31℃ 18℃
július 5. Emese, Sarolta, Lotti, Antal
Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Pünkösdirózsa- és zöldségtermesztés a Csizmadi Farmon – Jól tervezhető és irányítható öntözés Bauerrel

Bauer Hungária Kft.

Csizmadi Imrénél jártunk Bugyi községben, Pest megyében, ahol a Csizmadi Farmon családjával közel 300 hektáron gazdálkodnak.

A Csizmadi Farm nevezetessége egy egyedülálló növénykultúra: 5 hektáron foglalkoznak bazsarózsatermesztéssel egyedüliként Magyarországon. A Csizmadi Farm azonban nem csupán a bazsarózsák kapcsán lehet érdekes az olvasók számára, de előremutató öntözési terveik miatt is figyelemreméltó a család gazdálkodása.

Bauer

A 300 hektáron elterülő gazdaság területeiből 120 hektárt öntöznek, mely így 120 hektár intenzív zöldségtermesztést jelent. A termesztett zöldségeket elsősorban friss piaci, illetve áruházi értékesítésre termelik.

Öntözéshez főleg a Bauer termékeit használják. Régóta dolgoznak már a gazdaságban Bauer Rainstar öntöződobok, melyek a zöldségfélék öntözését végzik. 3 éve kezdődött el az öntözésfejlesztési projekt, hiszen elkezdték telepíteni a center-pivot rendszereket is, melyekkel nagyon meg vannak elégedve.

Ezek előnye, hogy nem igényelnek kézi munkaerőt, távfelügyelettel vezérelhetők, ami igazán fontos egy a zöldségtermesztésben gyakran jelenlévő kritikus időszakok alatt, amikor minden kézre szükség van.

2015-ben vették meg az első Bauer gépüket, ami egy Bauer Rainstar öntöződob volt. Ez volt az első új Bauer öntözőberendezésük, hiszen volt előtte két használtan vásárolt öntöződob is, melyeket azóta lecseréltek újabbra.

„Más dobokkal összehasonlítva én úgy gondolom, hogy sokkal nehezebb a Bauer Rainstar öntöződob, mint egy általános, mondjuk olasz gyártású öntöződob, teljesen más a támasztóláb által bezárt szög is, így az olaszokhoz képest a Bauer sokkal stabilabb. Ha konzollal öntözünk, ennek nagy jelentősége van, mert sokkal kisebb az esélye a borulásnak, és a gép is sokkal stabilabban tud vele mozogni” – mondta el Csizmadi Imre.

Az, hogy mikor milyen öntözést választanak, azt nagyban befolyásolja a talajadottság, jellemzőek a homokos területek, de Bugyi és környékén rendkívül heterogén a talaj területi összeállítása, például vannak kötöttebb talajok is.

A Rainstar öntöződobok vezérlése tökéletesen alkalmas ezek differenciált öntözésére, hiszen beállítható, hogy a kötött talajokat kevesebbet, míg a homokos talajokat többet öntözze.

Bauer

Minden kultúra mást igényel – burgonyában előnyben részesítik a konzolt, ugyanúgy, mint az öntöződobot egy vízágyúval, viszont egy kelesztett kultúrában már jobban preferálják a mikroszórófejeket vagy az alacsony víznyomáson működő, enyhe esőt adó centereket. A center esetén nincs választási lehetőség, de minden egyéb esetben a növénykultúra indokolja azt, hogy milyen öntözési módszert használnak az adott területen.

„Három évvel ezelőtt üzemeltük be az első center-pivotunkat, azóta már sikerült a másodikat is üzembe állítani, és reméljük, hogy nem ez lesz az utolsó.  Amikor megvettük a Bauer gépeket, a SmartRain szolgáltatást már akkor megvásároltuk hozzá. Jelentősen megkönnyíti az ember életét, hogy otthonról is tudja látni, indítani az öntözést. Pontosan tudjuk, hogy hány mm-t juttatunk ki mennyi idő alatt, és hogy hol jár a gépünk. Nagyobb gépek, centerek esetén a kör egyes cikkeiben lehet az egyes munkafázisokat előre tervezni, így az egyik felén még tudunk műtrágyázni, permetezni, míg a másik felén már öntöz a gép” – sorolja Imre a rendszer előnyeit.

Alsónémedin, Ócsán és Bugyin szinte minden gazdálkodó öntöz, a környéknek a jellegzetessége, hogy ledugunk a földbe egy vascsövet, és öntözhetünk. Ellenben a terület vízügyi minősítése rossz, ezért nincs lehetőség pályázati források igénybevételére. Így minden öntözési beruházást saját erőből kell megvalósítani a környéken gazdálkodóknak.

Ennek ellenére a Csizmadi Farm terveiben továbbra is szerepel, hogy fejlesszék az öntözést és egyre több területet vonjanak be öntözés alá. Amennyiben lehet, ezt center-pivotok kirajzolása mellett tennék meg, de ha ez nem működik, akkor még több Bauer Rainstar öntöződob vásárlásával és működtetésével.

Öntözni szeretne vagy meglévő rendszerét fejlesztené?

Segítünk!

A Bauer osztrák gyártó 90 éves tapasztalatával segítjük a magyar termelőket végig az öntözés rögös útján a tervezéstől az első vízcsepp megjelenéséig tartó úton. A Bauer rendszereket saját országos szervizcsapattal tartjuk karban.

A minőségben hiszünk:

  • Magyar leányvállalat 30 éves múlttal, elkötelezett és rugalmas kollégákkal
  • Magas minőségű eszközök, gyors és rugalmas alkatrészellátás (európai központ Ausztriában)
  • Nagy tapasztalattal rendelkezünk a legnagyobb öntözőrendszerek kiépítésében és szívesen segítünk az öntözési közösségek alakulásánál
  • Bauer Rainstar – a magyar szántóföldek narancssárga sztárja még mindig a legjobb választás
  • Tervezés, tanácsadás, pályázatírás – mindenben segítünk!
Bauer

Keresse bizalommal értékesítőinket!

Aszódi Gábor – Nógrád, Heves, Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Jász-Nagykun-Szolnok, Békés és Csongrád-Csanád megye

+36 30 716 7034

Csutár Miklós – Pest, Komárom-Esztergom, Győr-Moson-Sopron, Vas, Zala, Dél-Bács-Kiskun megye

+36 30 438 9075

Tóth László -Veszprém, Fejér, Észak Bács-Kiskun, Somogy, Tolna, Baranya megye

+36 30 844 4360

Megvan a megoldás a repcetermesztés kihívásaira

2025. július 4. 11:10

A repcetermesztés új korszakba lépett: a RAPOOL hibridjei stabil termést és nagyobb rugalmasságot kínálnak a változó körülményekhez.

Hyvido Neo- vírusrezisztens hibrid árpák a Syngenta-tól

2025. július 3. 13:10

A gabonákat támadó vírusok esetében az enyhe telek is közrejátszanak abban, hogy növekszik a vírusnyomás az ősziárpa-állományokban.

Csavarja fel a gabonatermelés hatékonyságát hibridekkel!

2025. július 2. 14:10

Termésstabilitás és precíziós technológia: a nyerő páros.

A repce nem tűnik el, csupán alkalmazkodik

2025. július 1. 18:10

Az utóbbi években az európai repcetermesztés komoly kihívásokkal szembesült. A megoldás a hatékony nemesítésben és technológiában van.

Szerves trágyák jelentősége és használata a zöldségtermesztésben, III. (Zöldségtermesztésben számításba jöhető egyéb szerves anyagok)

2023. november 30. 10:10

Az állati eredetű trágyákon kívül a - zöldségtermesztés jellegéből adódóan - számos egyéb szerves anyagot használnak talajjavítási célból. Szabadföldi zöldségtermesztésben, a kombinált vetésforgók esetében számításba jönnek a zöldtrágyák is.

Tanulságok zöldségtermesztőknek az elmúlt év tapasztalatai alapján

2024. január 4. 17:10

Közhelynek számít az a megállapítás, amely szerint nincs két egyforma év a mezőgazdaságban. Így a zöldségtermesztés területén is vagy a csapadék, vagy a hőmérséklet, vagy mindkettő okoz gondot, a megszokottól eltérően fejlődnek a növények, újabb és újabb, korábban nem ismert fertőző és élettani betegségek tizedelik meg a veteményeket.

Lehetőségek fűtés nélküli fóliasátrak őszi hasznosítására III.: metélőhagyma hajtatása

2023. szeptember 1. 07:10

Kora tavasszal sokak által szívesen fogyasztott csemege a zöldhagyma, így a metélőhagyma is, amit a vásárlók általában addig keresnek, amíg a primőrök és más zöldségfélék nagyobb tömegben nem jelennek meg a piacon.

Jó időzítéssel és megosztással fokozható a tápanyagellátás hatékonysága a szabadföldi zöldségtermesztésben I.

2023. május 22. 09:06

A növénytermesztésben a tápanyag-utánpótlásnak négy eleme van, de szokás úgy is mondani, hogy négy alappillérre épül.