhez fontos az optimális ültetési időpont, a kedvező talajtípus és az ideális környezet kiválasztása.

Startert a zöldségfélék alá is!

2022. február 12. 15:36

A zöldségfélék szaporítási ideje (vetés, ültetés, dugványozás) néhány kivételtől eltekintve tavasszal van, eltér több fontos és jelentős szántóföldi növényétől, ebből adódóan a trágyák elosztása, a tápanyag-kijuttatás időzítése is más.

Úttörő kertészeti műtrágyák: „A megtérüléshez a technológiából kell több, nem az inputanyagból!”

2021. február 17. 19:17

Mindegy, hogy a népszerű kertészeti kultúrák újbóli elültetéséről van szó, vagy már növekedésben lévők folyamatos táplálásáról, a jövedelmezőség nyitja a tápanyag-utánpótlásban ma már nem a mennyiség, hanem a minőség.

Májusi teendők a szántóföldön

2024. május 2. 05:40

Minden lombtrágyavásárlás előtt érdemes és szükséges pár percet rászánni, ami a különböző termékek hatóanyag és ár információinak összehasonlításához kell, elkerülve azokat a csapdákat, amelyeket csak a termék árának vagy hektárköltségének a feltétel nélküli elfogadása okoz.

A napraforgó helyes tápanyagellátása

2018. május 29. 08:14

A napraforgó hazánkban az olajipari növények közül leginkább elterjedt és termesztett növény. Jó tápanyaghasznosító képessége miatt gyakran kerülhet számára nem túl optimális termőhelyi körülmények közé.