5℃ -4℃
február 21. Eleonóra, Zelmira, Péter
Növénytermesztés
Fizetett tartalom

A cirok egyre vonzóbb alternatíva Magyarországon is, kukorica előtt vagy helyett is vethető

Agrofórum Online

Szárazságtűrő és nagy termőképességű takarmánynövényként a cirok hazánkban is egyre jobban terjed, akár a kukorica kiváltására. Megmutatjuk, hogyan lehet no-till technológiában vetni.

A globális klímaváltozással, felmelegedéssel, Magyarország időjárásának szélsőségesebbé válásával a cirok egyre több növénytermesztő számára válhat vonzó lehetőséggé. Bár a kukoricát valószínűleg nem fogja kiváltani teljesen, ez a nagy termőképességű, afrikai eredeténél fogva kiváló szárazságtűrő-képességű, közepes és gyengébb talajadottságú területeken is jövedelmezően termeszthető szemestakarmánynövény még aszályos körülmények között is jövedelmező tud lenni.

A cirok egységnyi szárazanyag előállításához 40-50 százalékkal kevesebb vizet használ fel, mint a kukorica, amit a levelén és szárán képződő viaszrétegnek köszönhet, hiszen azzal csökkenti a kipárolgást.

A fehér és vörös szemes cirok mellett szemes és steril (mag nélküli) silócirkot termesztenek a magyar gazdák. A szemescirok utóveteménye kukorica vagy bármilyen más tavaszi vetésű növény lehet, de monokultúrában is termeszthető 2-3 évig.

Az alábbi videónkból kiderül, hogyan kell vetni a cirkot no-till technológiában. A talajforgatás elhagyása, a talaj takarása, a takarónövények alkalmazása, valamint a direktvetés mind olyan gyakorlatok, amelyek hozzájárulnak a talajegészség helyreállásához, illetve annak hosszú távú fennmaradásához.

Tamási Péter Vas vármegyei gazdálkodó második éve termeszt cirkot, mert úgy vette észre, hogy a szárazabbá váló klíma miatt egyre kockázatosabb kukoricát vetni. Nincs egyedül ezzel a felismeréssel, hiszen Magyarországon (2022-es adatok szerint) immár közel 40 ezer hektáron foglalkoznak cirokkal, 8–10 t/ha hozamokkal.

No-till technológiánál a direktvetőgép felszínegyengetés nélkül juttatja a földbe a magokat, bár jelen esetben sornyitó tárcsák is segédkeznek a megfelelő eredmény kialakításában. A vetőkocsik nyomóereje 80–100 kg, ami egyenletes vetésmélységet garantál.

Normál esetben gumikerekek tömörítenek a munkagép végén, Tamási Péterék azonban hatékonyabb tömörítőkerekeket alkalmaznak, amely hatékonyabban összenyomja, beomlasztja, bezárja a magárkot. Így nem szárad ki a csíra a legnagyobb forróságban sem. Jelen esetben a magokat 3-4 cm-es mélységbe, a már nedvesebb talajrétegbe vetették.

(Fotó: Bishnu Sarangi/Pixabay)

A Corteva bemutatta 2025-ös portfóliójának új termékeit

2025. február 20. 13:10

A Corteva 2025-ös portfóliójában is magas minőségű vetőmagok, innovatív növényvédelmi és biológiai termékek növekvő választékát kínálja.

RWA: az innováció és a partnerség kéz a kézben jár

2025. február 20. 10:10

Az RWA tíz helyszínen szervezett tavaszi szakmai előadássorozatot. Az interaktív jelleg a gazdálkodók egyéni problémáira is megoldást kínálhatott.

Lehetőségek a napraforgó termesztéstechnológiájának fejlesztésében

2025. február 19. 16:10

A napraforgó 0,9-1,2 millió ha területen termelhető, azaz a vetésterülete 0,2-0,4 millió ha-ral még potenciálisan növelhető.

Miért mostohagyerek a szója Magyarországon, ha már ezerszer bizonyított?

2025. február 14. 08:10

A szója akár 100-200 ezer forinttal alacsonyabb hektáronkénti ráfordítással termeszthető, mint a kukorica.

Ősi gabonanövényben a jövő lehetősége – cirokhibridek a KWS kínálatában

2024. szeptember 20. 12:10

Az őszi és a tavaszi kapásnövények közötti egyensúly megtalálása vagy egy megfelelő vetésforgó kialakítása egyre nagyobb hangsúlyt kap a jövőben.

A cirok jól szerepelt no-till technológiában

2024. november 12. 17:10

Egyre többet hallani a cirokról, mint a jövő alternatív fehérjenövényéről.

Újra emelkednek a güzühalmok

2023. október 5. 11:40

Tavaly szinte egy sem volt, de az idén máris megjelentek az első güzühalmok, vagy más néven güzühordások.

Technológiai váltás, aligha van más jó válasz a klímaváltozásra

2024. szeptember 20. 13:10

Az alkalmazkodás a siker kulcsa, a technológiai szemléletünket az időjáráshoz kell igazítani. Új növényeket kell bevonni a termesztésbe.