Szőlő-Bor
Fizetett tartalom

Gyors felszívódással az aktív belső védelemért – AktyShield

Kwizda Garden

A peronoszpóra (Plasmopara viticola) a szőlő egyik meghatározó gombabetegsége. A károsítása nyomán akár 80–100%-os lomb- és fürtkár alakulhat ki, ezért a hazánkban köztermesztésben levő szőlőfajták többségét tekintve, peronoszpóra elleni rendszeres védekezés nélkül, minőségi szőlőtermesztés nem folytatható.

A kórokozó levél- es fürtmaradványokban, úgynevezett oosporákkal telel át. Az ezekből rajzó zoosporák csapadék hatására a levelekre jutva csíratömlőt fejlesztenek és a sztómán át behatolnak a levél szövetébe. Ez a folyamat okozza az első látható tünetet a levél színén, az úgynevezett olajfoltot. A levél fonókán pedig megjelenik a fehér színű sporangiumtartó gyep, ahonnan újabb csapadék hatására, folytatódik a fertőzés. A folt végül bebarnul, elszárad.

A mankoceb hatóanyag kivonásával tovább csökkent a kórokozó ellen felhasználható növényvédő szerek köre a szőlő virágzás előtti időszakában. A Kwizda egy olyan rézmentes, felszívódó készítménnyel bővítette a portfólióját, melynek segítségével rugalmasan alakítható a peronoszpóra elleni védekezési stratégia. Az AktyShield hatóanyaga, a kálium-foszfonát egy növényi védekezőképességet stimuláló (immunizáló), valamint közvetlen fungicid hatással is rendelkező, felszívódó hatóanyag (FRAC kód: P07).

Peronoszpóra kivirágzása bogyón

Az AktyShield dózisa 1–4 l/ha, permetlé mennyisége 200–1000 l/ha, ami rugalmas felhasználást tesz lehetővé. Javasolt kisleveles állapottól kezdve, 3-4 alkalommal, blokkszerűen használni a virágzás végéig. Az első permetezésre akár önállóan kijuttatva, 2 l/ha dózisban, a további kezeléseknél a felszívódó és kontakt hatóanyagok kombinációjából származó előnyök egyesítését javasoljuk. A további permetezéseket az AktyShield (2 l/ha) + Dionys 80 WG (1,5 kg/ha) kombinációval folytatva a peronoszpóra mellett a szürkerothadás ellen is meg tudjuk védeni a szőlőt, akár a virágzásban is – versenyképes áron. Ennek a kombinációnak a további előnye, hogy mind a felszívódó kálium-foszfonát, mind a kontakt folpet több hatáshelyű hatóanyag, ami a rezisztencia elleni harcban fontos érv.

A kezeléseket a fertőzésveszélyes időszakban előrejelzésre alapozottan, preventíven, a tünetek megjelenése előtt kell elkezdeni! Minden esetben törekedni kell az egyenletes és teljes permetléfedésre, még a lombozat belsejében is.

Tovább olvasom a cikket a Kwizda Garden honlapján.

Neiner János
Kwizda Agro Hungary Kft, Garden Ágazat
növényvédelmi szakmérnök, szőlő szaktanácsadó
Mobil: +36 20 967 4116
janos.neiner@kwizda.hu

A szőlőlisztharmat előrejelzésének fejlesztése a Szekszárdi borvidéken

2024. november 12. 12:10

A szőlőlisztharmat előrejelzése napjainkra sokat fejlődött, s mára a legjobban prognosztizálható szőlőbetegségként számolunk vele.

Borászkodás egy fiatal magyar vulkánon

2024. november 9. 16:10

A turisták közül, akik ellátogatnak Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyébe, igen kevesen folytatják útjukat a szatmári látványosságokon túl ide, a Beregbe.

A fiatalok egyértelműen a „szörpi” rozé felé fordultak, de ez nem kihívás Villánynak

2024. augusztus 21. 16:10

A borvidék borai, az oltalom alatt álló eredetmegjelölés termékleírása szerint super premium, premium, classicus és táj/asztalibor kategóriában elérhetőek.

Nyári teendők a szőlőben

2024. július 10. 07:40

A gyors növekedés időszakában a szőlő érzékenyebb a különböző betegségekre, mint például a lisztharmatra és a peronoszpórára.

Lehet-e már most a szőlő levelein lisztharmat?

2022. május 11. 04:37

Elképzelhető, hogy a szőlő levelein már most, tavasszal is a lisztharmat fertőzés tüneteit láttam?

Erősödött a szőlőlevelek lisztharmat-fertőzöttsége – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. augusztus 28. 16:10

Almásokban és körtésekben pedig a megszokottnál kb. 1 hónappal korábban elkezdődött a termés betakarítása.

A szőlő bogyóalak változatossága

2019. március 20. 07:39

Mind a borszőlő, mind a csemegeszőlő fajták jellemző, változatos tulajdonsága a bogyó alakja. Míg az elsőnél inkább a fajtahatározást segítő jellemző, addig a csemegeszőlő esetén a piacosságot is meghatározza. A változatos bogyóformákra épülő fajtarendszerezéssel már a 19. században is foglalkoztak.

Mire figyelmeztetnek a szőlőmetszéskor látható tünetek?

2020. január 28. 09:45

S. Soma: Érdemes-e a szőlő téli metszésekor alaposabban szemügyre venni a növényt? Vannak-e olyan árulkodó jelek, amelyek megkönnyíthetik vagy előkészíthetik a szőlő növényvédelmét?