Növényvédelem
Fizetett tartalom
Növényvédelem
Fizetett tartalom

Generációváltás a drónos növényvédelemben – DJI Agras T25 és T50

Generációváltás a drónos növényvédelemben – DJI Agras T25 és T50

KITE Zrt.

A permeteződrónok hatalmas fejlődésen mentek keresztül az elmúlt időben. A jól bevált DJI Agras T10-es és T30-as modell után bevezetésre kerül az új T25-ös és T50-es modell. Ezeket az európai piacra érkező drónokat 2022-ben mutatták be Kínában, és azóta is nagy népszerűségnek örvendenek.

Fejlődtek a biztonsági és kezelési funkciók, melyek könnyebb kezelhetőséget tesznek lehetővé. Teljesen új, változtatható cseppméret-kibocsátásra képes szórófejjel rendelkeznek, valamint magyar nyelvű kezelési felülettel használhatók. Az energiahatékonyság és a repülési képességek tovább finomodtak.

Megjelent a felvételezési képesség, mint szériafelszereltség a permeteződrónok eszköztárában. Megnövelt méretű és felbontású távirányító és munkakamera teszi komfortossá a munkavégzést.

Nézzük meg pontosan, hogy milyen műszaki újdonságokkal rendelkeznek ezek a modellek.

Váz

Mindkét új eszköz négykaros megoldással rendelkezik, mellyel gyorsabb lesz az eszköz telepítése és karbantartása. A DJI Agras T50-es esetében egy-egy karon két forgószárny pár helyezkedik el egymás fölött, így összesen nyolc forgószárny párral rendelkezik. Ez a megoldás tovább javítja a növényvédelmi hatékonyságot. A folyadéktartály és szóróberendezés közötti csere gyorsabb, mint korábban.

Szórórendszer

A legfontosabb technikai újdonság a vadonatúj szórórendszer. A T50-es és T25-ös már nem hidraulikus cseppképzési rendszerrel rendelkezik, hanem a CDA technológiát, azaz a szabályozott cseppképzési szisztémát alkalmazza. A technológia nem új, de bevezetésével nemcsak a cseppeloszlás, hanem a cseppfedés is javul. A szórórendszer mágnesszelepe is megújul csepegésmentessé válik a rendszer. A cseppméretet menet közben is szabályozhatjuk az igényeknek és a feladatnak megfelelően.

Kapacitás

A T50-es modell 40 literes tartállyal, a T25-ös modell 20 literes kapacitással érkezik. Granulátumszóró berendezésük 50 és 25 kilogrammos kapacitású. A gyári adatok alapján a T50-es drón területteljesítménye ideális körülmények esetén max. 20 ha/óra. Ez az érték a T25-ös modell esetében 14 ha/óra. Azonban fontos figyelembe venni, hogy a valós területteljesítményt több tényező is befolyásolhatja.

Akkumulátor

Növekedett az akkumulátorkapacitás, a korábbi 29 Ah helyett 30 Ah lesz a kapacitása a T50-es modell esetében, valamint a drón energiahatékonysága is javult. Mivel az akkumulátortechnológiában jelenleg nincs olyan gyors léptékű fejlődés, ezért a gyártó az energiahatékonyság javítására fektette a hangsúlyt.

Szivattyú

A T30-as modell szivattyúja érzékeny volt az üzemeltetési körülményekre. Fontos volt a megfelelő tisztítás a szivattyú élettartamának fenntartása érdekében. Az új Agras drón szivattyúja más módon, mágneses meghajtás elvén juttatja ki az oldatot.

A növényvédő szer nem érintkezik fizikailag a meghajtóegységgel. Ezáltal nemcsak a kijuttatott mennyiség növekszik a duplájára (16 l/min a korábbi 8 l/min helyett), de a karbantartási igény is redukálódik, a szivattyú tartóssága is várhatóan növekszik.

További műszaki újdonságok

Új távirányító, új nagy felbontású munkakamera és fejlettebb radarrendszer segíti az üzemeltetőket a minél pontosabb és hatékonyabb munkavégzés érdekében. A töltőberendezéshez akkumulátortartó doboz érkezik, melyben hűtőventilátor található, hogy töltés közben az akkumulátor melegedése mérsékeltebb legyen. 

Szoftveres lehetőségek

Az új modellek is képesek változó dózisú kijuttatásra megfelelő előfelvételezés esetén. A DJI saját felhőplatformjának segítségével könnyen átadhatók az adatok a felvételező- és a kijuttatódrónok között. Nemcsak differenciálásra, de táblakontúr felvételére is lehetőség nyílik a felvételeződrónok segítségével.

További információkét lapozza át kiadványunkat és keresse a KITE Zrt. alkatrészértékesítési menedzser kollégáit bizalommal!

Nagy Gábor, termékmenedzser

A kártevők is hamarabb jönnek, figyeljünk oda a kukoricára!

2024. július 5. 10:10

A kukorica virágzása Magyarországon általában június legvégén – július elején indul, idén azonban az ország déli részében már június 18-20. körül elindult a címerhányás.

A gombákra kell a leginkább figyelni

2024. július 1. 15:40

Az időjárás továbbra is kedvez a gombák szaporodásának. Akik a szőlő lisztharmata ellen nem védekeztek, azok valószínűleg szüretelni sem fognak idén. Figyelnünk kell a levéltetvek terjedésére is, hiszen az időjárás kedvező életfeltételeket teremt számukra, és ne feledkezzünk meg a poloskákról és burgonyabogarakról sem.

Továbbra sem pihennek a permetezőgépek

2024. július 1. 12:10

Továbbra sem pihenhetnek a permetezőgépek. Elszoktunk a kórokozóknak kedvező párás, nedves nyaraktól. A vadgesztenyelevél-aknázómoly, guignardia gomba, a parlagfű mind problémát okoznak. A közterületeken aktuális növényvédelmi teendőkről olvashatnak.

Rossz hír: rajzik az amerikai kukoricabogár

2024. július 1. 08:40

A kukoricabarkó, a kukoricamoly és a gyapottok bagolylepke mellett az amerikai kukoricabogár okozhat súlyosabb fertőzést.

Változásban a jövő

2018. szeptember 14. 06:02

A technológiai fejlődés teljesen állva hagyta az agronómiai fejlesztést. Most hiányoznak azok az input agronómiai információk. Beszélgetés Lajos Mihállyal, az Agrofil SZMI Kft. ügyvezetőjével.

Vezető szerepre törekszik hazánk a dróntechnológia fejlesztésében

2019. november 9. 09:04

Ma már napi szinten használ ilyen eszközöket a mezőgazdaság és erdőgazdálkodás, a logisztika, a szállítás, a közlekedés, drónokkal felügyelnek hálózati infrastruktúrákat és közszolgáltatásokat.

„Nem állunk meg a mezőgazdaságnál” – Nagy sikere volt a magyar drónfejlesztésnek Németországban

2023. február 24. 14:45

A szakemberek szerint a drónfejlesztést további technológiai sikertörténetek követhetik az egyetem tudományos innovációira alapozva.

Csúsznak a drónokkal kapcsolatos uniós előírások

2020. június 7. 08:36

A drónalapú szolgáltatásokkal jelentős mértékben növelhető a vállalatok innovációs szintje, költséghatékonysága, hozzáadott értéke, ezek által pedig értékteremtő, gazdaságélénkítő képességeik is.