Házikert

Tippek kánikula idejére, amiket a kertben használhatunk

Agrofórum Online

Most, hogy itt van az igazi nyári kánikula, a kertben is másképp kell dolgozni, és kicsit át kell formáljuk a kertről alkotott gondolatunkat. Tippek következnek kánikula idejére, hogy a kert újra örömhely legyen.

A kertről sokáig azt gondoltuk, hogy csak a dizájn a fontos és egyfajta presztízskérdés a kertünk. De ezek mind az egó játékai és az utóbbi években már kezd megfordulni a kocka: elkezdett végre fontos lenni az ökológia is a dizájn mellett. A kánikula idejére vonatkozó tippek között is inkább a fenntartható kert és az ember kapcsolata a fő vezérszál, így nyitott szívvel és nyitott elmével kell(ene) olvasni most ezt az írásomat.

Fásítsunk, de ne ész nélkül!

Mindig csak azt halljuk, hogy fásítsunk, fásítsunk. Ezzel nem is lenne baj, csak a hogyan egy nagyon fontos kérdés. Ha megfelelő fafajokkal állunk neki, amik a mi kertünkhöz, kertünk talajához, helyi mikroklímához igazodnak, akkor nagyszerűen járunk el. De ha a dizájn oldalról fogjuk csak meg és pálmafáktól kezdve a hazai klímához egyáltalán nem illeszkedő fafajokkal dolgozunk, akkor tévúton járunk. Hosszútávon biztosan.

Cserjékre ugyanúgy szükség van

Mérges tudok lenni, amikor azt olvasom, hogy csak a fák adják meg a megoldást, mert ez messze nem igaz. A kerti élőlények nagy része nem a lombkoronában húzza meg magát, hanem a cserjeszintben és egyéb búvóhelyeken (pl. rőzsekupacok alatt). Így, ha egy kertben csak a fák és évelők dominálnak, akkor a cserjeszintre is oda kell figyelni. A cserjék szelet is fognak egyébként, és mivel létrejön a klasszikus gyepszint – cserjeszint – lombkoronaszint, így a kerti pára is jobban megmarad, a helyi mikroklíma is javulni fog. 

Tippek kánikula idejére
Heti párszor jól esik a növényzetnek a felülről jövő, úgynevezett frissítő öntözés is (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/locsolas-ontozes-viztomlo-kozelkep-4207906/)

Öntözni csak okosan

Heti párszor jól esik a növényzetnek a felülről jövő, úgynevezett frissítő öntözés is, mert ilyenkor felfrissülnek, a por lejön a levelekről és olyan, mint nekünk egy kis wellness. De alapesetben nagy kánikulában a legjobb, ha helyileg öntözünk, pl. csepegtető öntözőrendszerrel, hiszen így csökken a feleslegesen elpárolgott víz is, kevesebb a vízveszteség öntözéskor. 

Mulcsozzunk és mulcsozzunk!

Tudom, a kavicstenger is divatos, de tegyük félre most ezt az irányzatot, mert ennyiből le is betonozhatnánk a kertet. Ha jól mulcsozunk és megfelelő térállásba ültetjük a növényeket, akkor egy nagyon jól működő rendszert hozunk létre. Erre való a komposzthagyó mulcs is például, ahol mindent nyugodtan az ágyásba lehet szecskázni, ott helyileg fog komposztálódni. A mulcs egy időben csak dekorációs céllal került a kertekbe, majd elkezdték az emberek megismerni a gyomelnyomó képességét is, de mára már ismert a víztartó képessége is. Elegendő vastagságban, egy jó 5-10 cm vastagságnál már szépen megtartja a talajban a vizet, ami nagy aszálykor a növényeknek egy stabil és kiszámítható vízfelvételi lehetőséget fog biztosítani.

Kiemelt kép: Pexels

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Gyakori hibák szobanövények ápolásánál

2024. november 15. 05:40

Még a gyakorlottabb hobbikertészek is követnek el hibákat a szobanövények ápolásánál. Nehéz az összes hibalehetőséget összeszedni, de a leggyakoribbakra minden válasz benne lesz ebben a cikkben, amivel már eredményesebb lesz a szobakertészkedés.

A bromélia megfelelő teleltetése – baj, ha vizenyős foltok jelennek meg a leveleken

2024. november 14. 08:10

Epifita életmódjuk alkalmassá teszi arra, hogy beltéri növényként neveljük őket, hiszen alkalmazkodtak az alacsony tápanyagszükséglethez.

Így válasszunk növényt sírokra!

2024. november 14. 05:40

Egy sír esetében az is fontos szempont, hogy mivel többnyire nem járunk ki pár naponta a temetőbe, olyan növényeket érdemes választani, melyeknek nem okoz gondot a szárazság, netán a tűző nap.

Sürgős tennivalók a kertben, még a tél beállta előtt

2024. november 13. 14:40

Mindezt pár nap, így akár egy hétvége alatt is el lehet végezni, kiváltképp, ha jó idő van, ezért érdemes kesztyűt húzni és megtenni, amit még meg kell tennünk odakint.

Mikor kelnek ki a kertbe elvetett zöldségmagok?

2023. április 10. 04:36

Kérem szíves válaszukat: mikor kelnek ki a kertbe elvetett zöldségmagok?

Mi a leghatékonyabb védekezési technológia körte-levélbolha ellen?

2019. február 27. 04:44

B. Attila kérdése: Mi a leghatékonyabb védekezési technológia körte-levélbolha ellen?

Mi okozza a fenyők tömeges pusztulását?

2019. január 31. 09:37

É. Zoltán kérdése: A tél beálltával egyre feltűnőbbé, láthatóvá válnak az elpusztult (kiszáradt) fenyők a környékünkön. Különösen a lucfenyőknél gyakori. Mi okozza a fenyők tömeges pusztulását?

Miért sárgulnak a paprika- és paradicsompalánták levelei?

2023. április 13. 04:38

Miért sárgulhatnak a saját nevelésű paprika- és paradicsompalánták levelei? Mit csinálhattam rosszul?