Növénytermesztés
Fizetett tartalom

A kukorica-gyomirtásról az időjárási szélsőségek közepette

KITE Zrt.

A kukoricatermesztés jövedelmezősége nagyban függ a gyomirtás sikerétől, ezért a herbicidek használata mára már szerves részévé vált a termesztéstechnológiának.

A kukorica-gyomirtás az elmúlt évtizedben a posztemergens kezelések irányába tolódott el, melynek legfőbb oka az, hogy szélsőségessé vált a tavaszi időjárás, folyamatosan csökkent a csapadékos napok száma és az eloszlása kiszámíthatatlanná vált. A szélsőséges csapadékviszonyok miatt a gyomok kelése is elhúzódóvá vált, ami gyakran a posztemergens, késői posztemergens technológiák és a talajhatással rendelkező hatóanyagok használatát helyezte előtérbe.

A KITE Zrt. által forgalmazott Sulcontrol csomag a Sulcotrek, a Tegoplant és a Weed Control készítményeket tartalmazza, melyek kombinációban posztemergensen a kukorica 2 leveles állapotától egészen a 6 leveles állapotáig, a gyomok fenológiájához igazítva rugalmasan kijuttathatók.

Sulcontrol hatása a kezelés után két héttel

A Sulcotrek két hatóanyagot tartalmaz, az egyik a plasztokinon bioszintézis-gátló herbicidek csoportjába (HPPD gátló) tartozó klórmezulon (szulkotrion), mely a plasztokinon bioszintézis gátlásával a fotoszintézis zavarát okozza, jellegzetes tünete a gyomnövények kifehéredése és azt követő gyors pusztulása. A klórmezulon a kukoricára nézve teljes mértékben szelektív. A másik hatóanyag a már jól ismert terbutilazin, mely szintén a fotoszintézist gátolja. A terbutilazin is szelektív a kukoricára, a gyomnövények a kezelést követően rövid idő után sárgulnak, majd elpusztulnak. A klórmezulon és a terbutilazin jól kiegészíti egymás hatását, ami a gyomnövények gyors pusztulását okozza. A terbutilazin talajon keresztüli hatását is meg kell említeni, melyhez 15-20 mm bemosócsapadék szükséges.

Sulcontrol hatása a kontrollhoz mérten

A tankkombináció hatékony a magról kelő egy- és kétszikű gyomnövények ellen, melyet az egyszikűek 1-3 leveles, a kétszikűek 2-4 leveles állapotában kell kijuttatni. A készítmény kiváló hatékonyságot biztosít a kakaslábfű (Echinochloa cruss-galli), muhar (Setaria sp.), vadköles (Panicum miliaceum subsp.ruderale), a kétszikű fajok közül a parlagfű (Ambrosia elatior subsp. elatior), csattanó maszlag (Datura stramonium), szerbtövis fajok (Xanthium sp.), fehér libatop (Chenopoium album), napraforgó árvakelés (Helianthus annuus), varjúmák (Hibiscus trionum) és a szőrös disznóparéj (Amaranthus retroflexus) ellen. Amennyiben a területen évelő gyomok is előfordulnak, pl. mezei acat (Cirsium arvense), célszerű a kombinációt kiegészíteni pl.: Magellan herbiciddel.

A hatóanyagok gyors felszívódásának elősegítése érdekében a gyűjtőcsomag Tegopant SPU permetezőszer-segédanyagot és Weed Control folyékony nitrogénműtrágyát is tartalmaz.

További részletekért forduljon bizalommal szaktanácsadó kollégáinkhoz!

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Az őszi káposztarepce magyarországi termesztéshanyatlása, és ami a háttérben meghúzódik

2025. április 9. 11:10

A repcéhez kötődő magyarországi termesztési hajlandóság hanyatlása egyértelműen a termelésbiztonságot veszélyeztető tényezőkre vezethető vissza.

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

UREUS 46: a hatékonyabb nitrogénhasznosulás érdekében

2025. március 17. 16:10

Az UREUS 46 jelentősen hozzájárul a nitrogénveszteség csökkentéséhez és a tápanyag hasznosulásának növeléséhez.

Hogyan védekezzünk az egyszikű gyomnövények ellen repcében?

2023. március 29. 10:32

Szembesülnünk kell azzal a ténnyel, hogy az éghajlatváltozás hatására hazánkban a csapadékmennyiség eloszlása térben és időben is szélsőségessé vált, az átmeneti évszakok lerövidültek, évjáratonként el is tűntek.

Borszőlő felszín alatti csepegtető öntözése – gyakorlati szemmel

2023. augusztus 1. 15:40

Nem is olyan régen még elképzelhetetlen volt, hogy szőlőt öntözzünk – bármilyen módon –, mára ez a helyzet változni látszik.

4 kérdés és válasz a talajmeszezésről

2021. december 6. 09:59

A növénytermetészben legfontosabb erőforrásunk a talaj. Írásunkban arra keresünk választ, hogyan tudjuk megőrizni és fokozni termőképességét és kiküszöbölni a talajsavanyodás káros hatásait.