Talajélet

Téli talajtakarás

Agrofórum Online

Igaz, hogy a havazás manapság ritka hazánkban, viszont a hőmérséklet gyakran esik télen a dermesztő mínuszok közé, ami még a fagytűrő növények dolgát is megnehezítheti. Ezen többek között téli talajtakarással segíthetünk.

A talaj takarása már 300 évvel ezelőtt is elég elterjedt volt – még mielőtt a mulcs szót megalkották volna -, amely feltehetőleg maradék szalma lehetett, ami hűvösen és nedvesen tartotta a talajt. Később elterjedt az olcsó papír, és sajnos még a műanyag is, a mulcs elnevezéssel együtt. Az angol nyelvben a mulch valószínűleg a német molsch (puha, rothadt) kifejezésből eredeztethető.

A téli talajtakarás fő célja az, hogy megóvja a növényeket a téli fagyoktól, olvadásoktól, illetve a jeges szelektől. Továbbá megvédje a befagyott talajt a napsugaraktól, megakadályozva ezzel annak felolvadását. Ha a talaj hőmérséklete átmenetileg megnő, akkor a növények tévesen azt „hihetik”, hogy közeledik a tavasz, és felébredhetnek nyugalmi állapotukból. Ilyenkor újra elkezdik tartalékaikat a növekedésre használni, és egy kemény fagy súlyos kárt tehet bennük. A be nem vetett ágyásokat ősszel bármikor betakarhatjuk. A legjobb, ha valamilyen téli talajtakaró növényt (rozs, hajdina, here, cirok stb.) vetünk, amit aztán tavasszal akár bele is forgathatunk a talajba.

A talajtakarás előnyei:

  • Tápanyaggal, szerves anyaggal gazdagítják a talajt.
  • Meggátolják a vízzel, csapadék- és szélerózióval történő tápanyag-kimosódást a talajból.
  • Csökkentik a gyomosodást.
  • Javítják a talaj szerkezetét és ezen keresztül tápanyag- és vízgazdálkodását.
  • További előnyként említhető, hogy az emberi és gépi munkavégzés könnyebbé válik a talaj letakarásával, bevetésével.
  • Elkerülhető a sáros, csúszós talaj kialakulása, a szalma azonban szárazon is csúszhat.
  • Aktívabb talajéletet eredményez az élő és szerves mulcsok használata.
  • Takarónövények vetésével megváltoztathatjuk a kultúrnövény növekedési erélyét, ami adott esetben célunk is lehet.

A talajtakaró anyagok lehetnek élő mulcsok, illetve holt mulcsok. Élő mulcsokról beszélünk, amikor élő növények takarják a talajt. Egyik lehetőség a gyomflóra meghagyása időszakosan (szigorúan az egyéveseket és virágzás előtt). A gyompopulációt a náluk kedvezőbb takarónövényekkel is helyettesíthetjük (zöldtrágyanövények, gyepesítés), amelyek kompetícióval, allelopátiával (elhalt maradványai is), a fényviszonyok megváltoztatásával fejtik ki hatásukat.

A holt mulcsok között találunk szerves növényi anyagokat és szervetleneket. Amikor szerves anyagot használunk fel a talaj borítására számolhatunk azzal a tulajdonságával, hogy a használata során lassan elbomlik, tápanyagokkal és szerves anyaggal látva el a talajt, segítve a jótékony talajlakó élőlények fennmaradását és elszaporodását, fokozva a talaj biológiai aktivitását. Jó tudni, hogy először úgynevezett pentozánhatás jelentkezhet, vagyis a szerves anyagok bomlásához nitrogén szükséges, mely eleinte csak a talajból hozzáférhető a lebontó szervezetek számára, ezért átmeneti nitrogénhiány léphet fel, mielőtt elkezdene nitrogént szolgáltatni. Ezután a rövid időszak után a nitrogéntermelés kerül túlsúlyba. Felhasználhatók talajtakarás céljára például kihúzott gyomok, fűkaszálék, lomb, szalma, széna, fazúzalék, fakéreg, komposzt. Vizsgálatok szerint a szecskázatlanul hagyott növényi maradványok eredményesebbek, mint az aprított takaróanyagok.

Forrás:

https://www.agraroldal.hu/teli-talajtakaras.html

A salak mint talajjavító

2024. december 31. 09:10

Bár sokféle salak van, nem mindegyik alkalmas mezőgazdasági felhasználásra. A vas- és acélipari salakok megfelelők lehetnek.

A talaj világnapja alkalmából

2024. december 5. 14:15

A talaj, mint az élet feltétele egyre nagyobb figyelmet kap hazai és nemzetközi szinten egyaránt. Egyre több a tudatosan gondolkodó gazdálkodó, akik képesek felfogni a földi élet léte és a talaj egészségének kapcsolatát.

Talajminőség-védelem kötött talajon – lehetőségek és korlátok

2024. november 12. 08:10

A különböző kötöttségű talajok művelhetősége erősen függ a nedvességtartalomtól. Legkedvezőbb a nyirkos állapot.

A giliszták: a talaj elfeledett ápolói

2024. november 5. 17:10

Sokan óckodnak a gilisztáktól, jóllehet a talajélet fenntartásában betöltött szerepük, élettevékenységük nyomán hátramaradó anyagcsere-termékeik a talaj szervesanyag-tartalmát gazdagítva a sikeres növénytermesztés ,,alapköveivé" kellene, hogy emeljék őket.

Tudja-e Ön? - Mi történik a szalmával a gabona betakarítása után

2020. május 24. 11:03

A gabonatermesztési technológiák fejlődésével folyamatosan nő a termésmennyiség. A magok betakarítása után viszont ott marad a nagy mennyiségű szalma, amellyel valamit kezdeni kell.

Miért fontos a szamóca talaját szalmával takarni?

2024. május 7. 04:40

Néhány helyen láttam már, hogy szalmával takarják a talajt a szamócatövek alatt. Miért fontos a szamócát szalmával takarni?

Szalmatakarás a szőlőben

2018. október 18. 03:36

A szőlőültetvények talajának takarására az egyik jól bevált anyag a szalma. A takaróanyag felhasználási módjáról, alkalmazásának lehetőségeiről, valamint a szalmatakarás előnyeiről és hátrányairól szóló összeállítást ajánljuk Olvasóink figyelmébe.

NE BÁLÁZZ, HANEM TRÁGYÁZZ - avagy szalmatrágyázás mikrobiológiai kezeléssel

2019. július 23. 13:13

A szántóföldeken az idén is betakarításra kerülő pld. 5 tonna búza szemtermés mellett kb. 6-9 tonna tömegű szalma-trágya termelődik egy hektárnyi termőterületen, aminek be kell kerülnie a talajba.