Növényvédelem
Fizetett tartalom

Generációváltás a drónos növényvédelemben – DJI Agras T25 és T50

KITE Zrt.

A permeteződrónok hatalmas fejlődésen mentek keresztül az elmúlt időben. A jól bevált DJI Agras T10-es és T30-as modell után bevezetésre kerül az új T25-ös és T50-es modell. Ezeket az európai piacra érkező drónokat 2022-ben mutatták be Kínában, és azóta is nagy népszerűségnek örvendenek.

Fejlődtek a biztonsági és kezelési funkciók, melyek könnyebb kezelhetőséget tesznek lehetővé. Teljesen új, változtatható cseppméret-kibocsátásra képes szórófejjel rendelkeznek, valamint magyar nyelvű kezelési felülettel használhatók. Az energiahatékonyság és a repülési képességek tovább finomodtak.

Megjelent a felvételezési képesség, mint szériafelszereltség a permeteződrónok eszköztárában. Megnövelt méretű és felbontású távirányító és munkakamera teszi komfortossá a munkavégzést.

Nézzük meg pontosan, hogy milyen műszaki újdonságokkal rendelkeznek ezek a modellek.

Váz

Mindkét új eszköz négykaros megoldással rendelkezik, mellyel gyorsabb lesz az eszköz telepítése és karbantartása. A DJI Agras T50-es esetében egy-egy karon két forgószárny pár helyezkedik el egymás fölött, így összesen nyolc forgószárny párral rendelkezik. Ez a megoldás tovább javítja a növényvédelmi hatékonyságot. A folyadéktartály és szóróberendezés közötti csere gyorsabb, mint korábban.

Szórórendszer

A legfontosabb technikai újdonság a vadonatúj szórórendszer. A T50-es és T25-ös már nem hidraulikus cseppképzési rendszerrel rendelkezik, hanem a CDA technológiát, azaz a szabályozott cseppképzési szisztémát alkalmazza. A technológia nem új, de bevezetésével nemcsak a cseppeloszlás, hanem a cseppfedés is javul. A szórórendszer mágnesszelepe is megújul csepegésmentessé válik a rendszer. A cseppméretet menet közben is szabályozhatjuk az igényeknek és a feladatnak megfelelően.

Kapacitás

A T50-es modell 40 literes tartállyal, a T25-ös modell 20 literes kapacitással érkezik. Granulátumszóró berendezésük 50 és 25 kilogrammos kapacitású. A gyári adatok alapján a T50-es drón területteljesítménye ideális körülmények esetén max. 20 ha/óra. Ez az érték a T25-ös modell esetében 14 ha/óra. Azonban fontos figyelembe venni, hogy a valós területteljesítményt több tényező is befolyásolhatja.

Akkumulátor

Növekedett az akkumulátorkapacitás, a korábbi 29 Ah helyett 30 Ah lesz a kapacitása a T50-es modell esetében, valamint a drón energiahatékonysága is javult. Mivel az akkumulátortechnológiában jelenleg nincs olyan gyors léptékű fejlődés, ezért a gyártó az energiahatékonyság javítására fektette a hangsúlyt.

Szivattyú

A T30-as modell szivattyúja érzékeny volt az üzemeltetési körülményekre. Fontos volt a megfelelő tisztítás a szivattyú élettartamának fenntartása érdekében. Az új Agras drón szivattyúja más módon, mágneses meghajtás elvén juttatja ki az oldatot.

A növényvédő szer nem érintkezik fizikailag a meghajtóegységgel. Ezáltal nemcsak a kijuttatott mennyiség növekszik a duplájára (16 l/min a korábbi 8 l/min helyett), de a karbantartási igény is redukálódik, a szivattyú tartóssága is várhatóan növekszik.

További műszaki újdonságok

Új távirányító, új nagy felbontású munkakamera és fejlettebb radarrendszer segíti az üzemeltetőket a minél pontosabb és hatékonyabb munkavégzés érdekében. A töltőberendezéshez akkumulátortartó doboz érkezik, melyben hűtőventilátor található, hogy töltés közben az akkumulátor melegedése mérsékeltebb legyen. 

Szoftveres lehetőségek

Az új modellek is képesek változó dózisú kijuttatásra megfelelő előfelvételezés esetén. A DJI saját felhőplatformjának segítségével könnyen átadhatók az adatok a felvételező- és a kijuttatódrónok között. Nemcsak differenciálásra, de táblakontúr felvételére is lehetőség nyílik a felvételeződrónok segítségével.

További információkét lapozza át kiadványunkat és keresse a KITE Zrt. alkatrészértékesítési menedzser kollégáit bizalommal!

Nagy Gábor, termékmenedzser

Veszélyes raktári kártevők: a zsizsikek

2024. december 16. 07:10

A zsizsikek alapvetően a szemes termények károsítói, a fő kártételt a lárvák okozzák, amelyek a szemek belsejében élnek és táplálkoznak.

A napraforgó olajtartalmát befolyásoló poloskafajok jelentősége

2024. december 10. 16:10

Számos poloskafaj jelenléte kíséri végig a napraforgó szikleveles állapotától egészen a kaszatérésig a növény fejlődését.

Vetőmagvédelem a kezdetektől – Interjú Monika Joss-sal, Corteva Agriscience

2024. december 9. 12:40

A gazdálkodó számára kiemelkedően fontos, hogy a csírázás és a kezdet fejlődési fázisában megvédje a növényt a kedvezőtlen hatásoktól.

Visszatekintő: megjelent a parlagfű-olajosbogár Magyarországon! Áldás vagy átok a napraforgó-termesztésben?

2024. december 9. 09:40

Az országos szántóföldi gyomfelvételezések a kapás kultúrákban a parlagfüvet jelölik meg hazánk legelterjedtebb, legtöbb gondot okozó gyomnövényeként.

Tangazdaság a digitális agrárium fejlesztéséért

2023. április 24. 10:09

A fenntarthatóságot szolgálja a Széchenyi István Egyetem mosonmagyaróvári Smart Farm Tangazdasága.

A hazai drónökoszisztéma helyzetéről értekeztek

2023. január 13. 11:26

Decemberben rendezték meg a „Hazai drónökoszisztéma helyzete” című konferenciát, amelynek fő témája a hazai drónfejlesztésekhez kapcsolódó műszaki és gazdasági kutatások, valamint a drónok társadalmi elfogadottsága volt.

Gázt adott a Yamaha! - Erősítenek a mezőgazdasági robottechnológiában

2018. december 1. 11:37

A 12 millió új-zélandi dollárt érő befektetés révén startup, a Robotic Plus 15 százaléka került japán kézbe.

Az alapfelszereltségű drónok sokoldalú használatának lehetőségei

2019. január 9. 08:32

35 méter magasan repülve a drón által készített képek 1cm/pixel felbontásúak, így minden egyes növény elkülöníthető a felvételeken