Talajélet

Téli talajtakarás a kertünkben: talajtakaró növényekkel a legjobb

Agrofórum Online

Valójában bármilyen laza, jól szigetelő anyag ideális lehet talajtakarás céljára. Fontos észben tartani persze, hogy tavasszal ezt a takaróréteget el kell majd távolítani az ágyásokról, vagy legalább félre kell gereblyézni onnan. Érdemes tehát valamilyen könnyedén kezelhető anyagot használni.

A szalma, a tűlevelek, vagy akár a lehullott lomblevelek mind ideálisak erre a célra, hiszen nemcsak eltávolítani könnyű őket, hanem a talajba is bedolgozhatók. Ha a talaj nem fagy meg a területen karácsony utánig, akkor akár a karácsonyfa ágaival is letakarhatjuk az ágyásainkat.

A hó szintén remek szigetelőréteget képezhet az ágyáson, védelmet nyújtva ezzel a talajnak és a növényeknek is. Egyes növények saját maguk talajtakaróivá válnak, ha hagyják őket – ilyenek például a krizantémok is. Ha nem ültetett talajtakarót használunk, akkor is érdemes legalább egy réteg komposztot, trágyát vagy aprított lombot elteríteni az ágyásokon, hogy megakadályozzuk a talajeróziót. Ez különösen az olyan kertekben fontos, amelyek télire parlagon maradnak (pl. zöldségkertekben). Az örökzöld vagy félörökzöld bokrok, mint például a rododendronok és a bangiták pedig könnyedén kiszáradhatnak a hideg téli szelek miatt.

A fás szárú növények kevesebb védelmet igényelnek télen, mint a lágyszárúak. Egy 10-15 cm vastag réteg kéregtakaró vagy komposztréteg segíthet megőrizni gyökereik számára a talaj víztartalékait. Ügyelni kell arra, hogy ne közvetlenül a száruk körül terítsük el, különben kártevők költözhetnek a takarórétegbe. Továbbá, ha túl közel terítjük el a talajtakarót a növények töve körül, akkor sok nedvesség szorulhat majd a talajtakaró és a növények szára közé, ami ideális körülmény a gombás betegségek terjedéséhez. A téli talajtakarót csak akkor ajánlott eltávolítani tavasszal, ha már nem várható több fagy. Persze ezt nem mindig egyszerű megjósolni, hiszen hazánkban is láthattunk már tavaszi hóviharokat. Amikor azonban a talaj elkezd felolvadni és előreláthatólag nem várható fagy a következő hetekben, akkor ideje eltávolítani a téli talajtakarót az ágyásokról.

A mustár is vethető takarónövénynek, télen biztosan elfagy és tavasszal könnyen törő anyagot hagy maga után

A talajtakaró növények vastag rétege a legjobb, amit az őszi kertnek adni tudunk. Magjaikkal vessük be a megüresedett ágyásokat, magas ágyásokat, gyümölcsöst, szőlőt, hogy kertünk talaját a legegyszerűbb módon szuper talajjá alakítsuk át. A takarónövényeket könnyű elvetni, nevelni és egyszerű őket a tavaszi talajba bedolgozni. Ilyenek például a pillangós és keresztes virágú növények, amelyek visszapótolják a talajba a tápanyagot. Ezek a növények zöldtrágyák és gyomelnyomók egyben. A terményt nem betakarítjuk, hanem elszáradás után mulcsként fennhagyjuk, tavasszal pedig beforgatásra kerül.

A keresztes virágú japánretket manapság már nálunk is ajánlják talajtakaró növényként. Különösen mélyre hatoló karógyökerei miatt alkalmazzák előszeretettel. 30-40 nap alatt jelentős zöld- és gyökértömeget fejleszt. Szőlőben, kukoricásban a sorok közé vethető talajjavítás céljából. Vagy szóba jöhet a köztes növényként a mustár is.

A pillangósok közül megemlíthetjük a sziki kendert, amely nemcsak a száraz körülményeket tűri és gyökérzetével hasznosítja a talaj tápanyagtartalmát, hanem a gyökérgümőiben élő nitrogénkötő baktériumok réven lényegében nitrogéntrágyázza is a talajt. Zöldségek és gyümölcsök között kiváló takarónövény. Elnyomja a fonálférgeket. Kb. 8-10 hétre van szüksége az első fagyok beállta előtt.

Az olaszperje szintén mélyre hatoló, nagy tömegű gyökérzetével tűnik ki. Szakemberek ajánlják az olaszperje és a japánretek együttes alkalmazását is. Választható még a lóbab, amely kb. az első fagyok körül a virágzás állapotáig jut el és a talaj nitrogéntartalmát növeli, vagy a facélia, ami a talaj foszfortartalmát növeli.

Forrás:

https://www.agraroldal.hu/teli-talajtakaras.html

https://kertlap.hu/

Tudományos érdekességek a növények és a mikrobák kapcsolatáról

2025. március 27. 16:10

Már a magokban is ott vannak a hasznos mikrobák, amik kulcsszerepet játszanak a csírázásban, a tápanyagfelvételben és a stressztűrésben.

A baktériumos talajoltásról

2025. március 4. 08:10

Egyes kutatások szerint a talajbaktériumok száma mintegy ezerszer kevesebb, mint az optimális állapot.

A talajkímélő gazdálkodásról készült hasznos videósorozat, gyakorlati tapasztalatokkal

2025. február 26. 16:10

A fenntartható talajkezelési módszerek segítenek megőrizni a biodiverzitást, csökkenteni a szén-dioxid-kibocsátást és javítani a vízgazdálkodást.

Biogazdálkodás, regeneratív gazdálkodás: ne keverjük a fogalmakat

2025. február 12. 14:40

Nyilvánvalóan minden alternatívnak számító termesztési módozat esetében törekedni kell a termesztés gazdaságosságára.

Talajjavítás növényekkel

2019. július 17. 09:37

A szakszerű köztesnövény-keverékek segítenek a talajszerkezet javításában (megfelelő pórusméret) és biztosítják az egészséges talajélet körülményeit.

Vadkár-csökkentés és élőhely-teremtés a többfunkciós védősávban

2021. március 9. 07:03

A kaszálások, a betakarítás és különösen az őszi talajművelés után a mezőgazdasági táblák ökológiai szempontból gyakorlatilag sivataggá válnak. Ezért is fontos, hogy a szegélyek megmaradjanak.

Házikert Videó

Mindent a zöldítésről: Zöldítő vetőmagkeverékek kiválasztásának szempontjai a 2020-as szezonban

2020. július 6. 05:47

A nyári betakarítású növények lekerülését követően ismét kezdődik a zöldítési szezon. Az elmúlt évek tapasztalatai alapján idén sem lesz egyszerű jó döntést hozni.

Mire jó a facélia?

2022. augusztus 3. 05:36

Amellett, hogy lenyűgöző a kék színével, vajon mire is jó a facélia? Mai cikkem erről fog szólni.