A természettől nagyon sok mindent kapunk, meghatározza az emberi életet és segíti az ember testi, lelki feltöltődését. A természet által nyújtott javakat, előnyöket ökoszisztéma szolgáltatásoknak nevezik. Ilyen szolgáltatások többek között a tiszta víz, az élelmiszerek, a tiszta levegő, a talajképződés, vagy akár egy terület esztétikai értéke. Vannak látható, kézzelfogható javak, azonban vannak olyanok is, amelyek nem feltétlenül megfoghatók. A legtöbb, ökoszisztémák által nyújtott szolgáltatás ingyenes, azonban véges mennyiségben áll rendelkezésre, ezért nagyon fontos a tudatos felhasználásuk.
Az ökoszisztéma szolgáltatás fogalma a 2000-es évektől kezdődően vált ismertté és használttá a tudományos életben. Azóta több stratégia is foglalkozik a témával, hiszen az évek során rá kellett döbbenni arra, ezek a javak nem végtelen mennyiségben érhetők el és mindenképpen szabályozni kell a túlhasználatukat. Ha sérülnek, eltűnnek az ökoszisztémák, az általuk nyújtott előnyök is sérülnek és eltűnnek, tehát az emberi életre hatással van, hogy hogyan használjuk fel a nyújtott javakat.
Négy ökoszisztéma szolgáltatás típust lehet elkülöníteni (1. ábra). Vannak ellátó szolgáltatások, amelyek a javakat szolgáltatják, ide tartozik többek között az élelmiszer, a víz és a tűzifa, vannak szabályozó szolgáltatások, amelyek befolyásolják és irányítják többek között az éghajlatot, a csapadékmennyiséget (1. táblázat). A harmadik típusba a kulturális szolgáltatások tartoznak, amelyek az ember lelki jóllétéhez járulnak hozzá, mint kirándulás, természetfotózás, rekreáció és a negyedik típusba tartoznak a támogató szolgáltatások, amelyek az értéknövekedést szolgálják, mint például a talajképződés és tápanyagkörforgás.
A következőkben egy Pest megyei mintaterületen szeretném bemutatni az erdők, a gyepterületek, a mezőgazdasági területek, a vizes élőhelyek, a lakókertek, fasorok és a zöldterületek ökoszisztéma szolgáltatásait. A mintaterületi térség három település, Csobánka, Pomáz és Pilisborosjenő közigazgatási területéből áll.
Az erdők által nyújtott szolgáltatások köre nagyon széles. Az erdők ellátó szolgáltatásai között szerepel a vadhús, erdei gyümölcsök, bogyók, ehető gombák. Megadott mennyiségben (naponta 2 kg) bárki gyűjthet gyógynövényeket is. Az erdők fontos méhlegelők és a térségben is készül erdei méz. Az erdőkben örökerdő gazdálkodás folyik, ami azt jelenti, hogy a faanyag kitermelés folyamatos erdőborítottság mellett történik. A kitermelt fát elsősorban tűzifaként hasznosítják, emellett építőanyagként, papíripari alapanyagként, bútorfaként, dekorációs alapanyagként is lehet alkalmazni. Több forrás is fakad a térség erdeiben, amelyek ivóvizet adnak az embereknek és állatoknak egyaránt. Az állati zsírok, tetemek ugyancsak az erdő ellátó szolgáltatásai közé tartoznak. Az erdő gyepszintjére jótékony hatással vannak a vadrágások.
Kulturális szolgáltatásai a kirándulás, kerékpározás, emellett Csobánkán sziklamászásra is van lehetőség. A térségben országos kéktúraútvonal, regionális jelentőségű és helyi jelentőségű útvonal és Mária zarándokút is fut. A térség régészeti lelőhelyekben, leletekben gazdag. Az aktív rekreáció mellett szálláshelyek is várják az embereket. Van lehetőség az erdőben vadászni is. Az erdők szabályozási szolgáltatásai a szennyezőanyagok megkötése, zavaró hang- és zajhatások mérséklése, a talajerózió elleni védekezés, klímaszabályozás, párologtatás, az állati beporzás és magterjesztés, élőhelyek állatok számára, ökológiai folyosók, CO2 és más üvegházhatású gázok megkötése, levegőtisztítás és hőmérséklet-szabályozás. Az erdők támogató szolgáltatásai a talajképződés és a tápanyagkörforgás.
A gyepek ellátó szolgáltatásai a különböző gyógynövények, ehető gombák és állati takarmány. Kulturális szolgáltatásai a madárles, kirándulás, rekreáció, ismeretterjesztés helyszíne, régészeti lelőhelyek, leletek és megjelenik művészeti ábrázolásokon. Szabályozó szolgáltatásai a különböző szennyezőanyagok megkötése, vizek szűrése, felszíni degradáció elleni védelem, vízáramlás szabályozása, talajvízutánpótlás, csapadékvíz szűrés, vízmegtartás, párologtatás, állati beporzás, élőhely és mikroklíma szabályozása. Támogató szolgáltatásai a talajképződés és fontos szerepet játszik a tápanyagkörforgásban is.
A mezőgazdasági területek ellátó szolgáltatásai a termesztett növények, a különböző gabonafélék, zöldségek, termesztett gyógynövények, fűszerek. A térségben nagy arányban búzát, kukoricát és árpát termesztenek. Az erdei méz mellett levendulából, rozmaringból és repcéből készült mézet is készítenek a térségben. Az állatok számára a takarmány nagy része a mezőgazdasági területekről származik. A legtöbb helyen Szedd magad területek vannak, ahol az emberek az általuk leszedett gyümölcsöt vehetik meg. Kulturális szolgáltatásai egyrészről a hagyományőrzés, természetfotózás, megjelennek régi fotókon és művészeti ábrázolásokon is. Szabályozó szolgáltatásai a mezőgazdasági területek közötti fasorok, cserjesávok, amelyek az állati populációk számára fontosak, hiszen búvó-, szaporodó- és táplálkozóhelyet biztosítanak számukra. A vízmegtartó területek megfelelő növényzettel való borítása lehetőséget biztosít a csapadékvíz-gazdálkodásra. Az állati beporzás és magterjesztés helyszínei.
A vizes élőhelyek ellátó szolgáltatásai a vadon termő gyümölcsök, gyógynövények, ivóvíz, öntözővíz és állatok itatására alkalmasak. Kulturális szolgáltatása belterületen nem jelentős, hiszen kevés helyen lehet megközelíteni vagy akár látni. Túraútvonalak néhány helyen érintik a patakok környezetét, azonban kirándulásra, rekreációra alkalmasak ezek a helyek. A településen belüli megközelíthetetlenségük miatt a környezeti nevelésben nem játszanak fontos szerepet jelenleg. Régészeti lelőhelyek helyszínei, természetfotózás, művészeti ábrázolások központi témái lehetnek. Hozzájárulnak az emberi egészséghez, jólléthez. Szabályozó szolgáltatásai a szennyezőanyagok átalakítása, felhígítása, a partmenti vegetáció a felszíni degradáció elleni védelmet segíti, az árterületek szabályozzák a szilárd anyagáramlást, segíti a párologtatást, szélárnyékot ad, élőhelyek, ökológiai folyosók, búvósávok állatok számára és szabályozza a mikroklímát. Támogató szolgáltatása a tápanyagkörforgás.
A lakókertek ellátó szolgáltatásai a házi veteményesek, kertek esetében zöldségek, gyümölcsök, gyógynövények termesztése, házi állatok tartása esetében hús, tej, tojás, különböző gyógynövények, illetve a helyi faanyag különböző felhasználása. Kulturális szolgáltatásai a rekreáció, környezeti nevelés, természetfotózás, művészeti ábrázolások helyszínei és természetben szerzett, átélt élmények, hiszen a lakóterület közvetlen közelében lévő kertek a mindennapi élet helyszínei. Szabályozó szolgáltatásaik zaj-, szaghatások mérséklése, felszíni degradáció elleni védelem, vízmegtartó területek, állati beporzás és magterjesztés helyszínei, segítik a párologtatást, élőhelyek és mikroklíma szabályozása. Támogató szolgáltatás a tápanyagkörforgás, a talajképződés.
A fasorok kulturális szolgáltatásai közül kiemelendő az esztétikai érték, azonban kifejezetten turisztikai, városképi jelentőséggel nem rendelkeznek a vizsgált településeken, mert kevés fasor van. Szabályozó szolgáltatásaik a vizuális-, a hang- és a szaghatások mérséklése, a felszíni degradáció elleni védelem, szélárnyék, állati beporzás, magterjesztés, élőhelyek, búvósávok. Ökológiai folyosóként nem tudnak funkcionálni a térségben. Megkötik a CO2-t és más üvegházhatású gázokat és szabályozzák a mikroklímát.
A zöldterületek kulturális szolgáltatásai a rekreáció, környezeti nevelés, helyi identitás helyei, természetfotózás, művészeti ábrázolások, természetben átélt élmény és élőhelyvédelem. Szabályozó szolgáltatásaik zaj- és szaghatások mérséklése, degradáció elleni védelem, vízmegtartó területek, szélárnyék, párologtatás, állati beporzás, magterjesztés, élőhelyek, ökológiai folyosók, CO2 és más üvegházhatású gázok megkötése és mikroklíma-szabályozás.
Nagyon fontos, hogy a természetet védjük, hiszen ezáltal saját életünket, egészségünket védjük és emellett a jövő nemzedék számára is megőrizzük. A védelemre való ösztönzés már kisgyermekkorban meg kell, hogy jelenjen környezeti nevelés formájában, felnőttként pedig a tudatosságban és a fenntarthatóságra való törekvésben.
Ökoszisztéma szolgáltatások típusai | Példa |
Ellátó szolgáltatás | gabonafélék, zöldségek, gyümölcsök, termesztett gyógynövények hús, tej, tejtermékek, méz, tojás vadon gyűjthető gyümölcsök, gyógynövények, gombák vadhús, hal, rák rizs ivóvíz ásványvíz, forrásvíz, kútvíz, rétegvíz építőanyag (fa, szalma), textilipari alapanyagok (rostnövények, toll), bútorfa, kozmetikai, gyógyászati, dekorációs alapanyagok szemestakarmány, széna, szalma genetikai készlet gyógyászati célokra, nemesítési programok öntözővíz, állatok itatása, tisztítás, ipari felhasználás (hűtővíz) tűzifa, szalma, energianövények, tőzeg zsírok, tetemek lovak, ökrök (igavonó állatok) |
Szabályozó szolgáltatás | szennyező anyagok talajban vagy vízben történő átalakítása, mineralizácó, szennyvíztisztítás mikrobiális lebontás által szennyezőanyag és nehézfém megkötés, talaj- és víztisztítás élőlények által szennyezőanyag és nehézfém megkötés, talaj- és víztisztítás ökoszisztémák által (pl. nádasok vízszűrő szerepe) szennyvíz folyókban való felhígulása fasorok, cserjesávok lejtőkön, domboldalon természetes vagy ültetett vegetáció, partvédelem árterületek, hordaléklerakó, tároló funkciója vízkészlet-biztosítás, talajvíz-utánpótlás, csapadékmegkötés biztosítása megfelelő vegetáció borítottsággal vízmegtartó területek megfelelő növényzeti borítása, csapadékvíz-gazdálkodás természetes vagy ültetett növényzet, amely szélárnyékot ad természetes vagy ültetett növényzet, mely segíti az átszellőzést, párologtatást méhek, más rovarok beporzó tevékenysége, rovarok, madarak, emlősök általi magterjesztés búvósávok, élőhelyek, ökológiai folyosó természetes védelem ragadozó, parazita szervezetek által, invazív fajok elszaporodásának megakadályozása denitrifikáció, foszfor felszabadítás/mineralizáció szén-dioxid és más üvegházhatású gázok megkötése levegőtisztaság, csapadék- és hőmérsékletviszonyok szabályozása, árnyat adó fák madárles, búvárkodás |
Kulturális szolgáltatás | túrázás, kirándulás, evezés, szórakozás, hegymászás, rekreáció, horgászat, sportvadászat, sziklamászás helyszíni és közvetített tapasztalat (pl. film, kép), oktatás, ismeretterjesztés, környezeti nevelés régészeti leletek, hagyományőrzés, helyi identitás természetfotózás művészeti ábrázolás, tájképfestészet nemzeti jelkép, nemzeti parkok címerállatai, -növényei szent helyek, szimbolikus, szent állatok, növények természetben szerzett, átélt élmény élőhely- és fajvédelem |
Támogató szolgáltatás | talajképződés talajtermékenység-fenntartás, tápanyagkörforgás |
Az ökoszisztéma szolgáltatások felmérése fontos alapeleme egy térség megismerésének, ezáltal részét képezheti szélesebb körű értékelésnek és hozzájárul a jövőbeli fejlesztési célok kitűzéséhez. A kiválasztott mintaterületen (Csobánka-Pomáz-Pilisborosjenő) elkészített tájvédelmi, tájfejlesztési tanulmány egyik értékelési szempontja az volt, hogy az ökoszisztéma szolgáltatások mennyire vannak jelen az egyes zöldinfrastruktúra elemeknél. Foglalkoztam az esztétikai értékkel; a gazdasági értékkel, tehát, hogy milyen bevételt, hozamot nyújt az adott elem; az ökológiai integritással, tehát mennyire van hatással a vízháztartásra, a biodiverzitásra; a bio-forrás ellátással (élelmiszer, faáru); az emberi egészséggel és jólléttel, azaz mennyiben járul hozzá az adott elem a tiszta levegőhöz, vízellátáshoz, rekreációhoz, ökoturizmushoz; a klímaváltozás hatásainak enyhítésével, tehát mennyire befolyásolja a mikroklimatikus viszonyokat, és véd-e a talajerózió ellen.
Az értékelés során számszerű értékeket adtam mindegyik elemnek és ezek átlagából született meg egy összesített érték minden egyes zöldinfrastruktúra foltra. Ahogy fentebb is említettem, ezek az értékek részét képezték egy összetettebb értékelésnek, amelynek eredményeképpen meg tudtam határozni, hogy a mintaterületen jelenleg melyek a megőrzendő, jó állapotban lévő, gazdag területek, és melyek a kevésbé értékes, fejlesztendő, akár kiemeltem fejlesztendő területek (2. és 3. ábrák).
A cikk Dani Renáta: Ökológiai szempontok érvényesítése a térségi zöldinfrastruktúra tervezésben; Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, Tájépítészeti, Településtervezési és Díszkertészeti Intézet, Tájtervezési és Területfejlesztési Tanszékén készült diplomaterve alapján készült
Források:
NÖSZTÉP ÖSZ 2018 | Nemzeti ökoszisztéma-szolgáltatások térképezése és értékelése projektelem (2018): Az ökoszisztéma-szolgáltatások priorizálása és a priorizálás eredményeinek szintézise, Budapest |
MEA 2005 | Millennium Ecosystem Assessment (2005): Ecosystems and Human Weel-being: a framework for assessment, Island Press, London |
INT-01 | https://ec.europa.eu/environment/pubs/pdf/factsheets/Eco-systems%20goods%20and%20Services/Ecosystem_HU.pdf |
INT-02 | https://parkerdo.hu/ |
INT-03 | https://www.dunaipoly.hu/hu/ |