Házikert
Házikert

Téli öntözési tippek – a fákhoz

Téli öntözési tippek – a fákhoz

Agrofórum Online

Bár télen a fák nyugalmi állapotban vannak, a hideg és a szárazság ellen nem képesek felvértezni magukat. A fák évről évre megtapasztalják a zord időjárás okozta stresszt – bár ez nem mindig látszik meg rajtuk –, de általában a vízhiány okozza számukra a legnagyobb károkat. Ha ugyanis száraz gyökerekkel vágnak neki a télnek, az tavasszal komoly gondokat okozhat a fáknak.

Bár odakint szürkeség és télies hideg van, a fáknak akkor is szükségük van Önre. A hosszú, száraz időszakok vízpótlás nélkül károsíthatják a gyökereket és elpusztíthatják a fákat. Bár tavasszal egészségesnek tűnhetnek, a télen legyengült fák a nyár folyamán általában elhalnak.

Kövesse az alábbi tippjeinket, hogy a fái biztosan túléljék a telet, és egész évben egészségesek maradjanak.

Öntözés a tél folyamán

Az ősz folyamán, az első talajmenti fagyokig (ami általában október végén vagy novemberben következik be) rendszeresen öntözze a fákat. Miután a talaj megfagy, a téli hónapok során továbbra is figyelje az időjárási viszonyokat.

Mikor kell öntözni?

A víz szigetelőanyagként viselkedik mind a fa, mind a talaj szempontjából. A nedvesen tartott talaj melegebb marad; hasonlóképpen a vízzel telt növényi sejtek is kevésbé lesznek érzékenyek a hideg okozta károkra.

A nyugalmi állapotban lévő fákat nem kell olyan gyakran öntözni, mint a vegetációs időszakban lévő társaikat. Amennyiben nincs vagy alig van hótakaró és kevés a csapadék, tervezze úgy, hogy havonta egy-két alkalommal locsolja meg a fákat, amíg tavasszal azok el nem kezdenek lombot hozni. Ha a helyszín különösen szeles, a fáknak több vízre lehet szükségük. Amint tavasszal felenged a talaj, folytathatja a megszokott öntözési ütemtervet.

Csak akkor öntözzön, ha a hőmérséklet 4 C fok felett van, és a fák közelében nincs hó vagy jég a talajon. Öntözze meg korán a fáit, hogy azoknak legyen idejük felszívni a vizet, mielőtt éjszaka újra csökkenni kezdene a hőmérséklet.

A fák lassan és mélyről szívják fel a vizet. Az újonnan ültetett fák gyakrabban igényelnek öntözést. A talaj nedvességtartalmát úgy ellenőrizheti, hogy egy kerti ásót kb. 5 cm mélyen a talajba szúr, majd a lapátot előre-hátra mozgatja, hogy egy keskeny árkot alakítson ki. Ezután az ujjával megérinti a talajt. Ha az tapintásra nedves, akkor nincs szükség vízre.

Ügyeljen arra, hogy a vizet egészen a fa gyökereinek széléig locsolja. A legtöbb felnőtt fa gyökérzete a magasságával megegyező mértékben terül el. Amennyiben lehetséges, mélyen öntözze meg a fát locsoló slaggal, örökzöld fa öntözése esetén pedig kerülje a lombozatra történő vízpermetezést.

Mulcsozás

A mulcsozás az egyik legjobb dolog, amit a tél beállta előtt a fákért tehet. Ha ősszel egy réteg szerves mulcsot helyez el, az megvédi a talajt a nedvességveszteségtől, és segít szabályozni a talaj hőmérsékletét a tél folyamán.

A fagynak és olvadásnak jobban kitett ültetési helyeken hajlamos a talaj megrepedezni, ami kiszáríthatja a fák gyökereit. A mulcs takaróként működik, és megakadályozhatja ezt a fajta károsodást.

A fiatal fák öntözése

A fiatal vagy újonnan ültetett fák sokkal érzékenyebbek a téli hónapokban bekövetkező szárazság okozta károkra. Gondoskodjon arról, hogy nyáron és ősszel a talajmenti fagyokig beálltáig alaposan meglocsolja őket, és télen, amikor nem esik a hó, néhány hetente vizet adjon nekik.

Örökzöldek

Az örökzöld fák a száraz téli levegő hatására a tűleveleiken keresztül vizet veszítenek, ezért a téli szezonban több elraktározott vízre van szükségük ahhoz, hogy ezt pótolni tudják. A hideg, száraz szelek gyorsabban képesek elvonni a vizet az örökzöld fákból, mint ahogy a gyökereik fel tudják szívni azt. Ezért különösen fontos, hogy ősszel elegendő vízkészletet biztosítsunk ezeknek a növényeknek, és a téli száraz időszakokban is rendszeresen megöntözzük őket.

Bár ellentmondásosnak tűnhet, hogy elővegyük a locsolókannát, amikor minden barna és szürke körülöttünk, mégis létfontosságú, hogy fáinkat életben tartsuk és megőrizzük az egészségüket. Ne hanyagolja el a fáit ezen a télen se. Folytassa az öntözésüket, és meglátja, hogy tavasszal csodaszép látványukkal hálálják majd meg.

A cikket fordította: Ordódy Eszter

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan lehet átültetni az idősebb fákat és cserjéket?

2024. július 4. 12:10

Van, hogy a nagyobb fákat legalábbis érdemesebb megpróbálni átültetni, mint a jelenlegi helyükön hagyni. A feladat azonban nem egyszerű.

Egy kicsi kert is lehet növényzetben gazdag és színes

2024. július 2. 05:40

Hogyan lehet játszani a terekkel és mitől lesz biodiverz egy olyan kert is, mely alig két ágyásból áll? Nézzünk egy esettanulmányt, hogy mi hogyan oldottuk meg!

Hidrovetés, a leghatékonyabb füvesítő módszer

2024. június 30. 16:10

Első blikkre úgy tűnhet, mintha egy kerti slagból zöld festékkel permeteznék be az utcafrontokon futó földterületeket, kvázi egyfajta műfüvet utánozva ezzel. Ám ez nem festék, hanem valódi fűmag, és a bepermetezett helyeken nem sokkal ezután elképesztő pázsit nő!

Fűszernövények a kertben: ültessük őket júliusban!

2024. június 30. 12:10

A július általában nem az ültetés ideje. Viszont fűszernövények telepítéséhez éppen ideális, hiszen ekkor fejlődnek a legjobban.

Egy tanulmány előrejelzi a létfontosságú mezőgazdasági víztartó rétegek jövőbeli vízszintjét

2023. április 27. 10:00

Ha a jelenlegi öntözési trendek folytatódnak, a kansasi Magas-síksági víztartó rétegben tárolt talajvíz 69 százaléka 50 éven belül kimerül.

Hajtatott fejes saláta víz-, talaj- és tápanyagigénye, öntözése és trágyázása, I.

2024. január 12. 10:10

A hajtatott primőröket szokásos felosztani hőmérsékleti igényük szerint melegigényesekre (paprika, paradicsom, uborka, padlizsán és sárgadinnye) és alacsony hőmérsékletet jobban tűrőkre (hónapos retek, káposztafélék és levélzöldségek). Ilyen formában történő felosztás nemcsak környezeti igényük esetében helytálló, sok vonatkozásban a termeszthetőségükre is igaz.

Az agglegénypálma tényleg mindent kibír?

2023. február 5. 04:37

Valós az a megállapítás, miszerint az agglegénypálma mindent kibír? Tényleg beéri ez a növény minimális törődéssel?

Miért nem csírázott még ki a március közepén ültetett burgonyagumó?

2023. május 1. 04:39

Március közepén ültettem el a burgonyagumókat. Miért nem csíráztak még ki? Kezdek aggódni, hogy idén nem lesz krumplitermésünk.