A Tapolcai-medence északi szélén magányosan álló, félig elbányászott vulkáni hegy, a Haláp (358 méter) furcsa, rendellenes sziluettjével első látásra kilóg a klasszikus balatoni tanúhegyek közül. A XX. században, az eredetileg koporsó formájú hegy felső részét szinte teljesen elbányászták. Északi oldalán dolomit, déli oldalán mészkő található, meredek csúcsa tömör bazaltból áll. A legfiatalabb tanúhegyünk. Több mint 10 millió tonna követ bányásztak ki: 3 ma is megfigyelhető teraszon, 7 bányaudvarban összesen 70 métert taroltak le a hegy tetejéből. Az a rengeteg bazalt, számos budapesti utcára macskakő formájában került, vagy a 80-as években a Ferihegyi reptér kifutóihoz használták fel, de a régi M7-esen is halápi bazalton juthattak le a Balatonhoz.
A Haláp egészen a közelmúltig, turistáktól elzárt bányaterületként, a környező, népszerű tanúhegyek mostohatestvéreként szomorkodott Tapolcától északra. A bányászat megszűntével, 2019-ben nyitott meg a hegy geológiai és természeti csodáit láncra fűző tanösvény, melynek végigjárásával remek képet kaphatunk a hegy különleges bazaltformációiról, az északi oldal sajátos mikroklímájú törmeléklejtő erdőjéről. Az óriási, központi kráter megdöbbentő látványa és a hegy több pontjáról, főleg a központi sziklakúp kilátójából feltáruló nem mindennapi panoráma jelenti a hegy fő vonzerejét.
A Haláp rendkívüli tulajdonsága az, hogy a megcsonkított hegy tetején a bányászat kialakított egy 7-8 hektáros, sziklafallal körbevett egybefüggő krátert. Geológiai szempontból a Haláp nagyobb és sokkal változatosabb, mint a hasonló sorsa jutott, hosszában elbányászott Hegyestű, itt ugyanis az öt-, hatszögletű, 20-40, de akár 60-80 cm-es bazaltoszlopok nem csak függőlegesen figyelhetők meg. Itt hol vízszintesek, és mint egy farakáson, járunk a tetejükön, hol ferdén haladnak, attól függően, honnan indultak anno a kürtő felé.
Nem csak az átformált hegy látványa rendkívüli. A földrajzi elhelyezkedésének köszönhetően szép időben a Halápról körbenézve is eláll a lélegzetünk a tanúhegyek panorámájától.
Forrás:
https://www.balatontipp.hu/balatoni_latnivalok/halap-hegy-a-balaton-legnagyobb-csodaja-lehetne/
https://kirandulastippek.hu/balaton-felvidek/halap-az-elbanyaszott-tanuhegy
https://balaton.info/latnivalo/halap-hegy
https://csodalatosbalaton.hu/hirek/balaton/halap-a-tragikus-sorsu-oriasok-geoparkja/