Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Megnövekedett UV-B-sugárzás veszélye a kukoricatermesztés eredményességére

Agrofórum Online

A bioszférára ható abiotikus stressztényezők között komolyan számolni kell a megnövekedett UV-B-sugárzással is, ami a hamarosan 9 milliárdnyi népességnek élelmet biztosító növénytermesztés eredményességére negatív befolyással bír.

E káros jelenség hátterében főleg az ipari tevékenységekből származó, légkörbe jutó üvegházhatású gázok mennyiségének drasztikus emelkedése áll. Az ózonréteg, mely védőpajzsként óvja Földünk bioszféráját a Nap káros rövidhullámú elektromágneses sugaraitól, vékonyodik.

A vészharangot a közel 40 éve, 1987-ben aláírt „Montreáli Jegyzőkönyv” kongatta meg. Azóta már ugyan némileg mérséklődik a kibocsájtás mértéke, de a becslések szerint még évtizedek kellenek az ózonpajzs regenerálódásához.

A 2016-os „Párizsi Klímaegyezmény” célul tűzte ki, hogy 2050-ig a felmelegedés mértéke ne haladja meg a 1,5 ℃-ot. Ugyanakkor az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) a jövőt tekintve mégis több forgatókönyvvel számol.

Az EU Green Deal program célja, hogy 2050-re Európa világelsőként legyen klímasemleges kontinens. Az elfogadott határozatok viszont akkor vezethetnének eredményekre, ha az azokban foglaltakat be is tartanák.

Haváriák, környezeti katasztrófák

A globális felmelegedéssel járó – kontinensnyi területeket részben, vagy egészében érintő – klímaváltozás komoly kihívások elé állítja az emberiséget. A magunk bőrén is tapasztalhatjuk a felmelegedés élővilágunkra ható negatív hatásait. Magyarországon a hőségnapok száma az elmúlt 56 évben 29-ről 53 napra nőtt. Példaként említenénk a 2020, 2022, 2024-es évek főbb időjárási paramétereit.

Európában a négy évszak kezd lassan egybemosódni. A hőhullámok mellett mind gyakoribbá válnak a hirtelen jött esőzések, áradások, szélviharok, tornádók és egyéb meteorológiai anomáliák. A sarki pólusok jégmezőinek olvadása pedig az óceánok és tengerek vízszintjének emelkedéséhez vezet.

A klímaváltozásnak ezek az egyenes következményei, csakúgy, mint pl. a szubszaharai kontinens további elsivatagosodása miatt terméketlen területek növekedése, a folyók és egyéb vizes élőhelyek kiszáradása.

Veszélyben a kukorica

Az emberiség élelmezésében közvetlenül vagy közvetve szerepet játszó, legnagyobb szénhidrátforrást biztosító kultúrnövénynek, a kukoricának a termesztése is veszélyeztetetté válhat. Egyes tanulmányok szerint globális terméshozama az évszázad végére negyedével csökkenhet, de már 2030-ra is jelentős visszaesés prognosztizálható.

Származását tekintve ugyan trópusi eredetű, de hektikus, régiós szinten is mind gyakrabban tapasztalható termésingadozása elsősorban az átlaghőmérséklet emelkedésével és a vízhiánnyal magyarázható.

Mindemellett a hőségnapok drasztikus és folyamatos emelkedésének, a napsugárzás erősebb intenzitásának, mind pedig a vele járó növekvő UV-B-sugárzásnak is komoly szerepe lehet a hagyományos „cornbelt” övezetekben mind gyakrabban előforduló katasztrofális terméskieséseknek.

A virágzás (termékenyülés) szempontjából szó szerint a felhőtlen forró napok a legveszélyesebbek, amikor is a vékonyodó ózonrétegen átjutó sugarak útjában nem áll semmi. A chilei magas UV-index (ami nem ritkán 1014-es értékű), feltehetően szintén azzal magyarázható, hogy januárban (ami megfelel a mi júliusunknak) az égbolt gyakorlatilag felhőtlen. Ez a jelenség nálunk is mind gyakoribb.

A megváltozott légköri és óceáni áramlatok eredményeként (ezek közül említhetnék az El Niñót), az összetornyosult felhőtömegekből a csapadék kiszámíthatatlanul, váratlan helyeken, özönvízszerűen zúdul le, pusztításokkal járó áradásokat okozva.

Ugyanakkor a kukorica – jó alkalmazkodóképességének köszönhetően – az elmúlt több, mint ötszáz évben a világ mérsékelt éghajlatú területein is meghonosodott. A nemesítésnek köszönhetően ma már lehetőség van arra is, hogy az extra korai hibridek a „felmelegedő” hagyományos termesztési övezettől északra is termelhetővé váljanak, egyes beszámolók szerint lassan elérhetik Helsinki vonalát is.

dr. Pintér János, Pók István, dr. Szőke Csaba, Csepregi-Heilmann Eszter, dr. Berzy Tamás, 

Áldott-Sipos Ágnes, dr. Árendás Tamás, dr. Bónis Péter, dr. Marton L. Csaba, dr. Spitkó Tamás

HUN-REN, ATK, Mezőgazdasági Intézet, Martonvásár

A cikk teljes terjedelmében az Agrofórum 2024. novemberi Extra számában olvasható.

KATTINTSON!

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

FERGETEG-es eredmények Martonvásárról

2025. március 28. 16:10

Az Mv Fergeteg, az első hazai nemesítésű, intenzív termesztési körülmények közé is ajánlható őszi zabfajta.

A 2024. évi kalászos vetőmag-előállítások tapasztalatai  

2025. március 25. 08:10

Az elmúlt évek időjárási szélsőségei döntően befolyásolják a kalászos ágazatot, és azon belül a vetőmag-előállítás eredményeit.

Lemondjanak a magyar gazdák a kukoricáról, vagy csak gondolják át a termesztését?

2024. október 30. 09:40

Október 29-én még 35-40 ezer hektáron volt kint a kukorica, az eddigi országos termésátlag 5,8 t/ha. Ha a maradék is betakarításra kerül, akkor meglesz a 4,9-5 millió tonna termésünk.

15,27 tonnás hektáronkénti terméshozam a Natur Agro kukoricaversenyén

2022. december 16. 07:24

Közel 80 fő részvételével zajlott november 25-én, a budapesti Hotel Anna épületében a Natur Agro Hungária Kft. által immár másodszor meghirdetett "Ki lesz a Kukoricagóré?" című kukorica termésverseny díjátadó rendezvénye.

Kérem vigyázzanak, az ajtók zárodnak! – Felértékelődő minőség a kukoricatermesztésben

2023. május 26. 13:06

Minden gazdálkodó jól tudja, hogy 2022 nem a kukorica éve volt, a termés mennyisége és minősége is messze elmaradt az elvárttól. A rendkívüli aszály miatt bizonyos régiókban egyáltalán nem volt mit betakarítani, ahol pedig volt termés, ott minőségi problémákkal küzdöttek. Ennek tükrében jogosan merül fel a kérdés: Hogyan alakul a jövő?

Nehéz év vár az amerikai kukoricatermesztőkre

2020. május 24. 14:17

Összességében, míg a kukorica és a szójabab ültetése jóval meghaladja az átlagot, addig az északi termőterületeken a növények lassabban fejlődnek.