Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Megbízható kukoricahibridet választhatunk – évjáratot nem

Syngenta

A 2024-es kukoricaszezon ismét bebizonyította a kukoricatermesztési technológiák átgondolását és az ehhez legjobban alkalmazkodó hibridválasztás fontosságát.

Egy kukoricahibrid választásánál ma már a gyakorlati döntést sok tényező együttes mérlegelésével valósítjuk meg. Érdemes kicsit ezt a témát körbejárni.

Ha a termésbiztonságra való törekvést vesszük figyelembe, a vetésszerkezetünkbe is hatékony lépéseket eszközölhetünk, melyek pótlólagos ráfordítást nem igényelnek, mégis a teljes átlagot, a szezon végi eredményességünket alapvetően befolyásolhatják pozitív irányba még aszályos években is!

A Syngenta nyújtotta komplex növényvédelmi megoldások tompították az idei év negatív környezeti hatásait, megbízható termést lehetővé téve:

– talajfertőtlenítés Force 1.5 Gvel,

– korai gyomkikapcsolás a széles spektrumú gyomirtó szereinkkel,

– virágzás előtti stressztompítás a Quantis-szal,

– nitrogénellátás hatékony és környezetkímélő biológiai módszer (Vixeran) alkalmazásával,

– továbbra is a megfelelő tápanyag-utánpótlással karöltve.

A több éve köztermesztésben lévő különböző  szárazságtűrő kukoricahibridek, mint a GOSZ-VSZT-NAK többszörös első helyezett SY Solandri (FAO 380-400), vagy a stabilitásáról ismert, kiegyensúlyozott termőképességű SY Minerva (FAO 420-440) össz-vetésterülete az elmúlt évek során elérte a közel 40 ezer hektáros felületet, így Magyarországon évek óta megbízhatóan termeszthetők.

A többszörös első helyezett SY Solandri

Az idén bevezetett SY Artos (FAO 350-370) az ország minden termőhelyén stabil kukorica volt, nagyon fontos új hibridként, attraktív hosszú csöveivel, jó szárszilárdságával kitűnt a sorokból, még stresszes, aszályos körülmények között is.

Az SY Stacio (FAO 360-380) a tavalyi csúcsterméseket idén is nagy eredménnyel produkálta a csapadékban jobban ellátott területeken (júniusi esőket értve), magas szemsorszámával, megnyúlásra képes, széles csöveivel sokszor okozott pozitív meglepetést a kísérletekben.

A Syngenta modern hibridjeinek kínálatban az SY Evident (FAO 430-440) csúcstermőképességével hívta fel magára a figyelmet a tesztelt évek során, míg az SY Mileston (FAO 460-470) esetében is az idei év aszályos és gyengébb termőterületein a rendkívül alkalmazkodóképességével bizonyított, többször az élen végezve a termőképességével, ezáltal nagyon jónak bizonyult, elérve a maximális terméshozamot kukoricában.

Szem-csutka arányuk kiváló 89-11 arányban mérhető, köszönhetően a mélyen ülő szemeknek és a vékony csutkának. Az SY Evident kifejezetten meghálálja a harmonikus tápanyagellátás, flex csőtípusával és magas, olykor 22 szemsorával megteremti az alapját a magas elérhető termésszintnek.

Tovább szegmentálva kukoricaportfóliónkat az új hibridek részvételével, a középkategóriában új Syngenta kukoricahibrid még az SY Helenor (FAO 310-330), amely igen korai-korai éréscsoportba, míg az SY Craft a FAO 300-as érésidő második felébe érkezik.

Az SY Helenor a déli régiók csapadékszegény részein (Orosháza, 7,9 t/ha, Mezőhék 8,9 t/ha) is kiválóan termett, míg a bő 100 mm-el több tenyészidőszakbeli csapadékot kapott északi régiókban így is 11-13 t/ha termés mennyiséget produkált, emellett gyors vízleadása is kiemelkedő volt, egy megbízható kukoricának mondható.

Az SY Craft a Debreceni Egyetem látóképi telepén lévő tartamkísérletben a természetes tápanyaghasznosító képessége is jól produkált, kiemelkedő termést mutatott az 1 mm csapadékra jutó termésválasz-reakciójával.

Hogyan válasszunk kukoricahibridet?

Minden termőtájra és technológia színvonal mellé tudunk megfelelő szaktanácsadással kukorica vetőmagot, hibridet kínálni. A hibrid ne csak egy zsák magot, hanem szaktudást és kiaknázható stabil termést biztosítson a termelőink részére!

A Syngenta kukorica vetőmag-portfóliójáról további információt kollégáinktól az alábbi linken kaphat.

A Syngenta kukoricahibrid portfóliója 2025-ben is újdonságokat rejt!

Dr. Bódi Zoltán
vezető fejlesztőmérnök
Syngenta Kft.

Az őszi káposztarepce magyarországi termesztéshanyatlása, és ami a háttérben meghúzódik

2025. április 9. 11:10

A repcéhez kötődő magyarországi termesztési hajlandóság hanyatlása egyértelműen a termelésbiztonságot veszélyeztető tényezőkre vezethető vissza.

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

FERGETEG-es eredmények Martonvásárról

2025. március 28. 16:10

Az Mv Fergeteg, az első hazai nemesítésű, intenzív termesztési körülmények közé is ajánlható őszi zabfajta.

Hogyan, mikor és mivel mentesíthetjük a talajt a gomba- és rovarkártevőktől?

2023. szeptember 16. 04:36

Talajfertőtlenítést szeretnék végezni gomba-, valamint rovarkártevők ellen háztáji szabad földemen. Burgonyát és zöldségeket termelek saját szükségletre. A kérdésem az, hogy mikor, mivel, milyen időszakban, és hogyan lehet a talajt a gomba- és rovarkártevők ellen a kiskertben házilag védeni?

A szabadföldön termesztett paradicsom integrált növényvédelme

2019. július 31. 05:37

Hogyan alkalmazhatjuk az integrált növényvédelem elveit a házikertünkben vagy hétvégi telkünkön? Mit tehetünk zöldségeink (pl.: a paradicsom) legteljesebb védelme érdekében? Ehhez nyújt segítséget egy egyetemi kutatás összegyűjtött anyaga.

Meggondolandó a talajfertőtlenítés – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. március 26. 17:10

Március utolsó hetére a változékony időjárás nyomta rá bélyegét. A nappali hőmérséklet még most is átlag feletti volt, de éjszakánként gyakran fagyközeli értékeket mérhettünk.

Így védekezzünk hatékonyan a talajban élő kártevők ellen

2024. március 7. 15:10

A tavaszi vetési szezon kezdetéhez közeledve érdemes végiggondolni azokat a technológiai lehetőségeket, amelyek pozitívan befolyásolják a termés minőségét és mennyiségét, ezáltal biztosítva a gazdaságok sikerességét és jövedelmezőségét.