Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Megbízható kukoricahibridet választhatunk – évjáratot nem

Syngenta

A 2024-es kukoricaszezon ismét bebizonyította a kukoricatermesztési technológiák átgondolását és az ehhez legjobban alkalmazkodó hibridválasztás fontosságát.

Egy kukoricahibrid választásánál ma már a gyakorlati döntést sok tényező együttes mérlegelésével valósítjuk meg. Érdemes kicsit ezt a témát körbejárni.

Ha a termésbiztonságra való törekvést vesszük figyelembe, a vetésszerkezetünkbe is hatékony lépéseket eszközölhetünk, melyek pótlólagos ráfordítást nem igényelnek, mégis a teljes átlagot, a szezon végi eredményességünket alapvetően befolyásolhatják pozitív irányba még aszályos években is!

A Syngenta nyújtotta komplex növényvédelmi megoldások tompították az idei év negatív környezeti hatásait, megbízható termést lehetővé téve:

– talajfertőtlenítés Force 1.5 Gvel,

– korai gyomkikapcsolás a széles spektrumú gyomirtó szereinkkel,

– virágzás előtti stressztompítás a Quantis-szal,

– nitrogénellátás hatékony és környezetkímélő biológiai módszer (Vixeran) alkalmazásával,

– továbbra is a megfelelő tápanyag-utánpótlással karöltve.

A több éve köztermesztésben lévő különböző  szárazságtűrő kukoricahibridek, mint a GOSZ-VSZT-NAK többszörös első helyezett SY Solandri (FAO 380-400), vagy a stabilitásáról ismert, kiegyensúlyozott termőképességű SY Minerva (FAO 420-440) össz-vetésterülete az elmúlt évek során elérte a közel 40 ezer hektáros felületet, így Magyarországon évek óta megbízhatóan termeszthetők.

A többszörös első helyezett SY Solandri

Az idén bevezetett SY Artos (FAO 350-370) az ország minden termőhelyén stabil kukorica volt, nagyon fontos új hibridként, attraktív hosszú csöveivel, jó szárszilárdságával kitűnt a sorokból, még stresszes, aszályos körülmények között is.

Az SY Stacio (FAO 360-380) a tavalyi csúcsterméseket idén is nagy eredménnyel produkálta a csapadékban jobban ellátott területeken (júniusi esőket értve), magas szemsorszámával, megnyúlásra képes, széles csöveivel sokszor okozott pozitív meglepetést a kísérletekben.

A Syngenta modern hibridjeinek kínálatban az SY Evident (FAO 430-440) csúcstermőképességével hívta fel magára a figyelmet a tesztelt évek során, míg az SY Mileston (FAO 460-470) esetében is az idei év aszályos és gyengébb termőterületein a rendkívül alkalmazkodóképességével bizonyított, többször az élen végezve a termőképességével, ezáltal nagyon jónak bizonyult, elérve a maximális terméshozamot kukoricában.

Szem-csutka arányuk kiváló 89-11 arányban mérhető, köszönhetően a mélyen ülő szemeknek és a vékony csutkának. Az SY Evident kifejezetten meghálálja a harmonikus tápanyagellátás, flex csőtípusával és magas, olykor 22 szemsorával megteremti az alapját a magas elérhető termésszintnek.

Tovább szegmentálva kukoricaportfóliónkat az új hibridek részvételével, a középkategóriában új Syngenta kukoricahibrid még az SY Helenor (FAO 310-330), amely igen korai-korai éréscsoportba, míg az SY Craft a FAO 300-as érésidő második felébe érkezik.

Az SY Helenor a déli régiók csapadékszegény részein (Orosháza, 7,9 t/ha, Mezőhék 8,9 t/ha) is kiválóan termett, míg a bő 100 mm-el több tenyészidőszakbeli csapadékot kapott északi régiókban így is 11-13 t/ha termés mennyiséget produkált, emellett gyors vízleadása is kiemelkedő volt, egy megbízható kukoricának mondható.

Az SY Craft a Debreceni Egyetem látóképi telepén lévő tartamkísérletben a természetes tápanyaghasznosító képessége is jól produkált, kiemelkedő termést mutatott az 1 mm csapadékra jutó termésválasz-reakciójával.

Hogyan válasszunk kukoricahibridet?

Minden termőtájra és technológia színvonal mellé tudunk megfelelő szaktanácsadással kukorica vetőmagot, hibridet kínálni. A hibrid ne csak egy zsák magot, hanem szaktudást és kiaknázható stabil termést biztosítson a termelőink részére!

A Syngenta kukorica vetőmag-portfóliójáról további információt kollégáinktól az alábbi linken kaphat.

A Syngenta kukoricahibrid portfóliója 2025-ben is újdonságokat rejt!

Dr. Bódi Zoltán
vezető fejlesztőmérnök
Syngenta Kft.

Korszakváltás küszöbén: 600–650 ezer hektárra fog csökkenni a szemes kukorica vetésterülete Magyarországon

2024. november 21. 08:10

Az EU déli tagállamai a kukoricánál stabilan magas hozamokkal dolgoznak. Kukoricát csak oda vetnek, ahol minden igényét ki tudják elégíteni.

Magyarország vetőmag-nemesítése méltóbb pályát érdemel

2024. november 19. 10:40

Az eddig bevált megközelítések helyébe új módszereket kell léptetnünk annak érdekében, hogy a vetőmag-nemesítésünk ismét megfelelő helyet foglalhasson el mind hazai, mind külföldi megközelítésben.

A kalászosok helye a növényi fehérjeforrások között

2024. november 14. 14:40

A növényi eredetű fehérjeforrások minőségének vizsgálatakor fontos figyelembe venni a fehérje biológiai hozzáférhetőségét és aminosav-összetételét is.

Technológiai fejlesztési lehetőségek napraforgónál

2024. november 14. 09:10

Vizsgáltuk a két legnagyobb őszi betakarítású, kapás növényünk ökostabilitását az országos termésátlagok felhasználásával a 2000–2022. évek között.

A talajfertőtlenítésnek ismét növekszik a jelentősége

2024. április 10. 05:40

A szántóföldi növénytermesztésre meglehetősen sok veszély leselkedik a talajból. A talajból támadó ellenségek elleni küzdelem egyik lehetséges módja a talajfertőtlenítés, amely némileg megújult, „zöldebb” formában napjainkban ismét egyre növekvő jelentőségre tesz szert.

Hogyan fertőtlenítsük a talajt?

2019. május 2. 11:29

A növényvédelem egyik legproblémásabb pontja a talajfertőtlenítés kérdése, ugyanis a talajfertőtlenítő beavatkozásunk hatása vizuálisan kevésbé követhető nyomon, nem látjuk közvetlenül a hatást, mint például egy permetezés esetén.

Jó módszer lehet a meztelencsigák ellen a talaj fertőtlenítése?

2024. február 1. 04:36

Tavaly sok kis fehér meztelencsiga volt a kertben, amelyek elpusztították a zöldségeket. Jó módszer ellenük a föld fertőtlenítése a művelés előtt?

Teljeskörű talajfertőtlenítés: piretroid rovarölő granulátum

2024. április 11. 11:10

A talajfertőtlenítés szántóföldi és kertészeti kultúrák esetében is alapjaiban meghatározza növénytermesztésünk sikerességét. A legfontosabb célszervezetek közé egyértelműen a pajorok, drótférgek és a kukoricabogár lárvái tartoznak, amelyek szántóföldi körülmények között kapás kultúráinkban meghatározó gazdasági kártételt tudnak okozni.