27℃ 19℃
július 7. Apollónia, Vilibald, Bene
Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Hogyan védekezzünk az egyszikű gyomnövények ellen repcében?

KITE Zrt.

Szembesülnünk kell azzal a ténnyel, hogy az éghajlatváltozás hatására hazánkban a csapadékmennyiség eloszlása térben és időben is szélsőségessé vált, az átmeneti évszakok lerövidültek, évjáratonként el is tűntek.

Az elmúlt évtizedben gyakorivá vált a száraz, aszályos, meleg őszi időjárás, melynek következtében a T1 és T2 életformájú gyomnövények (nagy széltippan (Apera spica-venti), vagy az árvakelésű gabona) a megszokottól jóval később, csak november elején-közepén keltek ki. A megváltozott körülményekhez a repce gyomirtási technológiában is alkalmazkodnunk kell, ezért a magról kelő és az évelő egyszikű gyomfajok (tarackbúza (Elymus repens), a csillagpázsit (Cynodon dactylon), a parlagi ecsetpázsit (Alopecurus myosuroides) vagy a fenyércirok (Sorghum halepense) ellen a tavaszi posztemergens védekezést javasoljuk Rango szelektív egyszikű gyomirtó szerrel.

A Rango hatóanyaga a quizalofop-P-tefuril, szisztemikus hatású, a tápanyagszállító szöveteken keresztül a tenyészőcsúcs irányába mozog a növényen belül. A kezelést követően 1-2 napon belül az egyszikű gyomok növekedése megáll, 7-10 nap múlva nekrotikus foltok jelennek meg a tenyészőcsúcson, és 2-3 héten belül elpusztul a növény. A Rango szelektív hatású a kétszikű növényekkel szemben, mivel azok a quizalofop-P-tefuril hatóanyagot teljes mértékben képesek lebontani, így biztonsággal használhatjuk a kétszikű kultúrnövények esetében.

A Rango-s kezelést követő 10. napon sárguló gabona árvakelés

A Rango-t az egynyári egyszikű gyomfajok 1-3 leveles korában 0,8-1,0 l/ha, 3-5 leveles korában 1,0-1,2 l/ha, az 5 levelesnél idősebb gyomnövények esetében 1,2-1,5 l/ha dózisban kell kijuttatni. Az árvakelésű búza 1-3 leveles korában 0,6-0,8 l/ha, 3-5 leveles korában 0,8-1,0 l/ha dózisban kell alkalmazni. Az évelő egyszikű gyomok esetében a dózist az adott faj határozza meg: fenyércirok (Sorgum halepense) ellen 1,0-1,5 l/ha, közönséges tarackbúza (Elymus repens) ellen 1,8-2,25 l/ha, csillagpázsit (Cynodon dactylon) esetében 2,0-2,25 l/ha a szükséges szermennyiség.

A készítményt 300 l/ha lémennyiséggel apró cseppek formájában kell kijuttatni. A készítmény fitotoxicitás kockázata miatt más gyomirtó szerrel nem keverhető.

Bővebb információkért keresse bizalommal agronómiai szaktanácsadóinkat!

Megvan a megoldás a repcetermesztés kihívásaira

2025. július 4. 11:10

A repcetermesztés új korszakba lépett: a RAPOOL hibridjei stabil termést és nagyobb rugalmasságot kínálnak a változó körülményekhez.

Hyvido Neo- vírusrezisztens hibrid árpák a Syngenta-tól

2025. július 3. 13:10

A gabonákat támadó vírusok esetében az enyhe telek is közrejátszanak abban, hogy növekszik a vírusnyomás az ősziárpa-állományokban.

Csavarja fel a gabonatermelés hatékonyságát hibridekkel!

2025. július 2. 14:10

Termésstabilitás és precíziós technológia: a nyerő páros.

A repce nem tűnik el, csupán alkalmazkodik

2025. július 1. 18:10

Az utóbbi években az európai repcetermesztés komoly kihívásokkal szembesült. A megoldás a hatékony nemesítésben és technológiában van.

Aktuális és várható környezeti hatások kezelése kalászosban, repcében

2023. március 22. 13:16

Az UPL Hungary Kft. biostimulátorai segítséget nyújtanak, mindemellett ezek mindegyike felhasználható az induló AÖP pályázatban 1 pontot érően.

Keressük a kis káposztalégy nyomait a repcetáblákon!

2021. február 12. 08:20

A repce kártevőiről szóló előző írásban a nagy repcebolha őszi, valamint most is zajló kártételéről volt szó. Ezen a kártevőn kívül van még más faj is, amely közvetlenül befolyásolhatja az állomány áttelelését. Ez a kis vagy tavaszi káposztalégy (Delia radicum).

Hullámzó kereskedést lehetett látni a terménypiacokon

2023. február 17. 08:03

A gabonapiacokat az a kérdés tartotta lázban, hogy meghosszabbítják-e az ukrán gabonaexportra vonatkozó biztonságos szállítást garantáló megállapodást.

Kisebb napraforgó-, de nagyobb repcetermés lehet az EU-ban

2022. szeptember 8. 07:37

A napraforgómag és a szójabab esetében az elmúlt hetek rendkívül meleg, száraz időjárása csökkentette a terméspotenciált a legtöbb jelentős európai termelő országban.