Házikert

Vadgesztenye vagy szelídgesztenye? Van 4 fontos különbség

Agrofórum Online

Mi a különbség a vadgesztenye és a szelídgesztenye között? Mindkét gesztenye ehető? Íme a négy legfontosabb különbség.

A gesztenye közkedvelt őszi csemege, ám sokan nem tudják, mekkora különbség van a szelídgesztenye és a vadgesztenye között.

Melyik gesztenyét ehetjük meg?
A gesztenyefélék (Castanea) nemzetségébe mintegy tizenkét faj tartozik, köztük a szelídgesztenye, a japán gesztenye (Castanea crenata) és az amerikai gesztenye (Castanea dentata), amelyek mindegyike ehető. Ezzel szemben a vadgesztenye nem a gesztenyefélék családjába, hanem a Szappanfafélék családjába tartozik. Ez nem alkalmas fogyasztásra, lenyelve hányingert, hányást okoz. 

JellemzőVadgesztenyeSzelídgesztenye
Jellegzetessége A termést körülvevő tüskés, bőrszerű tok Kupacsa zöld, sűrűn tövises, szúrós 
EhetőNemIgen
Virágzási időÁprilistól júniusigJúniustól júliusig
VirágFeltűnő, felálló virágkoszorúkFeltűnő, fűzfakéregre emlékeztető virágok
TermésKerek, gömbölyűLapos és szőrös csúcsú
Termés hatásaHányingert okozóEgészséges

Vadgesztenye vs. szelídgesztenye: mi a különbség?
A szelídgesztenyével ellentétben a vadgesztenye nem ehető az emberek és a háziállatok számára, mivel mérgező szaponinokat tartalmaz. A két gesztenyefajta külsőleg is különbözik egymástól. Különbözik a termésük alakja, a terméshéjuk, valamint a leveleik és a virágaik megjelenése is.

Első különbség: a termés
A vadgesztenye és a szelídgesztenye termése valójában már önmagában is elég ahhoz, hogy megkülönböztessük a két gesztenyefajtát. A vadgesztenye termése nagyon gömbölyű alakú. A szelídgesztenye termése ezzel szemben kissé lapított, és a végén hegyesre kúposodik. A szelídgesztenye hegyes végeit gyakran kefeszerű szőrök veszik körül.

Második különbség: a terméshéj
A tüskés héj az egyik legkardinálisabb pont a vad- és az édes gesztenye azonosításakor. Bár első pillantásra a gesztenyék terméshéjai hasonlónak tűnhetnek, közelebbről megvizsgálva egyértelmű különbségeket fedezhetünk fel. A vadgesztenye héja bőrszerű, hegyes, tüskékkel kissé ritkásan borított, míg a szelídgesztenye héját sűrűn borítják a tüskék.

Harmadik különbség: a levelek
A gesztenyefákat a leveleik alapján is meg lehet különböztetni egymástól. A szelídgesztenye fényes, bőrszerű,10–20 cm hosszú lándzsa alakú levelei szúrósan fogazottak. Gyakran karéjosak is. A levél csúcsa keskeny, hegye rövid. A levélnyél hossza 2–5 cm. A levél színe sötétzöld; fiatalon szőrös, később kopasz. Gyakran használják őket dekorációs célokra. A vadgesztenye levelei ezzel szemben átellenesen álló, ujjasan összetett, hosszú nyelűek. 5–9 visszás tojásdad alakú, fűrészes élű levélkéből állnak. A levelek válla elkeskenyedik, a csúcsuk hegyes. 

Negyedik különbség: a virágzás
Ha meg akarjuk állapítani, hogy melyik fa hoz ehető szelídgesztenyét, és melyik vadgesztenyét, akkor tavasszal nézzük meg a virágait. A vadgesztenyefák két-, illetve háromszínű virágai nagy, felálló bugákba állnak össze – ezek miatt a fa dísznövényként különösen népszerű.

A szelídgesztenye hímnős barkavirágzata ezzel szemben nem feltűnő. A két fa virágzási ideje is eltérő. A  vadgesztenye áprilistól júniusig virágzik, míg a szelídgesztenye virágai június és július között jelennek meg.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Akár válogathatunk a télen virágzó növények közül – itt a lista

2024. október 15. 08:10

Hajlamosak vagyunk télen nekikeseredni, mert elfogynak a színek, visszahúzódnak a növények. Pedig bőven van virág a hideg évszakban is. Mutatjuk!

Milyen növények illenek az ablakpárkányra?

2024. október 15. 06:40

Fontos, hogy mindig vegyük figyelembe, melyik ablakunk milyen fekvésű, mennyi napfény jut be rajta, mennyire huzatos, hűvös vagy meleg az a hely, ahová a növényeket tenni akarjuk.

Vigyázzunk a lampionvirággal, hajlamos a terjedésre

2024. október 14. 09:40

A lampionvirág termesztése és felhasználása számos lehetőséget kínál a kertészeti szépségétől kezdve az ízletes, édes gyümölcsökig.

A hortenzia sikeres átteleltetése

2024. október 14. 07:10

A kerti és cserjés hortenzia megfelelő gondozása biztosítja a növények egészségét és szépségét, és a tavaszi virágzást is megalapozza.

Inváziós kártevők: A szelídgesztenye-gubacsdarázs

2018. december 2. 05:33

A szelídgesztenye gubacsdarázs a szelídgesztenye legjelentősebb és legveszélyesebb kártevője által okozott termésveszteség mértéke akár 50-80 %-os is lehet. A megoldást a rezisztens fajták nemesítése jelentheti, illetve a természetes ellenségek betelepítése segíthet a rovar visszaszorításában.

A Dunántúlon terem a legtöbb szelídgesztenye

2018. október 15. 07:40

Az árutermő szelídgesztenye ültetvények területe a SAPS-adatok alapján mindössze 215,5 hektár, az ültetvények elsősorban a nyugat-dunántúli megyékben helyezkednek el.

Ahol a szőlő, ott a szelídgesztenye is

2019. augusztus 19. 18:17

Közeleg az ősz, így néhány hónapon belül megkezdődik az idei gesztenyeszezon. A szelídgesztenye egy finom, sokak által kedvelt eledel, számtalan 5-600 éves gesztenyefa teszi különlegessé Magyarország egyes tájait.

A vadgesztenye valójában mérgező, vigyázzunk vele!

2024. október 3. 09:10

A vadgesztenye az ősz talán legszebb termése, fontos azonban, hogy meg tudjuk különböztetni a szelídgesztenyétől. Mutatjuk, nem bonyolult.