Szárazságtűrő és nagy termőképességű takarmánynövényként a cirok hazánkban is egyre jobban terjed, akár a kukorica kiváltására. Megmutatjuk, hogyan lehet no-till technológiában vetni.
A globális klímaváltozással, felmelegedéssel, Magyarország időjárásának szélsőségesebbé válásával a cirok egyre több növénytermesztő számára válhat vonzó lehetőséggé. Bár a kukoricát valószínűleg nem fogja kiváltani teljesen, ez a nagy termőképességű, afrikai eredeténél fogva kiváló szárazságtűrő-képességű, közepes és gyengébb talajadottságú területeken is jövedelmezően termeszthető szemestakarmánynövény még aszályos körülmények között is jövedelmező tud lenni.
A cirok egységnyi szárazanyag előállításához 40-50 százalékkal kevesebb vizet használ fel, mint a kukorica, amit a levelén és szárán képződő viaszrétegnek köszönhet, hiszen azzal csökkenti a kipárolgást.
A fehér és vörös szemes cirok mellett szemes és steril (mag nélküli) silócirkot termesztenek a magyar gazdák. A szemescirok utóveteménye kukorica vagy bármilyen más tavaszi vetésű növény lehet, de monokultúrában is termeszthető 2-3 évig.
Egyszerűen csökkentsd le a vízigényt – a szemes cirok egy új korszakot nyit a modern mezőgazdaságban. Vörös szemű cirok hibridek a KWS kínálatában! Részletekért KATTINTS a képre!
Az alábbi videónkból kiderül, hogyan kell vetni a cirkot no-till technológiában. A talajforgatás elhagyása, a talaj takarása, a takarónövények alkalmazása, valamint a direktvetés mind olyan gyakorlatok, amelyek hozzájárulnak a talajegészség helyreállásához, illetve annak hosszú távú fennmaradásához.
Tamási Péter Vas vármegyei gazdálkodó második éve termeszt cirkot, mert úgy vette észre, hogy a szárazabbá váló klíma miatt egyre kockázatosabb kukoricát vetni. Nincs egyedül ezzel a felismeréssel, hiszen Magyarországon (2022-es adatok szerint) immár közel 40 ezer hektáron foglalkoznak cirokkal, 8–10 t/ha hozamokkal.
No-till technológiánál a direktvetőgép felszínegyengetés nélkül juttatja a földbe a magokat, bár jelen esetben sornyitó tárcsák is segédkeznek a megfelelő eredmény kialakításában. A vetőkocsik nyomóereje 80–100 kg, ami egyenletes vetésmélységet garantál.
Normál esetben gumikerekek tömörítenek a munkagép végén, Tamási Péterék azonban hatékonyabb tömörítőkerekeket alkalmaznak, amely hatékonyabban összenyomja, beomlasztja, bezárja a magárkot. Így nem szárad ki a csíra a legnagyobb forróságban sem. Jelen esetben a magokat 3-4 cm-es mélységbe, a már nedvesebb talajrétegbe vetették.
(Fotó: Bishnu Sarangi/Pixabay)